"Hraju snad pomalu?" Federer se pustil do Čiliče. Chyba rozhodčího, spílá Wilander

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
4. 6. 2021 19:48
Málokdy ho něco rozhodí, zvlášť na turnaji, kde toho od sebe moc nečeká. Přesto se Roger Federer v zápase druhého kola na French Open rozohnil, když v duelu proti Marinu Čiličovi dostal od rozhodčího varování kvůli pomalé hře.
Roger Federer
Roger Federer | Foto: Reuters

Vůbec to nevypadalo, že by si devětatřicetiletý Švýcar letos na antuce nevěřil. Ve druhém kole na bývalého vítěze US Open Marina čiliče vlétl ve velkém stylu a ovládl první set poměrem 6:2.

Ve druhé sadě ale Chorvat vyrovnal hru a přišla vyhrocenější situace. Rozhodčí na umpiru napomenul Federera, že se mezi výměnami příliš loudá a zdržuje. Ten to vůbec nechápal a přišel k síti, aby si to vyříkal se sudím i se soupeřem.

"Přijdu ti, že hraju pomalu?" zeptal se ostře Čiliče. Tomu se do slovní přestřelky příliš nechtělo. "To si nemyslím, ale v několika případech jsem na tebe musel se servisem čekat," ohradil se.

"Znám pravidla, ale prostě si musím z jednoho konce kurtu dojít do toho druhého pro ručník, nedělám to záměrně," vysvětlil rozčílený Federer.

"Nojo, to je v pohodě, jenže to děláš pořád," rýpl si Čilič, zatímco dvacetinásobný grandslamový šampion už mířil s naštvaným výrazem zpět k základní čáře.

Švýcar pak druhou sadu ztratil, ale nakonec ho to nemuselo mrzet, protože zápas vyhrál 3:1 na sety a postoupil do třetího kola. Během následných rozhovorů už byl při hodnocení incidentu smířlivější.

"Jestli jsem působil rozčíleně, tak to jsem nechtěl, prostě jsem potřeboval vysvětlení a rozhodčí mi řekl, že na mě Marin musí při podání čekat. Tak jsem se ho zeptal, proč mě na to neupozornil dřív, a on prý, že si myslel, že jsem si toho všimnul. Ale nevšimnul," uvedl v rozhovoru pro Eurosport Federer.

Zatímco pro Švýcara tak byla celá situace jen drobným nedorozuměním, bývalý tenista Mats Wilander za tím vidí chybu rozhodčího.

"A velkou chybu. Roger není hráč, který by obvykle zdržoval, naopak, hraje rychle, i když je třeba ruch v hledišti. Vždyť si jen šel pro ručník, koho to trápí," nechápe někdejší světová jednička. 

Na druhou stranu tahle situace prý Federera nakopla k lepšímu výkonu. "Čilič se ho prostě trošku snažil vyprovokovat, zatlačit na něj a Roger ukázal, že tam hlavou pořád je a záleží mu na výsledku," dodal Wilander.

Další překážkou bude pro Švýcara německý tenista Dominik Koepfer, vítěz si zahraje už osmifinále antukového grandslamu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy