"Je čas jít dál." Berdych se na Turnaji mistrů rozloučil s tenisem, plány zatím nemá

Aktualizováno 16. 11. 2019 19:25
Tenista Tomáš Berdych ukončil kariéru. Na dnešním ceremoniálu během Turnaje mistrů v Londýně dal sbohem bílému sportu po sedmnácti letech na okruhu ATP, během nichž si zahrál finále Wimbledonu a získal 13 turnajových titulů. Na kurtu uvedl, že zatím nemá žádné plány do budoucna.
Tomáš Berdych, třetí kolo Australian Open 2019
Tomáš Berdych, třetí kolo Australian Open 2019 | Foto: Reuters

"V životě je hodně věcí, které si můžete koupit. Ale pro nás tenisty je jen hlavní jeden moment, a to když skončil zápas v hale, jako je tahle, a vy jste vyhrál. Tenhle moment je pro všechny, zvláště pro mě, ten nejlepší. Je ale čas jít dál. Přijdou další věci, které mě budou těšit," řekl Berdych.

Tomáš Berdych při oficiálním loučení s kariérou na Turnaji mistrů v Londýně:

Čtyřiatřicetiletý rodák z Valašského Meziříčí končí kvůli chronickým problémům vyplývajícím z vrozené vady levé kyčle, které se projevují bolestí zad, jež ho trápily poslední dva roky.

"Teď je plán žádný plán nemít," odvětil Berdych na otázku, jaké má nyní plány. "Celé ty roky jsem byl v jednom kole a teď si zasloužím oddech. Budu se rozhlížet a uvidíme, jaké přijdou příležitosti," konstatoval tenista, který se podílel se na dvou českých triumfech v Davisově poháru v letech 2012 a 2013.

Poslední zápas odehrál Berdych koncem srpna v 1. kole US Open. "Z mé dlouhé kariéry je těžké vybrat jeden moment. Byly to skvělé roky plné zkušeností. Odehrál jsem mnoho bitev s vítězným i špatným koncem a hrál finále Wimbledonu," zmínil duel z roku 2010, v němž prohrál se Španělem Rafaelem Nadalem.

Loučení v Londýně označil za mimořádný okamžik, a to i díky šesti účastem na Masters, kde se nejdále dostal do semifinále v roce 2011.

Pro česká média Berdych okomentuje konec kariéry v pondělí a s českými fanoušky by se měl rozloučit příští rok během challengeru Czech Open v Prostějově.

Grandslamový titul v éře velké čtyřky, kterou tvoří Švýcar Roger Federer, Španěl Rafael Nadal, Srb Novak Djokovič a Brit Andy Murray, získat nedokázal. "Měl smůlu, že je ve své kariéře potkal. Grandslamový titul by si zasloužil," řekl v týdnu ČTK Jaroslav Navrátil, pod jehož vedením Berdych vstoupil do světa profesionálního tenisu.

Díky servisu a razantnímu forhendu se vypracoval v jednoho z nejstabilnějších hráčů. Šest let strávil nepřetržitě v první desítce žebříčku a sedmkrát sezonu v Top 10 i ukončil.

"Jeho konzistence byla obdivuhodná a každý rok atakoval padesát výher za sezonu, to je neuvěřitelné," řekl další z bývalých Berdychových koučů Tomáš Krupa.

Na všech turnajích velké čtyřky dokázal jako jeden z mála postoupit minimálně jednou do semifinále. V Davisově poháru sehrál během 13 let 67 zápasů s bilancí 50:17 a hlavní měrou zasloužil o dva celkové triumfy.

Berdych, který se v červenci 2015 oženil s modelkou Ester Sátorovou, vydělal na odměnách 29,491.328 milionu dolarů, v přepočtu přes 683 milionů korun.

Spolu s bývalou světovou čtyřkou se v Londýně slavnostně loučilo s tenisem dalších osm hráčů. Mezi nimi také Berdychův daviscupový parťák Radek Štěpánek, který skončil už loni, i jejich španělští protivníci z pražského finále týmové soutěže v roce 2012 David Ferrer a Nicolás Almagro, ale také třeba Kypřan Marcos Baghdatis, Bělorus Max Mirnyj nebo Rus Michail Južnyj.