Hašek vyzval NHL, WTA nebo ATP, aby zakázaly start ruských sportovců

ČTK ČTK
21. 12. 2022 15:57
Bývalý vynikající český hokejový brankář Dominik Hašek vyzval v otevřeném dopise představitele hokejové NHL, tenisových organizací WTA a ATP i další sportovní federace a organizace, aby zakázali ruským sportovcům start ve svých soutěžích. Požaduje to v reakci na pokračující vojenský útok Ruska na Ukrajinu.
Dominik Hašek
Dominik Hašek | Foto: Dalibor Sosna

"Dodnes jsem z Vaší strany nikde nečetl ani neslyšel jednoznačné odsouzení ruské agrese včetně spáchaných zločinů. Nejhorší však je, že tolerujete účast ruských sportovců ve Vašich soutěžích. Tím každá vámi organizovaná soutěž vědomě daruje Rusku miliardy dolarů na propagaci jeho agresivní politiky," uvedl Hašek v dopisu, který zveřejnil prostřednictvím placené služby čtk a avizoval jeho sdílení i na svém oficiálním twitterovém účtu.

Olympijský vítěz z Nagana a dvojnásobný vítěz Stanleyova poháru poukázal na "minimálně desetitisíce, možná statisíce ztracených životů" od únorového začátku ruské vojenské operace na území Ukrajiny. Sportovci mají podle Haška pro svou zemi reklamní a marketingovou hodnotu.

"Každý stát tohoto využívá ve svůj prospěch k prosazování svých politických zájmů a cílů. Všichni dobře víme, že zájmem agresivní ruské politiky spojené s válečnými zločiny, včetně genocidy na ukrajinských dětech, je útočná válka s cílem získat nová území na úkor demokratické země. Tím Rusko ničí všechny hodnoty, které tvoří základ naší demokratické kultury," uvedl Hašek.

Sportovní organizace, které ruské reprezentanty nechávají ve svých soutěžích, podle něj zločiny de facto podporují a jsou plně odpovědné za nevratné škody způsobené ruskou armádou na Ukrajině, včetně zmařených životů.

Hašek vyloučení ruských sportovců z akcí nepovažuje za sankci. "Ale naopak za pomoc jim s rychlejším ukončením této války. A tím také společně pomůžeme k záchraně desítek tisíc životů, včetně jejich ruských spoluobčanů, kteří byli naverbováni do této války," řekl sedmapadesátiletý bývalý brankář. Organizace zároveň vyzval, aby v případě, že omezí start ruských sportovců, jim také posléze pomohly. "Určitě by se mělo jednat o jistou finanční podporu nejen pro každého sportovce, ale i pro jeho rodinu, včetně kvalitního zdravotního pojištění," uvedl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy