Rozkročit, natočit a nápřah. Jako sedmiletá rozdávala rady, teď sahá po grandslamu

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
31. 1. 2020 12:03
Platila za velký talent, ale v poslední době šrumec kolem jejího jména utichl. Američanka Sofia Keninová se tak nenápadným způsobem probila až do finále tenisového Australian Open.
Sofia Keninová
Sofia Keninová | Foto: Reuters

Narodila se sice v Moskvě, ale jen o pár měsíců později se její rodina přestěhovala do Spojených států, takže u jména má americkou vlaječku. Tenis začala hrát v pěti letech a okamžitě to byla láska na celý život.

"Rodiče mi vyprávějí, že jsem si jako mimino strašně ráda hrála s tenisovými míčky a odmítala panenky. To byl původ toho, proč mě zkusili dát na tenis. Pak jsem prý přišla na kurt a každý viděl, že jsem jiná," přiznala nyní jednadvacetiletá tenistka.

V tradiční americké tenisové škole se svým stylem opravdu trochu vymyká. Hraje agresivně, ale pestře, nemlátí do míčku jen od základní čáry, ale umí si dojít pro vítězný úder k síti. Výjimečná je také její příprava na servis. Do poslední chvíle nesleduje nadhoz, až když je balonek nad ní, vystřelí hlavou vzhůru a trefí ho.

O jejím talentu se vědělo, už když byla malá holčička, v sedmi letech na potkání rozdávala rozhovory a vůbec se nestyděla. Sociální sítě nyní baví záznamy jejích prvních televizních vystoupení. V jednom z nich odpovídá reportérovi, jak returnovat nebezpečný servis Andyho Roddicka.

"Rozkročit, natočit a krátký nápřah," drmolí malá blondýnka do mikrofonu. Nyní jí sám Roddick na Twitteru fandí a přeje první grandslam kariéry.

Sotva udržela raketu a už se ráda pohybovala kolem velkých tenisových hvězd. Legendární je její fotka, kde sotva v šesti letech češe vlasy někdejší jedničce Kim Clijsersové. Pár tréninků stihla s Venus Williamsovou nebo Johnem McEnroem.

Zřejmě od těchhle hvězd ledacos odkoukala, když se prodrala do první stovky, média o ní referovala jako o vycházející hvězdě. V posledních měsících ale její svit trochu zastínila jiná mladičká superstar - Cori Gauffová. 

V Austrálii však Keninová vyřadila nejlepší hráčku světa a zahraje si finále úvodního grandslamu sezony. Takže gloriola hvězdy budoucnosti je zpět.

"Je to splněný sen. Úplně nereálná věc. Vždycky jsem věřila, že bych mohla něco takového dokázat, sice jsem nevěděla kdy, ale někdy ano. Tohle se nepovede každému a užívám si to," řekla po senzační výhře nad světovou jedničkou Ashleigh Bartyovou. 

O první titul z turnajů velké čtyřky si to rozdá se Španělkou Garbiňe Muguruzaovou, bývalou světovou jedničkou a dvojnásobnou grandslamovou vítězkou. 

"Teď si ještě užiju ten moment postupu do finále, to přece jen člověk nezažije tak často. A pak už se budu soustředit na další zápas, protože co jiného můžu dělat než se zase soustředit na vlastní hru," dodala Keninová.

 

Právě se děje

před 10 minutami

EU vyzvala USA, ať přehodnotí ukončení spolupráce s WHO

Evropská unie vyzvala Spojené státy, aby přehodnotily své rozhodnutí skončit spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Krok oznámil na páteční tiskové konferenci americký prezident Donald Trump a konstatoval přitom, že WHO je pod vlivem Číny.

Na USA se v sobotu obrátila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf unijní diplomacie Josep Borrell, uvedla agentura AFP. "WHO musí být nadále schopna řídit mezinárodní reakci na pandemie, tu nynější i ty budoucí. Z tohoto důvodu je účast všech nezbytná a nutná," uvedli ve společném prohlášení.

Trump při pátečním oznámení uvedl, že Spojené státy své prostředky původně určené této organizaci věnují na jiné globální zdravotnické účely. Loni USA pokryly zhruba 20 procent rozpočtu WHO.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Třináctku zadržených kvůli loňské smrti 39 Vietnamců, jejichž těla se našla v kontejneru u Londýna, obvinili

Třináct osob, které byly ve Francii zadrženy v souvislosti s loňskou smrtí 39 vietnamských migrantů, jejichž těla byla nalezena v Británii, bylo obviněno z organizovaného pašování lidí, napomáhání při vstupu na území a ze zločinného spolčení. Šest z nich bylo obviněno z neúmyslného zabití. Dvanáct ze zadržených je ve vazbě, poslední se nachází pod soudním dohledem. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na soudní zdroj. Těla migrantů se našla loni v říjnu v chladírenském kontejneru nedaleko Londýna.

Obvinění jsou převážně Vietnamci a Francouzi. Zadrženi byli v úterý na různých místech v okolí Paříže. Ve stejnou dobu zatkla policie v Belgii v souvislosti se smrtí vietnamských migrantů dalších 13 lidí. Mezinárodní operaci koordinovala agentura EU pro justiční spolupráci Eurojust a policejní agentura Europol.

Loni 23. října byla v chladírenském kontejneru v průmyslové zóně na východ od Londýna objevena těla 31 mužů a osmi žen, dvěma z obětí bylo pouhých 15 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy