Já brečím? Ne, ty brečíš. Vítězný comeback Kvitové dojal tenisový svět

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
28. 5. 2017 13:45
Petra Kvitová pět měsíců od prosincového napadení neznámým útočníkem vyhrála první kolo French Open nad Američankou Julií Boserupovou 6:3 a 6:2. Dojala tím sama sebe i celý tenisový svět.
Petra Kvitová
Petra Kvitová | Foto: Reuters

Paříž - Proměnila mečbol, raketa jí vypadla z ruky a do očí se jí nahrnuly slzy, jako by celý turnaj vyhrála. Pro Petru Kvitovou má ale postup z prvního kola French Open ještě mnohem větší váhu. Její nedělní vítězný comeback po uzdravení pořezané ruky dojal nejen ji, ale celý tenisový svět.

Zápas hráčky z Fulneku proti Američance Boserupové otevřel program prvního dne antukového grandslamu na centrálním dvorci. Všichni byli zvědaví, jak si česká tenistka poprvé od předvánočního napadení neznámým útočníkem povede. 

A vedla si skvěle. Od prvních minut byla lepší hráčkou a nakonec zvítězila 6:3 a 6:2. "Je úplně jedno, jak jsem hrála, důležité je, že jsem vyhrála. Jsem moc ráda, že jsme se s týmem rozhodli tady nastoupit," uvedla v pozápasovém rozhovoru někdejší francouzské wimbledonské vítězce Marion Bartoliové.

Ta ji hned po příchodu k mikrofonu objala a bylo vidět, že je rovněž dojatá. "Petro, jsi takovou inspirací pro nás pro všechny," prohlásila Francouzka.

Velkou odezvu mělo vítězství Kvitové i na sociálních sítích, s gratulací okamžitě přispěchala tenisová legenda Martina Navrátilová. "Vítej zpátky, Petro. Je fantastické, že znovu hraješ, gratuluju k dnešnímu vítězství," napsala. 

Tak jako neskrývala na tribuně slzy velká kamarádka Petry Lucie Hradecká, přiznaly na svých účtech dojetí i další hráčky WTA. "Já brečím, ty brečíš," zavtipkovala si například Němka Andrea Petkovicová. Američanka Madison Keysová jí odpověděla "pláču ty nejšťastnější slzy". 

Australanka Daria Gavrilovová ocenila příběh, který za návratem Kvitové je, dojatá byla i Francouzka Alizé Cornetová. "Mám slzy v očích, když vidím vítězný návrat Petry, je to tak emotivní a inspirující. Bojovnice!" napsala domácí hráčka.

Vystoupení dvojnásobné wimbledonské šampionky nebylo bez kazu, ale poté, co až do března nevěděla, jestli ještě někdy vezme raketu do ruky a bude hrát, se jeví její comeback jako zázrak. "Je den první, ale Petra Kvitová právě vyhrála French Open," shrnul emotivní chvíli reportér BBC David Law.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Vatikán chce prodloužit kritizovanou smlouvu s Čínou o jmenování biskupů

Vatikán usiluje o další prodloužení smlouvy s Čínou o jmenování biskupů, řekl agentuře Reuters papež František. Smlouva, jejíž znění není veřejné, podle něj funguje dobře. Kritici ale poukazují na to, že od jejího vzniku v roce 2018 bylo jmenováno jen šest biskupů. Domnívají se, že Vatikán udělal Pekingu příliš velké ústupky.

Smlouva mezi Vatikánem a Pekingem, které neudržují oficiální diplomatické vztahy, je dočasná a trvá dva roky. Poprvé ji Čína s Vatikánem uzavřely v roce 2018 a v roce 2020 ji prodloužily. Její platnost, pokud se obě země nedohodnou na prodloužení, končí letos v říjnu.

"Smlouva funguje dobře a já doufám, že bude v říjnu obnovena," řekl papež František v sobotním rozhovoru, jehož část agentura Reuters zveřejnila v úterý. Dohodu papež přirovnal ke snahám svých předchůdců, kteří se snažili vytvořit vztahy se zeměmi sovětského bloku.

"Diplomacie je umění možného a schopnost proměnit v realitu věci, které jsou možné," uvedl papež. Dodal, že smlouva není ideální a že jmenování biskupů pokračuje pomalu.

Smlouva však mezi částí hodnostářů a věřících vzbudila kritiku. Poukazují na to, že se souhlasem papeže bylo v Číně od roku 2018 jmenováno pouze šest biskupů. Mezi nejviditelnějšími kritiky je hongkongský kardinál Joseph Zen. "Vatikán snad jednal i v dobré vůli, ale udělal nerozumné rozhodnutí," uvedl v červnu Zen. Situace katolíků v Číně po podepsání dohody se podle něj nezlepšila.

Dohoda ukončila mnoho desetiletí trvající spor o jmenování biskupů. Čína přerušila diplomatické vztahy s Vatikánem v roce 1951 a v roce 1957 Peking založil Čínské sdružení vlasteneckých katolíků, které autoritu papeže odmítalo. Vedle sdružení v Číně funguje desítky let i podzemní katolická církev, jejíž členové jsou ale často vystaveni útlaku ze strany úřadů. Čína má zhruba 1,4 miliardy obyvatel. Ke katolické víře se tam hlásí přes 12 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Europoslanci schválili regulaci velkých digitálních firem, nezákonného obsahu a dezinformací

Evropský parlament schválil dvojici klíčových digitálních norem, které mají mimo jiné lépe chránit konkurenční prostředí na internetu či přimět velké společnosti, jako je Meta Platforms nebo Google, aktivněji bojovat proti nezákonnému obsahu a dezinformacím. Europoslanci přijali pravidla označovaná jako akt o digitálních službách a digitálních trzích, kterými EU poprvé po dvou desetiletích výrazněji reguluje internetové prostředí a reaguje na rychlý vývoj komunikace a obchodování na síti.

Podle aktu  o digitálních službách budou muset platformy zavést opatření proti šíření nezákonného obsahu a dezinformací. Velkým firmám, které tak neučiní, budou hrozit pokuty až do výše šesti procent jejich ročního globálního obratu. Sociální média a internetová tržiště pak budou muset chránit uživatele před nabídkami nelegálního zboží a služeb.

Akt o digitálních trzích zavádí pojem gatekeeper, což je velká společnost významně ovlivňující provoz internetu. Tyto firmy budou mimo jiné sdílet více informací s menší konkurencí odkázanou na jejich služby. Přísnější bude i dohled nad antimonopolními pravidly či kontrola akvizic menších společností těmi velkými. Pokuty jsou vyšší a mohou dosáhnout až deseti procent celosvětového ročního obratu.

Europoslanci po předchozí dohodě se zástupci členských zemí schválili obě normy jasnou většinou hlasů. Definitivně je potvrdí ministři členských zemí na některém z příštích zasedání vedených českým předsednictvím EU.

před 1 hodinou

Euro vůči dolaru sestoupilo nejníže za dvacet let

Euro se v úterý dopoledne na devizovém trhu propadlo vůči dolaru na nejnižší hodnotu od prosince 2002. Podle analytiků k tomu přispívají obavy z recese a také energetická krize v eurozóně. Dolar naopak těží z razantního zpřísňování měnové politiky ve Spojených státech. Euro před polednem ztrácelo téměř 1,2 procenta a obchodovalo se za 1,0301 dolaru.

Analytik společnosti MUFG Derek Halpenny uvedl, že po dalším výrazném růstu cen zemního plynu v Evropě a Británii se zvyšuje riziko, že Evropa sklouzne do recese. Náladu také zhoršují obavy z toho, jak bude reagovat Evropská centrální banka. Šéf německé centrální banky Joachim Nagel se totiž snaží ochránit vysoce zadluženou zemi před prudkým růstem úrokových sazeb, což ohrožuje plány Evropské centrální banky. Ta už dříve naznačila, že v červenci hodlá zvýšit sazby o 0,25 procentního bodu a v září o 0,5 procentního bodu.

Další zprávy