Jihoafrický obr s fobií na Berdycha šokoval Federera. Teď chce Anderson do finále Wimbledonu

Aleš Vávra Aleš Vávra
13. 7. 2018 9:44
Měří přes dva metry, přesto se dá označit za nenápadného. Kevin Anderson se v tichosti a bez výraznějších fanfár probil mezi nejlepší tenisty současného světa.
Jihoafrický tenista Kevin Anderson na Wimbledonu 2018
Jihoafrický tenista Kevin Anderson na Wimbledonu 2018 | Foto: Reuters

Praha/Londýn - Když se před pár dny řešilo, kdo vlastně může zastavit Rogera Federera v cestě do dalšího grandslamového finále, tohle jméno nenapadlo nikoho. Kevin Anderson žádným černým koněm rozhodně nebyl.

Strach z něj neměl ani švýcarský obhájce titulu a upřímně, nevěřil si ani sám Jihoafričan. V prvních dvou setech středečního čtvrtfinále to bylo jasně patrné.

Anderson působil v rozhodujících chvílích bázlivě, jako by ho svazoval přílišný respekt. Jenže v průběhu utkání se i díky příhodným okolnostem zrodil válečník. Pomohla k tomu pro tentokrát nedokonalá hra dvacetinásobného grandslamového vítěze.

Federerovi se nedařilo přiblížit se svému hernímu ideálu a obr na druhé straně dvorce tuhle slabost vycítil.

Jihoafrická šelma se zakousla do té největší kořisti, jakou mohla na zeleném pažitu v All England Clubu ulovit. Přežila klinickou smrt, odvrátila mečbol, vůbec poprvé v životě sebrala Federerovi set, pak druhý a v brutální koncovce pátého dějství definitivně zlomila Švýcarovi naděje na další slavný triumf.

Anderson poprvé vystoupil ze stínu tenisových hvězd, které jsou pro média i fanoušky mnohem atraktivnější než on.

Dvaatřicetiletý rodák z Johannesburgu si tak po životním zápase mohl dopřávat zasloužené pozornosti (ne, že by ji vyhledával) a na tiskové konferenci vyprávět o tom, jak složité je prosadit se ve vrcholovém sportu, když pocházíte z Jižní Afriky.

"Není to lehké, je to velmi daleko od tenisové scény. Ale možné je všechno. Rád bych tímhle dal příklad lidem z Afriky, že se vyplatí držet se svých snů a věřit sám v sebe," prohlásil 203 centimetrů vysoký tenista.

V Jižní Africe už dávno nežije. Studoval na univerzitě v Illinois a v roce 2011 se usadil v Delray Beach na Floridě společně s golfistkou Kelsey O´Nealovou, kterou při studiích potkal. Ve Spojených státech má status permanentního rezidenta. A pracuje na tom, aby získal americké občanství. "Je to stále v procesu," uvedl ve středu v Londýně.

Často opakuje, že občanem USA se chce stát pouze z praktického hlediska. Reprezentovat bude už navždy barvy Jihoafrické republiky. Národu, který v něm v posledních měsících nachází svého největšího sportovního hrdinu.

Finalista loňského US Open a osmý hráč světového žebříčku teď touží po dalším grandslamovém finále. Jeho soupeřem bude Američan John Isner, další tenisový obr. 

"Mým cílem tady na Wimbledonu bylo čtvrtfinále. Ale když jsem prošel přes Rogera, tak chci samozřejmě ještě dál. Chci hrát v neděli o titul, to je jasné," řekl Anderson. Sebevědomí z něj přímo čiší, přestože má s Isnerem negativní bilanci 3:8 na zápasy.

Statistiky ale může klidně nechat stranou. Rozhodne se na kurtu. Vždyť za zmínku rozhodně stojí jeho nejvýraznější tenisová fobie. Má jméno Tomáš Berdych. Anderson má s českým tenistou šílenou bilanci 0:12 na zápasy. A tak je možná rád, že se Berdych na letošním Wimbledonu kvůli zranění zad nepředstavil.

Nicméně i tahle záležitost ukazuje na vnitřní sílu jihoafrického obra. S Federerem před letošním Wimbledonem prohrál všechna čtyři vzájemná utkání, aniž by získal jediný set. Svou šanci ale využil v ten nejvhodnější moment. "Tuhle chvíli si budu navždy pamatovat, vždyť jsem porazil Rogera na centrálním kurtu ve Wimbledonu, utekl jsem z mečbolu a vyhrál v pěti setech," musel si neuvěřitelný úspěch Anderson raději nahlas přeříkávat.

Uspokojení bylo jen chvilkové. Už na tiskové konferenci po utkání se Jihoafričan vrátil z pohádky zpět do reality profesionálního sportu. "Musím se vrátit zpět na zem co nejdříve, zklidnit se a zahájit rychlou regeneraci," připomněl sám sobě zakladatel instruktážního tenisového webu Realife Tennis a milovník seriálu House of Cards.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy