Italská senzace končí. Cecchinato padl s Thiemem, Rakušan ve finále French Open vyzve Nadala

Aktualizováno 8. 6. 2018 18:24
Dominic Thiem byl na French Open v semifinále už v předchozích dvou letech, nyní si poprvé zahraje poslední zápas o trofej.
Dominic Thiem při utkání s Markem Cecchinatem
Dominic Thiem při utkání s Markem Cecchinatem | Foto: Reuters

Paříž - Rakouský tenista Dominic Thiem si na Roland Garros zahraje poprvé v kariéře o grandslamovou trofej. Osmý hráč světového žebříčku porazil v dnešním semifinále v Paříži 7:5, 7:6, 6:1 překvapení turnaje Marca Cecchinata z Itálie.

Čtyřiadvacetiletý Thiem se ve svém prvním grandslamovém finále s desetinásobným pařížským šampionem Rafael Nadal ze Španělska. Ten hladce přehrál Argentince Juana Martína del Potra 7:5, 7:6 a 6:1. Dvaatřicetiletý pařížský rekordman Nadal postoupil do 24. grandslamového finále a bude usilovat o 17. titul.

V zápasové bilanci mezi finalisty vede 6:3 světová jednička Nadal, ale poslední vzájemný duel vyhrál před měsícem ve čtvrtfinále turnaje v Madridu Thiem.

Antukový specialista Thiem byl v semifinále Roland Garros i v minulých dvou letech, ale pokaždé vypadl s pozdějším vítězem turnaje: loni s Nadalem a předloni se Srbem Novakem Djokovičem. O titul na grandslamu si zahraje jako druhý Rakušan v historii po Thomasi Musterovi, jenž vyhrál French Open v roce 1995.

Na rozdíl od předchozích dvou semifinále byl tentokrát Thiem papírovým favoritem. Jeho soupeř Cecchinato před Paříží nevyhrál ani jeden zápas na grandslamu, na druhou stranu si však v minulých kolech 72. hráč světového žebříčku vyšlápl na hvězdy Davida Goffina z Belgie či ve čtvrtfinále na Djokoviče. Mezi čtyři nejlepší na grandslamu se pětadvacetiletý Sicilan dostal jako první Ital po 40 letech od Corrada Barazzuttiho.

Vyrovnaný zápas se lámal v dlouhém tie-breaku druhého setu. Cecchinato v něm nevyužil tři setboly, prohrál ho 10:12 a v třetí sadě už Thiemovi nedokázal vzdorovat. Rakušan ukončil zápas při prvním mečbolu po dvou a čtvrt hodinách.

Nadal, jenž ve čtvrtfinále proti Argentinci Diegu Schwartzmanovi ztratil set po 37 vyhraných sadách na Roland Garros v řadě, podal proti jeho krajanovi Del Potrovi téměř bezchybný výkon. Vysoký Argentinec měl šanci na úspěch pouze v první sadě, kdy si vypracoval šest brejkbolů, ale ani jeden neproměnil.

Naopak antukový fenomén Nadal si první příležitosti na zisk soupeřova podání schoval až do desátého gamu. Na rozdíl od Del Potra šancí nepohrdnul a set získal. Od té doby už Mallorčan na kurtu vládl a suverénně dokráčel do jedenáctého pařížského finále.

"Juan Martín měl v prvním setu hodně šancí a já měl trochu štěstí, že jsem ho vyhrál. Pak už jsem byl agresivnější," uvedl Nadal. "Nebyl bych tu, kdybych stále tvrdě nepracoval, kdybych si neprošel těžkými okamžiky a kdybych se nesoustředil na svou vášeň pro hru. Ale stejně, to, že tady stojím, je něco, o čem jsem nikdy nesnil," řekl Španěl.

Tenisový grandslamový turnaj French Open v Paříži (antuka, dotace 39 milionů eur):

Muži:

Dvouhra - semifinále:

Thiem (7-Rak.) - Cecchinato (It.) 7:5, 7:6 (12:10), 6:1,Nadal (1-Šp.) - Del Potro (5-Arg.) 6:4, 6:1, 6:2,

Čtyřhra - semifinále:

Marach, Pavič (2-Rak./Chorv.) - F. López, M. López (12-Šp.) 6:4, 7:5.

Ženy:

Krejčíková, Siniaková (6-ČR) - Sestini Hlaváčková, Strýcová (2-ČR) 6:3, 6:2, Hozumiová, Ninomijaová (Jap.) - Čchan Chao-Čching, Jang Čao-süan (8-Tchaj-wan/Čína) 6:2, 6:2.