Kam se ztrácí tenisoví talenti? Dejte nám čas, nemáme to snadné, prosí čeští mladíci

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
30. 5. 2020 16:31
Skvělá příležitost protáhnout kostru a zahrát si ostrý zápas, ale i černobílá sonda do útrob českého tenisu. To byl turnaj O pohár prezidenta ČTS. Zatímco ženský pavouk rozzářilo hned kvinteto hráček elitní stovky, mezi muži kraloval tenista, který ani neví, jaké je to hrát před kamerami.
Vítězný Michael Vrbenský na turnaji O pohár prezidenta ČTS v Praze (2020)
Vítězný Michael Vrbenský na turnaji O pohár prezidenta ČTS v Praze (2020) | Foto: Milan Kammermayer

"Jsem rád, že jsme mohli v televizi ukázat, že máme spoustu mladých kluků, kteří můžou v budoucnu táhnout český tenis," pochvaloval si prezident ČTS Ivo Kaderka po konci podniku, který měl hráčům zpříjemnit turnajovou pauzu způsobenou koronavirem.

Pražská Stromovka opravdu ve čtvrtek nabídla dva odlišné boje o titul. Zatímco bitva světové dvanáctky proti šestadvacítce by klidně mohla mít parametry grandslamového semifinále, mezi muži zvládl nejlépe tři zápasy dvacetiletý Michael Vrbenský, 405. hráč světa.

"Hraju převážně na Futurech, kde je ještě méně lidí než tady. Cítil jsem se tu jako na opravdovém turnaji, poprvé v životě jsem hrál před televizními kamerami," rozplýval se finalista wimbledonské deblové juniorky z roku 2017.

A to se kvůli přísným hygienickým opatřením hrálo ve sparťanském areálu bez diváků, na židličkách kolem kurtů mohli sedět jen rozhodčí, trenéři a hrstka novinářů. 

"Víc lidí kolem kurtů jsem zažil možná tak ve finále nějakého challengeru. Jak říkal Michal, na tohle nejsme zvyklí, i pro mě to byl skvělý turnaj," dodal o tři roky starší poražený finalista Zdeněk Kolář, 229. hráč světa.

Český tenis momentálně po konci kariér Radka Štěpánka a Tomáše Berdycha vyhlíží novou hlavní hvězdu. Bývalá juniorská světová jednička Jiří Veselý se stále hledá a Jonáš Forejtek, Jiří Lehečka či Tomáš Macháč jsou ještě teenageři. 

Před pár lety na sebe na juniorských turnajích upozorňoval právě Vrbenský. "Víc se ale asi psalo o Jonášovi nebo Jirkovi, měli přece jen lepší výsledky než já. O to víc jsem rád, že se mi tady povedlo uspět, snad se nás do špičky dostane co nejvíc a zanecháme větší stopu. Sám sním o tom, že budu hráčem top desítky žebříčku," doufá Vrbenský. 

Také Kolář je považovaný za jeden z velkých talentů prostějovské tenisové líhně. Zatím jsou pro něj ale maximem kvalifikace turnajů velké čtyřky. 

"Máme spoustu talentovaných mladých kluků, neviděl bych to tak tragicky, jak se to uvádí. Řekl bych, že my Češi dozráváme déle. Teď se tenisový věk prodlužuje a klidně, když prorazíte ve třicítce, můžete ještě pět let na okruhu hrát," myslí si Kolář.

Vzhledem k tomu, že se mezi dospělými snaží prorazit už několik sezon, má svůj pohled na to, proč český nástupce Berdycha stále chybí.

"Je potřeba nám dát čas. Nemáme přístup k velkým ATP turnajům, na kterých dostávají pořádající země divoké karty a jejich mladíci se tam mohou oťukat. Jsme malá země a nemyslím si, že bychom tu makali méně než jinde," přemítal rodák z Bystřice nad Pernštejnem.

Podle něj mohou mladíkům pomoci i turnaje podobné tomu, který se odehrál na Spartě. "Určitě máme na to dostat se tak daleko jako Tomáš Berdych, ale je to otázka času a zkušeností," dodal Kolář.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Slavná sopranistka tvrdí, že s ní francouzská policie jednala jako se zločincem

Jihoafrická sopranistka Pretty Yende tvrdí, že s ní francouzští policisté při kontrole na letišti Charlese de Gaulla v Paříži zacházeli jako se zločincem. "Svlékli mě a prohledali, jako bych byla zločinec, a umístili mě do cely," tvrdí zpěvačka.

Ta podle policistů přicestovala v pondělí z Milána na jihoafrický pas, v němž neměla vízum. "Nebyl tam ani v jedné chvíli žádný incident," tvrdí policejní zdroj a popírá, že by se sopranistka kvůli letištní kontrole musela svléknout. Z místnosti, kde čekala na vyřízení případu, vyšla po hodině a půl s vízem, které jí povolovalo vstup na francouzské území, a barva její kůže nehrála žádnou roli, řekl zdroj z letiště agentuře AFP. "Pro lidi, jako jsem já, je policejní násilí skutečné," tvrdí naopak pěvkyně. Do Francie přiletěla proto, že zpívá Belliniho operu Náměsíčná v Théâtre des Champs-Élysées.

Zdroj: ČTK/AFP
před 47 minutami

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce trati za 2,6 miliardy Kč

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce železniční trati, díky níž tudy vlaky budou moci projíždět až stošedesátikilometrovou rychlostí. Zrychlí se tak cestování mezi Prahou a Plzní. Součástí akce byla i obnova berounského nádraží a stanice Králův Dvůr a modernizace zabezpečovacího zařízení. Náklady jsou přes 2,6 miliardy bez DPH, tři čtvrtiny pokryla dotace z Evropské unie.

Podle generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody se zlepšil komfort pro cestující a vznikl i bezbariérový přístup na nástupiště v Berouně i Králově Dvoře. "Zvýšila se traťová rychlost na 160 kilometrů v hodině a zkrátily se jízdní doby. Myslím si, že se už skutečně jedná o koridorovou trať se vším všudy," řekl Svoboda při dnešním slavnostním ukončení prací. Poukázal na to, že nyní je hotová rekonstrukce celého třetího koridoru z Berouna až do Chebu, včetně průjezdu plzeňským uzlem.

Práce na 5,7 kilometru dlouhém úseku mezi Berounem a Královým Dvorem začaly v roce 2016. V první etapě stavbaři opravili osobní nádraží v Berouně. Součástí byla obnova kolejiště, vznikl nový podchod, nástupiště a přístřešky. Přístup na nástupiště pro handicapované zajišťují výtahy. Železniční stanice byla také vybavena informačním systémem pro slabozraké a nevidomé. Dělníci vyměnili technologická zařízení a obnovili kolejiště na seřaďovacím nádraží.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Průměrný obrat regionálních obchodních center loni klesl o 25,5 procenta

Průměrný roční obrat regionálních obchodních center (OC), vyjma Prahy, loni po šesti letech růstu podle analýzy společnosti CBRE meziročně klesl o 25,5 procenta. Nejvíce byly v centrech zasažené gastronomické provozy, u kterých propad proti roku 2019 činil 36 procent. Návštěvnost regionálních OC se v uplynulém roce meziročně snížila o 29 procent, lidé ale v centrech více utráceli. Hodnota průměrného nákupního koše vzrostla o 5,7 procenta na 233 korun za jednu návštěvu. Vyplývá to z analýzy Shopping Centre Index, kterou letos podeváté připravila společnost CBRE.

Gastronomie byla v nákupních centrech podle CBRE nejdynamičtějším odvětvím posledních tří let, jež v minulosti zaznamenávalo dvouciferný růst. Prostor pro stravovací provozy se v centrech rozšiřoval. Podle vedoucího maloobchodního sektoru a oddělení správy OC v CBRE Tomáše Míčka byla gastronomie v minulém roce v důsledku protiepidemických opatření uzavřená zhruba 130 dní.

"Vloni sehrál rozhodující roli podíl, jaký měly na celkové ploše obchodních center ty obchody a služby, které mohly být i přes vládní omezení v provozu. Právě tito nájemci nakonec ovlivňovali celkovou návštěvnost centra i jeho ekonomické výsledky," řekl Míček.

Móda, která je na nákupní ploše typického regionálního centra (bez započítání Prahy) zastoupená nejvíce, když zaujímá 37 procent plochy, loni zaznamenala propad obratu o 34 procent, hned za ní byly doplňky s poklesem zhruba 32 procent. U těchto kategorií podle CBRE sehrála roli sezonnost. Prodejci kvůli zásobám neprodaných kolekcí neměli dostatek peněz na nákup nového zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy