Jen dva Češi na grandslamu? Slabé a k zamyšlení, tvrdí Šavrda s Nováčkem

Aleš Vávra Aleš Vávra
26. 5. 2017 9:32
Zatímco v minulých sezonách byl český tenis většinou zvyklý na čtyři mužské zástupce v úvodních kolech grandslamu, letošní French Open přináší výrazný personální útlum. Ani pro tenisové odborníky není jednoduché určit příčiny.
Jen Tomáš Berdych a Jiří Veselý (na snímku) budou z Čechů startovat na French Open.
Jen Tomáš Berdych a Jiří Veselý (na snímku) budou z Čechů startovat na French Open. | Foto: Reuters

Praha - Český mužský tenis zažívá složité období. Po včerejším nezdaru Jana Šátrala ve druhém ze tří kol kvalifikace je jisté, že si první kolo grandslamového French Open zahrají z Čechů pouze Tomáš Berdych a Jiří Veselý. Na tak hubené obsazení nebyli fanoušci zvyklí dlouhá léta.

"Je to velmi slabé. Velké zklamání. Byli jsme zvyklí na lepší časy. Ale určitá stagnace našeho mužského tenisu je dlouhodobější," řekl deníku Aktuálně.cz Vladislav Šavrda, bývalý daviscupový kapitán.

"Dva muži na grandslamu, to tady dlouho nebylo. Je to k zamyšlení," souhlasil někdejší osmý hráč světového žebříčku Karel Nováček.

K Berdychovi a Veselému se v posledních sezonách povětšinou přidávali ještě Radek Štěpánek a Lukáš Rosol. První z nich se až v těchto dnech vrací k tenisu po operaci bederní páteře, navíc letos oslaví už devětatřicáté narozeniny. Druhý jmenovaný pak prochází - bez zbytečných oklik řečeno - zdaleka nejhorší fází své sportovní kariéry.

A mladý Adam Pavlásek, který byl zábleskem naděje na světlé zítřky, letošní formou tak trochu připomíná Rosola. Oba tenisté kupí porážky, dokonce i na challengerech a menších turnajích. A oba shodně skončili už v prvním kole pařížské kvalifikace.

"Rosol je pro mě velkým zklamáním, vypadalo to, že má na víc. Možná, že se ještě zvedne, ale ty výsledky tomu nenapovídají," zhodnotil Šavrda momentálně 191. hráče žebříčku, který se letos ani jednou nedostal do hlavní soutěže na okruhu ATP.

Zatímco Rosol má letos zápasovou bilanci 15 vítězství a 14 porážek, statistika dvaadvacetiletého Pavláska je ještě mnohem horší: 5 výher, 13 proher. "Chybí mu konzistence výkonů a sebedůvěra jde rychle dolů," podotkl Nováček. Sám Pavlásek po nezdaru v kvalifikaci French Open přiznal, že neví, co si se sebou počít a že si není jistý, jestli vůbec ještě umí hrát tenis.

Ještě o něco depresivnější tenhle výčet bude, když se zamyslíme nad současnou formou a výkonností jediných dvou Čechů v prvním kole Roland Garros. Tomáš Berdych pomalu ale jistě ustupuje z největší slávy, zatímco Jiří Veselý, často považovaný za jeho nástupce, se absolutní špičce ne a ne přiblížit.

"U Veselého bych brzdil, tam jsem s tím statusem ala nový Berdych nikdy nesouhlasil. Co není, může být, ale zatím se mi zdá, že postrádá nějaký konečný úder," řekl Nováček.

"Má dobré dispozice, je vysoký, navíc levák. Ale nemá ten důležitý úder, jaký má třeba Berdych ve svém forhendu. Ve své hře nemá nic výrazně nadprůměrného. Být kolem padesátky je skvělé, ale k tomu, aby se přiblížil třeba dvacítce, mu zatím hodně chybí. Otázka je, jestli to ví a jestli na tom pracuje," zastavil se Nováček u třiadvacetiletého tenisty.

Co se týče Berdycha, na rozdíl od řady "expertů" internetových diskusí jej skuteční tenisoví odborníci ještě zdaleka neodepisují.

Pokles jeho výsledkových statistik je ale jednoznačný. Zatímco v předchozích letech dokázal pravidelně - i na největších turnajích - postupovat minimálně do čtvrtfinále, letos stále častěji končí už o kolo dříve.

"Je mu dvaatřicet, v tom věku řada hráčů teprve zraje a jejich kariéry vrcholí. Nezatracoval byl ho, byť ta spolupráce s Ivaniševičem zatím tak skvělé ovoce nepřináší. Nemyslím si, že Berdych může vyhrát grandslam, ale že se může vrátit do desítky, o tom jsem přesvědčen," prohlásil Šavrda.

Momentálně čtrnáctému hráči světa věří také Nováček. "Určitě ještě může nějaký úspěch přijít. Může se mu to sejít a vystřelí nahoru. Je to stále vynikající hráč, má zkušenosti, navíc jasně řekl, že se s Ivaniševičem soustředí na grandslamy. Tak uvidíme. Problém je, že kvůli horšímu postavení v žebříčku bude narážet na ty nejlepší v dřívějších kolech."

Český mužský tenis se každopádně ocitá na složité křižovatce a Šavrda s Nováčkem sami přiznávají, že nějakým způsobem slovně definovat krizi a navrhnout řešení není jednoduché. Zvlášť, když si uvědomíme, že naopak ve výchově ženských talentů teď patří Česko do absolutní světové špičky.

"Abych řekl pravdu, ty příčiny neznám, nic mě nenapadá," řekl Šavrda. "Ne, nevím, co je příčinou. Musejí se nad tím zamyslet fundovaní lidé ze svazu a ti, kteří pracují s mládeží. Ten rozdíl mezi naším ženským a mužským tenisem je zarážející," dodal Nováček.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Mezi prioritami evropského předsednictví vidí Bek kyberbezpečnost, odlesňování a svobodu médií

Mezi tématy českého předsednictví v Radě EU by se podle ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) měla objevit kyberbezpečnost či odlesňování spojené s ukládáním oxidu uhličitého. Bek v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že Česko by mělo během předsednictví, které zemi čeká v druhé polovině roku, mít jako prioritu i téma svobody a odpovědnosti médií.

"To neznamená, že bychom měli kázat polským kolegům," odpověděl na dotaz, zda by diskuse o svobodě médií nenarušila dialog mezi zeměmi visegrádské čtyřky, tedy Českem, Slovenskem, Polskem a Maďarskem.

Už dříve Bek uvedl, že vláda hodlá v roce českého předsednictví Evropské unie více než dosud budovat vztahy se zeměmi mimo Visegrádskou skupinu, na niž se orientoval předchozí kabinet. Na prvním jednání v sídle Evropské komise debatoval počátkem ledna mimo jiné o přípravách předsednictví. Mezi nové české partnery by podle Beka měla patřit například Francie, která EU vede v současnosti. Česko podle ministra musí být také připraveno sehrát roli prostředníka ve sporu o vládu práva, který vedou unijní instituce s Polskem a Maďarskem, přičemž by nemělo slevit ze zásadních principů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy