Kanadská kráska se trápí. Bouchardovou tlačí žebříčkem dolů i české tenistky

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
19. 10. 2016 5:56
Kanadská tenistka Eugenie Bouchardová během dvou let spadla z pátého místa na konec páté desítky světového žebříčku. Svůj díl "viny" na tom nesou i české hráčky, které rodačku z Montrealu zastavují hned v prvních kolech turnajů. Pohledná blondýna ale své tenisové trápení nevidí tak černě a věří, že přijde zlom v příští sezoně.
Eugenie Bouchardová
Eugenie Bouchardová | Foto: ČTK

Praha – Měla být novou tenisovou superstar. Místo toho se ale Kanaďanka Eugenie Bouchardová trápí, vypadává v prvních kolech, propadla se žebříčkem na konec páté desítky a shodou okolností k tomu výrazně napomáhají i české hráčky, proti kterým se jí nedaří.

Našlápnuto měla rodačka z Montrealu skvěle. Do špičky prolétla až neskutečně rychle. V 18 letech vyhrála juniorku Wimbledonu a o dva roky později na stejném místě nastoupila proti Petře Kvitové v dospělém finále.

V něm sice dostala pořádný výprask, ale nemuselo ji to tolik mrzet. Rok 2014 byl pro ni snový. Vedle úspěchu v All England Clubu došla do semifinále na Australian Open i French Open. Byla světovou pětkou a životní rok zakončila jako světová sedmička. Díky její krásné tváři i postavě se začaly hrnout nabídky na natáčení reklam, focení portrétů na bilboardy a z nenápadné blondýnky se pomalu stávala i značka.

Jenže pak začala kanadská kometa padat a vyhasínat. Na australském grandslamu ještě uhrála čtvrtfinále, dál už se ale trápila. Na US Open uklouzla v šatně po mokré podlaze, praštila se do hlavy a kvůli otřesu mozku nenastoupila do osmifinále posledního turnaje velké čtyřky. Dodnes se s americkou tenisovou asociací soudí o odškodné. 

Byla to pro ni dvojnásobná smůla, protože se zdálo, že se opět začíná tenisově probouzet. Místo toho jí zranění vlastně ukončilo sezonu. Letos tak mohla doufat, že na podzim posbírá spoustu bodů, když žádné neobhajuje, jenže to se vůbec nepovedlo. A částečně za to můžou české hráčky, které se pro Kanaďanku stávají noční můrou.

"Nebylo to dobré, ale pořád jsem v top 50"

Po návratu z Ria jí vystavila stopku v prvním kole turnaje v Cincinnati Barbora Strýcová, o týden později jí v druhém kole v New Havenu Petra Kvitová připomněla wimbledonský "splachovák", následně v úvodním duelu US Open přišlo pro ni nehezké seznámení s Kateřinou Siniakovou a naposledy ji v Lucemburku přetlačila Denisa Allertová. Rovněž v prvním kole.

Snap👻 genieebouchard

Fotka zveřejněná uživatelem Genie Bouchard (@geniebouchard),

I kvůli řádění českých tenistek tak Bouchardová během podzimu vyhrála jediný zápas. Dvaadvacetiletá tenistka si z toho ovšem velkou hlavu nedělá. "Cítím, že to byla taková průměrná sezona, to znamená, že to nebylo tak dobré, ale pořád jsem v první padesátce," řekla novinářům před posledním turnajem v Lucemburku.

Fanoušci a veřejnost ji prý až příliš hodnotí podle předchozích úspěchů. "Chápu, že média milují vzestupy a pády sportovců. Lidé mě až příliš hodnotí podle roku 2014, kdy se mi povedlo něco úžasného, a odsoudit mě jen proto, že znovu nedokážu něco tak úžasného, je podle mého nefér," dodala.

Největší zklamání jí uštědřila Siniaková

Porážka od Siniakové na US Open ji ale sebrala a vzala si na nějaký čas volno. "Hrála jsem předtím hodně turnajů a potřebovala jsem volno bez tenisu. Prohra v prvním kole hodně bolela. Poprvé jsem tam vypadla takhle brzy a je hrozné se další dva týdny dívat, jak turnaj pokračuje už bez vás," přiznala.

Po měsíční pauze vypadla v Linci po porážce s Kontaveitovou opět v prvním kole po setech 6:7 a 4:6. Přesto našla důvody k optimismu. "Popravdě jsem od sebe čekala daleko horší tenis. Když si dáte takovou pauzu, musíte s tím počítat. Nic vám nenahradí zápasový rytmus. Musím prostě dál pracovat, je sice důležité mít vysoké cíle, ale zase na sebe nesmím nakládat příliš vysoký tlak," myslí si Kanaďanka.

Když se jí novináři zeptali, co tedy potřebuje, aby se zase vrátila do světové špičky, odpověděla dvěma slovy: "Větší vyrovnanost". A to psychickou i herní. "Na to si ale musíme počkat v roce 2017, snad to přijde," doufá Bouchardová.

 

Právě se děje

Další zprávy