Horší je snad jen Ekvádor, podceňují Čechy. Rusko si může podmanit svět tenisu

Aleš Vávra Aleš Vávra
25. 11. 2021 12:03
Ve třech evropských městech začíná kontroverzní finále Davisova poháru. Podceňovaní Češi začnou už dnes v rakouském Innsbrucku proti výrazně oslabené Francii. Největším favoritem je hvězdami nabitý tým Ruska.
Daniil Medveděv a Novak Djokovič. Nejlepší tenisté současnosti si to rozdají i na Davis Cupu.
Daniil Medveděv a Novak Djokovič. Nejlepší tenisté současnosti si to rozdají i na Davis Cupu. | Foto: Reuters

Čas je neúprosný. Od chvíle, kdy Češi v Bělehradě rozesmutnili Srby vedené fenomenálním Novakem Djokovičem a slavně obhájili triumf v Davisově poháru, letos uplynulo dlouhých osm let.

Svěřenci kapitána Jaroslava Navrátila, zejména tedy Tomáš Berdych s Radkem Štěpánkem, tehdy navázali na předchozí finálové vítězství nad Španělskem, které si v roce 2012 královsky užila po střechu zaplněná O2 arena.

Česku se klaněl celý svět. Euforie byla namístě, mnozí ale tušili, že na úspěchy takového kalibru bude muset český tenis na dlouhou dobu zapomenout.

Radek Štěpánek pověsil tenisové nářadí na hřebík v roce 2017, Tomáš Berdych definitivně uklidil rakety do sklepa o dva roky později.

Zaplňování vzniklé propasti vyžaduje trpělivost, a tak dnes před startem finálového klání Davis Cupu patří Češi mezi největší outsidery z osmnácti účastníků.

Horší je snad jen Ekvádor, míní mnohé komentáře a predikce ve světových sportovních médiích.

I sázkové kanceláře řadí Čechy do nejnižších pater. Fortuna vypsala na jejich vítězství kurz 100 : 1. Vyšší mají kromě beznadějných Ekvádorců (600 : 1) už jen Maďaři (120 : 1), tahle volba je ale přinejmenším diskutabilní, vzhledem k přítomnosti člena elitní světové čtyřicítky Martona Fucsovicse.

"Budeme důstojným soupeřem," je navzdory předpokladům přesvědčený kapitán Navrátil. V základní skupině čekají jeho tým Francouzi a Britové. Dva týmy, které jsou v předpovědích mezi sedmi největšími favority turnaje.

"Stát se může leccos. Hlavně si ale myslím, že v Davis Cupu se vždycky rozdíly smazávaly. Věřím, že nějaký bod do šatny získáme," doufá kapitán.

Do čtvrtfinále postoupí šest vítězů skupin a dva nejlepší týmy z druhých míst. Senzační úspěch českých tenistů může vést přes oslabenou Francii, která má ve výběru jen jediného ze svých šesti žebříčkově nejlepších hráčů. Chybí třeba Gael Monfils, Ugo Humbert nebo Benoit Paire. 

Jedničkou českého celku bude 82. hráč světa Jiří Veselý, dvojku zvolí Navrátil z vyrovnaného tria: Jiří Lehečka, Zdeněk Kolář a Tomáš Macháč jsou v žebříčku srovnaní kolem 140. místa.

Nejvíce nadějí na "základní sestavu" má dvacetiletý Lehečka, který v minulém týdnu došel do finále challengeru v Pau, když vyřadil mimo jiné francouzskou legendu Gillese Simona. Teď by mohl přidat skalp dalšího bývalého tenisty elitní světové desítky, Richarda Gasqueta.

Triumf obhajují Španělé a znovu jim nahrává, že se semifinále a finále budou hrát v Madridu. Tentokrát ale nemají k dispozici Rafaela Nadala, navíc se na poslední chvíli omluvil i další lídr Roberto Bautista-Agut.

Už ve skupině se obhájcům postaví nabité Rusko. Světovou dvojku a šampiona US Open Daniila Medveděva ve výběru doplňují další osobnosti: pátý hráč světa Andrej Rubljov a tenisté z top 30 Aslan Karacev a Karen Chačanov.

Rusko si může dokonale podmanit tenisový svět. Triumfovalo totiž na začátku roku v konkurenčním ATP Cupu a ruské ženy nedávno v Praze ovládly Pohár Billie Jean Kingové.

Salátovou mísu Rusové pozvedli naposledy před patnácti lety, za časů Marata Safina. "Moc dobře si na to pamatuju. Náš současný tým je více než schopný tenhle úspěch zopakovat," míní Rubljov. "Hrát za svou zem je něco speciálního," přidává se Medveděv.

Za hlavního vyzyvatele Rusů se považuje Srbsko. V jeho kádru totiž nechybí světová jednička Novak Djokovič.

Z prvních tří hráčů světa tak bude na Davis Cupu chybět jen Němec Alexander Zverev. Jeden z mála tenistů, který trvá na striktně odmítavém postoji k novému systému tradiční týmové soutěže.

"Formát se musí změnit a já se toho držím. Jsem někdo, kdo drží slovo. Chci vyhrát Davis Cup, ale chci vyhrát skutečný Davis Cup," zopakoval nedávno.

Finálový turnaj se hraje po roční pauze, potrvá jedenáct dnů, finále je na programu 5. prosince. Ve čtvrtek zahájí klání kromě duelu Čechů s Francouzi v Innsbrucku také zápasy Chorvatsko-Austrálie v Turíně a Kanada-Švédsko v Madridu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy