Jdi a vyhraj grandslam, přála si Novotná před smrtí. Teď Krejčíková ničí soupeřky ve čtyřhře

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
13. 7. 2018 6:08
Česká tenistka Barbora Krejčíková září v deblu a nechává se inspirovat slovy bývalé trenérky Jany Novotné.
Barbora Krejčíková
Barbora Krejčíková | Foto: Milan Kammermayer

Londýn/Praha - Jde v jejích šlépějích. Už také sbírá trofeje. Barbora Krejčíková na londýnském Wimbledonu po boku s Kateřinou Siniakovou počítá skalpy soupeřek a je blízko druhého grandslamového úspěchu v řadě. Plní tak přání svého vzoru a bývalé trenérky Jany Novotné.

Když totiž dvaadvacetiletá brněnská hráčka viděla tenisovou legendu naposledy, ta si přála, aby její svěřenkyně vyhrála grandslam. Krejčíková jí ho věnovala letos v Paříži, tedy zhruba půl roku po smrti bývalé wimbledonské vítězky. Nyní je blízko triumfu i na travnatém turnaji velké čtyřky v Londýně, kde jsou už v semifinále.

"Ona byla tak výjimečná. A stejně výjimečné bylo i to, že já jsem byla jednou z těch, komu pomohla, vždyť mohla trénovat stovky jiných hráčů a hráček," řekla Krejčíková americkému deníku The New York Times, kterému se zalíbil příběh české dívky, která pokračuje v odkazu slavné učitelky.

Krejčíková dodnes vzpomíná na to, jak za Novotnou přišla s rodiči k ní domů na předměstí Brna a zastihla ji na zahradě. "Koukala na nás a říkala si: Kdo jsou ti lidi? Tak jsem jí řekla, že jsem tenistka, je mi čerstvě 18 let, a prosila jsem ji, jestli by se na mě nepodívala a nezjistila, jak bych mohla svůj tenis posunout na vyšší úroveň."

Novotnou tahle žádost chytla, po dvou společných trénincích se dohodly na trenérské spolupráci a bývalá druhá hráčka světa začala objíždět s malým talentem turnaje. 

"Já původně vůbec nechtěla, aby mě trénovala. Myslela jsem, že mi jen trochu pomůže a vysvětlí pár věcí, ale ona hned, že by ráda takhle s někým cestovala a trénovala, že tenis miluje," vypráví Krejčíková.

Během jednoho z ročníků turnaje v Eastbourne si společně zatrénovali například i s bývalou australskou tenistkou Rennae Stubbsovou. "Janu nehnala touha vychovat světovou jedničku, hnala ji touha pomoct hráčce, která za ní sama přišla. Někdo by řekl ne, ale ona chtěla své zkušenosti někomu předat a udělat tak někoho lepším," myslí si někdejší deblová královna žebříčku.

Spolupráce skončila před dvěma lety, kdy už Novotná kvůli boji s rakovinou neměla na trénování dostatek sil. 

Letos prožívá Krejčíková průlomovou sezonu. Poprvé se probojovala na grandslam ve dvouhře a na stejném místě v Paříži s Kateřinou Siniakovou, se kterou posbírala už tři juniorské grandslamy, ovládly French Open. Nyní si brousí zuby na další trofej, tentokrát na trávě. A Novotná je pro ně inspirací.

"Jednou mi vyprávěla, jak se tady v roce, kdy pak došla do finále, zranila už v semifinále. Ale vzala si prášek s tím, že prostě musí nastoupit a překonat to. Byla tak koncentrovaná a připravená bojovat," dodává Krejčíková o Novotné.

Český pár se totiž na postup do poslední čtyřky pořádně nadřel. Hned tři ze čtyř vítězství získal až po třech setech. Siniaková k tomu navíc absolvovala tři stejně vypjaté singlové bitvy. O finále se v pátek utkají s polsko-americkým párem Alicja Rosolská a Abigail Spearcová. 

Kromě druhé trofeje z podniku velké čtyřky mají ještě jednu motivaci, už s dalším případným vítězstvím si s předstihem zajistí start na Turnaji mistryň v Singapuru a stanou se nejlepším párem letošní sezony.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Praha neuzavře smlouvu s nevěstincem Showpark v Holešovicích

Pražský magistrát neplánuje uzavřít smlouvu na pronájem prostor v holešovické tržnici se společností Eroc, která tam od roku 1998 provozuje erotický podnik. Dnes to řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) v diskusi nad peticí za zachování klubu, kterou projednali zastupitelé. Podle náměstka město z právních důvodů smlouvu ani uzavřít nemůže. Podle jednatele firmy Zbyňka Mately klub plní pro město pozitivní funkci a jeho uzavření by mělo nežádoucí důsledky.

Magistrát před nedávnem vyhrál soudní spor se společností Delta Center, která měla holešovickou tržnici v nájmu. Nyní ji musí vyklidit a uhradit magistrátu dlužné nájemné s příslušenstvím ve výši 246 milionů korun. Součástí sporu byla i firma Eroc, která si od Delta Centra prostory pro provoz klubu pronajímala.

"Je potřeba zdůraznit, že společnost Eroc, potažmo Showpark, nikdy neměla smlouvu s městem," uvedl náměstek. Dodal, že pokud by měl klub zůstat, musela by se poprvé v historii taková smlouva podepsat, což ale není možné. Podle Vyhnánka magistrát nemůže podepsat smlouvu se společností, která provozuje veřejný dům, protože by magistrát buď musel zveřejnit záměr prostor pronajmout za účelem provozování prostituce, což je trestný čin, nebo v záměru lhát. Toto stanovisko podle něj potvrdili magistrátní právníci.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Moneta podepsala smlouvu o koupi Wüstenrot v ČR za 4,6 miliardy korun

Zástupci Moneta Money Bank dnes podepsali s německým koncernem Wüstenrot & Württembergische smlouvu o koupi stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot v Česku za 180,4 milionu eur (asi 4,6 miliardy Kč). Transakce má být vypořádána 1. dubna 2020. Podléhá ale ještě schválení ze strany České národní banky a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Firmy to dnes večer oznámily v tiskové zprávě.

Moneta uvedla, že transakcí získá navíc asi 350 000 klientů. Zatím má zhruba milion klientů. Koupi chce financovat z přebytku vlastního kapitálu a volné likvidity.

Stávající generální ředitel Wüstenrot v Česku Michael Pupala zůstane podle banky i nadále generálním ředitelem a předsedou představenstva stavební spořitelny i hypoteční banky Wüstenrot. Zároveň se stane členem vrcholového managementu Monety.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie zadržela dvojici podezřelých kvůli střelbě na Třebíčsku

Brněnská zásahová jednotka zadržela na Žďársku dva lidi, které policie hledala kvůli dnešní střelbě na Třebíčsku. Při střelbě ani policejním zásahu nebyl nikdo zraněn. Oba jsou v policejní cele, kde budou pokračovat úkony v trestní řízení, řekla ČTK mluvčí policie Dana Čírtková.

Dvojici policie dopadla v domě nedaleko místa, kde vpodvečer našla odstavené jejich auto. Že po stříbrném Fordu Focus policie pátrá, oznámila na twitteru dnes odpoledne. Předpokládala, že v autě jely tři osoby. Žádala veřejnost o spolupráci při hledání auta. Posádku, která byla ozbrojená, se lidé neměli snažit zastavit.

"Při páchání trestné činnosti majetkového charakteru došlo dnes kolem 14:30 ke střelbě. Při té střelbě nebyl nikdo zraněn, poté pachatelé z místa střelby ujeli," řekla Čírtková ČTK po 18:00. Nejprve policie okolnosti případu neupřesnila vůbec. "Byli ozbrojeni, proto jsme vydali naléhavou výzvu s cílem co nejdřív vozidlo s podezřelými osobami zadržet," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy