Hajlující muž ve Švédsku přerušil tenisový duel. Šílenec, měl jsem strach, přiznal Ferrer

Aleš Vávra Aleš Vávra
24. 7. 2017 6:21
Na tenisovém turnaji ve švédském Bastadu se o víkendu odehrál nepříjemný incident.
Španělský tenista David Ferrer.
Španělský tenista David Ferrer. | Foto: Reuters

Bastad - Začíná tenisová výměna, zničehonic ale umpirový rozhodčí křičí: "Stop!" Přímo na dvorci se totiž objevuje muž v černém tričku, s hrozivou sebejistotou kráčející až do středu kurtu k síti.

Všichni jsou jako opaření, zkušený španělský matador David Ferrer vystrašeně couvá směrem ke zdi. Mladík hajluje a vykřikuje nacistická hesla. Nikdo netuší, co je od něj ještě možné čekat.

Víkendový incident na turnaji ve švédském Bastadu vyděsil sportovní svět a dal vzpomenout na tragický útok na tenistku Moniku Selešovou, kterou přímo na kurtu v Hamburku v roce 1993 pobodal nožem pomatený příznivec Steffi Grafové Günter Parche.

"Není dobré, když se něco takového stane, protože nikdy nevíte, čeho je člověk ten schopný," svěřil se Ferrer švédským médiím.

"Měl jsem strach. Netušil jsem, co může udělat. Byl to nějaký šílenec, není normální, co tam předváděl. Jsou lidé, kteří chtějí být středem pozornosti a užít si legraci, když ale někdo přijde a začne hajlovat, je to něco jiného," varoval Španěl, který nakonec semifinálový zápas proti krajanovi Fernandu Verdaskovi vyhrál ve třech setech.

Mladík byl okamžitě zatčen švédskou policií, ta u něj naštěstí nenašla žádnou zbraň. A publikum narušitele vyprovodilo hlasitým bučením. Plusové body náležely odvážnému rozhodčímu Gianlucovi Moscarellovi, který s mužem začal jako první komunikovat a neváhal rychle seskočit ze své vyvýšené soudcovské židle.

Švédský tisk se pak nevyhnul zmínkám o norském masovém vrahovi Andersi Breivikovi a nebezpečnému odkazu, který především ve Skandinávii zanechal svým útokem proti bezbranným dětem v Oslu a na ostrově Utoya v roce 2011.

A okamžitě se také rozhořela debata o nedostatečné bezpečnosti na tenisových zápasech.

"Tohle se prostě někdy může stát. Nejsme schopni ucpat všechny dveře. To bychom museli kolem kurtu postavit dvoumetrovou zeď," vysvětloval ředitel turnaje Christer Hult. Slíbil ale větší obezřetnost. 

V Bastadu začíná v pondělí turnaj WTA, kterého se mimo jiné zúčastní české tenistky Kateřina Siniaková a kvalifikaci hrající Barbora Krejčíková. Do antukového podniku byla přihlášená také Petra Kvitová, ta ale na poslední chvíli účast odřekla kvůli zranění břišního svalu.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Krize v letectví trvá, letiště odbavilo ve čtvrtletí o 90 procent méně pasažérů

Letecká doprava je kvůli pandemii koronaviru nadále v hluboké krizi. Na pražském ruzyňském letišti odbavili během prvního čtvrtletí téměř 251 000 cestujících, což je meziročně o 90 procent méně. Krize změnila i vytížení jednotlivých destinací, nejoblíbenější byla Dubaj, uvedla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. V následujících týdnech by se situace měla postupně mírně zlepšovat, někteří dopravci plánují obnovení spojů.

Koronavirová krize v Česku naplno vypukla loni v březnu. Meziroční 90procentní pokles v prvním čtvrtletí je tak z velké částí ještě v porovnání s předkrizovým stavem. Krize výrazně proměnila i vytížení jednotlivých destinací. Zatímco loni cestující z Prahy nejčastěji mířili do Londýna nebo Moskvy, nyní byla nejoblíbenější destinací Dubaj. Následoval Amsterdam a egyptská Hurgada. Letiště během letošního čtvrtletí odbavilo celkem 6943 letů.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

GIBS obvinila jihočeského policistu ze zabití muže

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila jihočeského policistu ze zabití muže při zásahu na Jindřichohradecku. Tragická událost se stala loni v srpnu v chatové oblasti. Podle závěrů inspekce policista do muže po prvním zásahu zbytečně ještě následně dvakrát vystřelil. Na výsledek vyšetřování upozornil deník Právo, GIBS o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

Stíhanému, který zatím není postaven mimo službu, hrozí až desetileté vězení. Policisté loni zasahovali v chatové oblasti Smržov na Jindřichohradecku proti agresivnímu muži. Podle inspekce byl pod vlivem alkoholu a demoloval vybavení

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Soud zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Okresní soud ve Zlíně ve středu zprostil otce a exmanželku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby z takzvaného praní špinavých peněz. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové tři roky až osm let vězení. Vinu oba popírali, k středečnímu vyhlášení rozsudku nepřišli. Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už podruhé.

Státní zástupce Radek Bartoš navrhoval v kauze nepodmíněné tresty. Pro devětašedesátiletého Vladimíra Březinu žádal vězení okolo 5,5 roku, pro sedmačtyřicetiletou Stanislavu Březinovou pod 5,5 roku, tedy polovinou trestní sazby. Obhájci obžalovaných požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. Podle rozhodnutí trestního senátu s předsedou Pavlem Houdkem není skutek označený v žalobním návrhu trestným činem

Zdroj: ČTK
Další zprávy