Halepová po triumfu v Paříži děkovala Kvitové. Psala mi zprávu, jsme jako rodina, líčila Rumunka

mih mih
10. 6. 2018 7:30
Rumunka Simona Halepová poděkovala české tenistce za neutuchající podporu v tažení za premiérovým grandslamovým titulem.
Simona Halepová
Simona Halepová | Foto: Reuters

Paříž/Praha - Dočkala se. Dlouhé měsíce musela poslouchat a číst, že je světovou jedničkou bez vyhraného grandslamu. Ve čtvrtém finále turnaje velké čtyřky už ale Simona Halepová uspěla a zvedla nad hlavu stříbrnou trofej pro vítězku French Open.

Když Rumunka v sobotu odpoledne po třísetové bitvě s Američankou Sloane Stephensovou předstoupila před novináře, překvapivě zamířila slova díků k české tenistce Petře Kvitové.

"Musím v první řadě poděkovat jí. Hned mi poslala zprávu s gratulací. Dostala jsem od ní vzkaz už po loňském prohraném finále v Paříži. Věřila mi. Říkala, abych vydržela a dál pracovala, že ten titul přijde. Je skvělé vidět ostatní hráčky, že mi přejí vítězství, jsme jako jedna rodina," uvedla Halepová.

Tenistka z Fulneku totiž nebyla zdaleka jedinou soupeřkou z okruhu, která okamžitě přispěchala s gratulací. Podporu novopočené grandslamové šampionce vyjádřila i její krajanka Irina Beguová, na Twitteru přidala vzkaz také další Češka Karolína Plíšková. 

"Simonooo. Ty jsi to dokázala. Jsem za tebe tak šťastná. Užij si každou vteřinu. Tak moc si to zasloužíš," napsala Kvitová.

"Gratulace Simoně. Velmi zasloužené. Skvělá práce," přidala se Plíšková.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Koalice Spolu navrhuje, aby šéf BIS Koudelka dostal státní vyznamenání

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) navrhuje, aby ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka obdržel státní vyznamenání. Chce tím ocenit práci kontrarozvědky pro českou bezpečnost, informovalo uskupení v tiskové zprávě. Medaile Za zásluhy by byla podle nich adekvátním oceněním i za zvládnutí situace v posledních dnech, kdy vyšly najevo informace o zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

Koudelka podle koalice Spolu nynější situaci, která vyústila v diplomatickou krizi mezi ČR a Ruskem, zvládl bravurně, i když byl vystaven "různým tlakům a zájmům ze strany zahraničních i domácích spolupracovníků cizích mocností". "Ředitel BIS Koudelka je člověk, který slouží občanům této země s plným nasazením. Dělá práci, o které se většinou vůbec nedozvíme, ale přesto je pro naši bezpečnost naprosto zásadní," uvedl v tiskové zprávě předseda lidovců Marian Jurečka.

Zeman činnost BIS a Koudelky dlouhodobě kritizuje, šéfa kontrarozvědky pětkrát odmítl jmenovat generálem. Premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden uvedl, že kabinet opět navrhne Koudelkovo povýšení do hodnosti generála. Vláda o tom bude rozhodovat v pondělí. Rovněž udělování státních vyznamenání patří mezi pravomoci prezidenta.

Aktualizováno před 1 hodinou

Inspekce obvinila tři policejní důstojníky z vynášení informací podnikatelům

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila tři policejní důstojníky kvůli rozsáhlému úniku informací. Podle inspekce movitým podnikatelům poskytovali informace o tom, zda jsou tyto osoby, případně jimi ovládané společnosti, prověřované. Kromě tří policejních důstojníků v činné službě byli obviněni i dva bývalí policisté, jeden civilista a jedna firma. Na webu GIBS o tom v pátek informovala její mluvčí Ivana Nguyenová. Dozor nad vyšetřováním případu má Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Podle České televize a Českého rozhlasu případ souvisí s kauzou lobbisty Tomáše Horáčka, který je stíhán za korupci při zadávání nemocničních zakázek.

V případě získání informací o policejním prověřování z neveřejných evidencí mohli podnikatelé ovlivnit trestní řízení ve svůj prospěch nebo dosáhnout zmaření jednotlivých úkonů. "Podnikatelé za poskytování této 'ochrany' zaplatili minimálně jeden milion korun," uvedla Nguyenová.

Dva ze tří obviněných důstojníků slouží v ostravské expozituře Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Třetí u hospodářské kriminální policie na krajském policejním ředitelství Moravskoslezského kraje. Obviněny byly i čtyři další osoby, z toho dva bývalí policisté a jedna právnická osoba. Všichni jsou stíháni na svobodě.

Stíhání proti nim je vedeno kvůli neoprávněnému přístupu k počítačovému systému a nosičům informací, zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a podplacení. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným tři roky až deset let vězení.

Podle zdrojů webu iROZHLAS.cz stíhaní policisté Horáčkovi poskytovali informace z interních databází, informovali ho o připravovaných zásazích a údajně ho vedli jako informátora. Mezi obviněnými jsou podle serveru soukromí detektivové, kteří Horáčkovi zajišťovali například ochranu proti odposlechům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy