Rozkročit, natočit a nápřah. Jako sedmiletá rozdávala rady, teď sahá po grandslamu

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
31. 1. 2020 12:03
Platila za velký talent, ale v poslední době šrumec kolem jejího jména utichl. Američanka Sofia Keninová se tak nenápadným způsobem probila až do finále tenisového Australian Open.
Sofia Keninová
Sofia Keninová | Foto: Reuters

Narodila se sice v Moskvě, ale jen o pár měsíců později se její rodina přestěhovala do Spojených států, takže u jména má americkou vlaječku. Tenis začala hrát v pěti letech a okamžitě to byla láska na celý život.

"Rodiče mi vyprávějí, že jsem si jako mimino strašně ráda hrála s tenisovými míčky a odmítala panenky. To byl původ toho, proč mě zkusili dát na tenis. Pak jsem prý přišla na kurt a každý viděl, že jsem jiná," přiznala nyní jednadvacetiletá tenistka.

V tradiční americké tenisové škole se svým stylem opravdu trochu vymyká. Hraje agresivně, ale pestře, nemlátí do míčku jen od základní čáry, ale umí si dojít pro vítězný úder k síti. Výjimečná je také její příprava na servis. Do poslední chvíle nesleduje nadhoz, až když je balonek nad ní, vystřelí hlavou vzhůru a trefí ho.

O jejím talentu se vědělo, už když byla malá holčička, v sedmi letech na potkání rozdávala rozhovory a vůbec se nestyděla. Sociální sítě nyní baví záznamy jejích prvních televizních vystoupení. V jednom z nich odpovídá reportérovi, jak returnovat nebezpečný servis Andyho Roddicka.

"Rozkročit, natočit a krátký nápřah," drmolí malá blondýnka do mikrofonu. Nyní jí sám Roddick na Twitteru fandí a přeje první grandslam kariéry.

Sotva udržela raketu a už se ráda pohybovala kolem velkých tenisových hvězd. Legendární je její fotka, kde sotva v šesti letech češe vlasy někdejší jedničce Kim Clijsersové. Pár tréninků stihla s Venus Williamsovou nebo Johnem McEnroem.

Zřejmě od těchhle hvězd ledacos odkoukala, když se prodrala do první stovky, média o ní referovala jako o vycházející hvězdě. V posledních měsících ale její svit trochu zastínila jiná mladičká superstar - Cori Gauffová. 

V Austrálii však Keninová vyřadila nejlepší hráčku světa a zahraje si finále úvodního grandslamu sezony. Takže gloriola hvězdy budoucnosti je zpět.

"Je to splněný sen. Úplně nereálná věc. Vždycky jsem věřila, že bych mohla něco takového dokázat, sice jsem nevěděla kdy, ale někdy ano. Tohle se nepovede každému a užívám si to," řekla po senzační výhře nad světovou jedničkou Ashleigh Bartyovou. 

O první titul z turnajů velké čtyřky si to rozdá se Španělkou Garbiňe Muguruzaovou, bývalou světovou jedničkou a dvojnásobnou grandslamovou vítězkou. 

"Teď si ještě užiju ten moment postupu do finále, to přece jen člověk nezažije tak často. A pak už se budu soustředit na další zápas, protože co jiného můžu dělat než se zase soustředit na vlastní hru," dodala Keninová.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Spor o pozemky u Dukelských kasáren v Opavě skončí. Začne výstavba bytů

Spor spojený s prodejem areálu Dukelských kasáren v Opavě skončí. Firma, která neuspěla se svou nabídkou ve veřejné soutěži, navrhla opavskému magistrátu smír. Město na něj chce přistoupit. Výstavbě bytových domů na pozemcích, které v minulosti desetiletí využívala armáda, tam nebude nic bránit. 

"V září loňského roku zastupitelé schválili prodej části bývalých Dukelských kasáren. Město pak uzavřelo kupní smlouvu s firmou JTA exclusive Ostrava, která za pozemky nabídla 51 milionů a zavázala se, že na přibližně 3,8 hektaru postaví 16 bytových domů se zhruba 300 novými byty," uvedla. Neúspěšný zájemce, teplická společnost JTH Holding, se ale obrátila na soud, rozhodnutí zpochybnila a domáhala se zneplatnění smlouvy.

Aktualizováno před 35 minutami

Dálnici D1 zastavila na Benešovsku nehoda dvou aut, na místě jsou zranění

Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela odpoledne nehoda několika osobních aut. Hasiči museli jednoho zraněného vyprostit, vrtulník ho převezl do nemocnice. Dalšího zraněného převezla do nemocnice sanitka, řekla mluvčí hasičů Vladimíra Kereková.

Podle Kerekové se na dálnici srazila čtyři osobní vozidla, policie ale hovoří o pěti osobních vozech. Podle prvních informací přitom mělo jít pouze o dva vozy. Situaci na místě komplikovalo to, že jedno z aut převáželo šest psů, kteří se po nehodě rozutekli. Hasičům se je už podařilo zajistit a umístit do připravených kotců. "Psi dostali vodu a čekají na převzetí," řekla Kereková.

Policie dopravu odklání na 56. kilometru na Soutice, zpět se mohou řidiči vracet na 49. kilometru u obce Psáře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy