Hráčka, která převrátí tenis naruby. Sabalenková míří k vrcholu, navzdory odpůrcům

Aleš Vávra Aleš Vávra
2. 10. 2018 6:13
Dvacetiletá běloruská tenistka Aryna Sabalenková udivuje vyspělou hrou i psychickou připraveností.
Aryna Sabalenková.
Aryna Sabalenková. | Foto: ČTK

Praha - Nová Maria Šarapovová, Victoria Azarenková nebo snad Serena Williamsová? Taková přirovnání jsou Aryně Sabalenkové vyloženě proti srsti.

"Když jsem vyrůstala, neměla jsem vůbec žádný tenisový vzor. Je to neobvyklé, ale je to tak," říká v rozhovorech. Nechce se s nikým porovnávat, nechce plnit očekávání spojená se jmény velkých tenisových legend.

Přesto je hráčkou, která může převrátit ženský tenis naruby.

Na jejím "revolučním" potenciálu už se po letošním létě shoduje velká většina renomovaných odborníků z celého světa. Ostatně i její kouč nikterak neskrývá, jak moc si je vědom unikátního potenciálu své mladé svěřenkyně.

"Mohla by se stát osobností, která změní celou hru, tak jako ji změnila Serena, nebo předtím Selešová s Grafovou," řekl Dmitrij Tursunov minulý týden v rozhovoru pro WTA Insider. To ještě netušil, že si rodačka z Minsku dokráčí v Číně pro největší úspěch dosavadní kariéry a poskočí v žebříčku na šestnácté místo.

Sabalenková měla být černým koněm už na US Open. Částečně tuto roli potvrdila, když dokázala vyřadit třeba Petru Kvitovou. V osmifinále ale nestačila na pozdější vítězku, svou vrstevnici Naomi Ósakaovou. Právě ony dvě jsou tak nyní považovány za budoucí královny ženského tenisu.

182 centimetrů vysoká Běloruska budí respekt nejen osvalenou postavou, kvůli které je často přirovnávána k bývalé světové jedničce, Francouzce Amelii Mauresmové.

Ceněna je především pro vyspělost a vzhledem k věku překvapivou variabilitu své hry. Sabalenková se může opřít o vynikající podání, nejen to první. Velké problémy umí soupeřkám nadělat i s rotovaným druhým servisem. Ve výměnách pak exceluje tvrdými údery od základní čáry, neustálou aktivitou, nebojácností a schopností zvolit to nejsprávnější řešení.

Už po losu grandslamového US Open tenisová obec doufala v boj o osmifinále mezi Sabalenkovou a Kvitovou. Souboj podobných stylů a zajímavá generační konfrontace dopadla vítězstvím mladší tenistky 7:5, 6:1.

Rozjetá Sabalenková ovládla skvěle obsazený turnaj ve Wu-chanu.
Rozjetá Sabalenková ovládla skvěle obsazený turnaj ve Wu-chanu. | Foto: ČTK

Zejména ve druhém setu Běloruska vymazala dvojnásobnou wimbledonskou vítězku z kurtu. Byla na ni takticky připravená, chytře eliminovala zabijácký "levácký" forhend Kvitové a byla tou, která brala častěji osud výměn do vlastních rukou. 

Často se zdá, že v hektickém tempu výměny už nemůže úder zahrát na absolutní riziko, aniž by chybovala. Tohle zdání ale velmi často klame. Nejvíce dokáže ublížit ve chvílích, kdy soupeřka paradoxně začíná cítit převahu. 

Síla, preciznost, pohyb a nezměrná odvaha. Jakoby se Sabalenková nebála ničeho. Nervové selhání z dobře rozjetého zápasu? Ztráta slibného náskoku? Zapomeňte. Ve Wu-chanu působila jako zkušená šampionka, za každých okolností soustředěná a nasáklá sebedůvěrou.

Zároveň ji zdobí ochota tvrdě pracovat.

"Vždycky se člověk může ještě zlepšit. Nejhorší je uspokojení. Budu pracovat na všem. Pohyb na kurtu, servis. Musím vylepšit úspěšnost prvního servisu. O všem v týmu přemýšlíme a nepřestáváme pracovat," prohlásila nedávno.

Příznivců mladé běloruské ranařky v posledních týdnech přibývá, stejné je to ale i s jejími odpůrci. Ti Sabalenkové vyčítají hlasitý projev na kurtu, který si v ničem nezadá s krajankou Azarenkovou či Ruskou Šarapovovou. Pozorný fanoušek navíc odhalí, že Běloruska často křičí ještě ve chvíli, kdy už se soupeřka připravuje na úder.

Na Twitteru dokonce vznikl satirický profil Sabalenka Grunt, zesměšňující tenistčino specifické hekání.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Březina na MS v kanoistickém maratonu podlehl jen obhájci titulu

Kanoista Jakub Březina se stal vicemistrem světa v maratonu. Český reprezentant na šampionátu v Číně přidal stříbro ke čtvrtečnímu bronzu z krátké trati.

Březinu porazil o deset sekund španělský kanoista Manuel Campos, který obhájil loňské prvenství a získal čtvrtý titul. Čtyřiatřicetiletý favorit nezískal z posledních třinácti šampionátů medaili jen v roce 2008.

Jan Dlouhý závod na 26 kilometrů se šesti přeběhy nedokončil, mezi kajakáři byli Anna Kožíšková osmá a Jakub Adam jedenáctý. Tituly získali premiérově Dán Mads Pedersen a podruhé za sebou Vanda Kiszliová z Maďarska.

V neděli jsou v Číně na programu závody dvoučlenných posádek a Březina s Dlouhým budou na C2 obhajovat bronz z minulého šampionátu v Portugalsku. Už v pátek skončily v Šao-Singu na třetím místě mezi juniorkami kajakářky Adéla Házová s Kateřinou Zárubovou.

Další zprávy