Hrát v tomhle je masakr, kroutí hlavou Vondroušová. Její tažení maminka oplakala

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
28. 7. 2021 8:44
Španělka se kroutila na lavičce, nechávala se zchladit hadicí z klimatizace, nakonec si musela lehnout. Po jednom setu bylo dobojováno a česká tenistka Markéta Vondroušová postoupila v Tokiu do olympijských bojů o medaile. Velkou radost ale neměla, i ona musí překonávat obrovskou únavu.
Markéta Vondroušová ve čtvrtfinále OH 2020 proti Paule Badosaové
Markéta Vondroušová ve čtvrtfinále OH 2020 proti Paule Badosaové | Foto: Reuters

Hrála jste v jednu hodinu, v době největšího tokijského vedra, jak jste se s náročnými podmínkami vyrovnávala?

Dneska to bylo fakt hrozné, ještě jak jsem včera hrála pod střechou a pak až večer, tak jsem si na vedro přes den odvykla. Když jsem se šla rozehrávat, tak mě ještě bolely nohy. Ale věděla jsem, že ona měla taky včera dva zápasy. Trochu jsme se bavily před zápasem, že taky přijela pozdě, věděla jsem, že obě budeme bojovat samy se sebou, v tom vedru je všechno těžké. Od stavu 1:3 jsem hrála, co jsem potřebovala, tušila jsem, že když ji budu po kurtu trošku honit, tak jí to bude dělat problémy. Ukazovala pak na trenéra, že ji bolí nohy.

Nekalí vám skreč soupeřky trochu radost z postupu do olympijského semifinále?

Je mi to líto, že takhle skončila, takhle nechce nikdo vyhrát. Program je fakt masakr, zítra hraju zase singl, jde to den za dnem, ještě jsou tu skoro čtyřicítky, je to o tom, kdo tu nechá úplně všechno. 

Pak jste ji šla utěšit na lavičku, co jste si řekly?

Já se šla chystat na servis a viděla jsem, že sedí v předklonu mezi doktory a je úplně rudá. Pak říkala, že si musí lehnout. Asi jí bylo fakt šíleně. Řekla jsem jí, že to chápu, já byla taky hotová. Jen to nedávám tolik znát. Ale po dlouhých výměnách je to hrůza. Já se nedivím, že to tak dopadlo. Kdybychom hráli v osmnácti stupních, tak jsou všichni tak nějak asi v klidu. Ale tady je to den za dnem, ve čtyřicítkách, to je strašně těžké.

Dochází vám vůbec, že stačí jedna výhra a máte medaili?

Moc ne, je to super. Chci každý zápas bojovat o medaili, a ať už to dopadne jakkoliv, tak pro mě je to super úspěch. Škoda že za to nejsou nějaké body. (smích) Ale je to olympiáda, něco nového, hrozně jsem sem chtěla jet, i když tady body nejsou. Byla jsem rozhodnutá, že pojedu a budu se rvát o každý zápas.

Stačilo by vám k jistotě cenného kovu porazit Elinu Svitolinovou…

Bylo by to skvělé, samozřejmě. Je to ještě docela daleko. Ať už se stane cokoliv, jsem na sebe pyšná. Ještě mám několik zápasů před sebou a budu se snažit, aby to klaplo. I kdyby ne, tak jsem na sebe pyšná, že jsem to takhle zvládla. Už jsem s ní párkrát hrála. Je taková podobná hráčka jako já, běhavá, dost vrací a dobře podává, takže to v tomhle vedru bude hrozně náročné. Zkusím se trochu zregenerovat a zítra jdu zas na to.

Dneska jste hrála až na čtvrtém největším kurtu, kde se nedá schovat, doufáte v příznivější zařazení do programu?

Tady se není kam schovat vůbec, to jo. Na centru je pomalejší kurt, tyhle jsou rychlejší. Ale ve vedru je pro urychlení výměny lepší rychlejší kurt. Ale s ní to bude strašně náročné a musím se na to připravit hlavně hlavou. A doufám, že tam bude trochu stínku. 

Včera jste způsobila olympijský boom, když jste vyřadila domácí Japonku Ósakaovou, jaké byly ohlasy?

Mamka plakala, chudák, ta to prožívá. Psalo mi strašně moc lidí, hrozný boom. Snažím se všechno číst a odepisovat, jsem moc vděčná za všechnu podporu z domova i tady. Pořád je to takové neuvěřitelné.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy