Guatemalec přiletěl do Prahy a schválně prohrál s Čechem. Tři roky si nezahraje

av av
16. 11. 2018 11:04
Osmadvacetiletý guatemalský tenista Christopher Diaz-Figueroa si loni udělal výlet do daleké Prahy. Předem už ale věděl, že na místním turnaji neuspěje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Nejúspěšnější hráč v historii guatemalského daviscupového týmu si chtěl přilepšit, místo toho bude muset pro nejbližší roky hledat jiný způsob obživy.

Diaz-Figueroa v listopadu 2017 nastoupil do prvního kola pražského turnaje ITF proti domácímu Petru Michnevovi. A po vlažném výkonu jednoznačně prohrál 2:6, 2:6.

Zatímco naoko zklamaně podával vítězovi ruku, uvnitř se těšil z očekávaného výdělku.

Mezinárodní tenisová federace o rok později oznámila přísný trest. Potvrdilo se, že Guatemalec zápas prohrál úmyslně. Tenis si teď nezahraje dlouhé tři roky.

Dva roky mu ITF uložila za ovlivnění výsledku, další rok navíc pak za to, že korupční jednání neoznámil. Tenista odmítl poskytnout detaily svého případu, tedy jak konkrétně a v čí prospěch vlastně duel ovlivnil, což mu pochopitelně přitížilo.

K samotné tříleté suspenzaci obdržel i peněžitý trest: zaplatit musí pokutu ve výši pěti tisíc dolarů.

Christopher Diaz-Figueroa je v současnosti na 723. místě světového žebříčku. Nejvýše vystoupal před sedmi lety coby nadějný mladík na 326. příčku. Během své dosavadní kariéry vyhrál pět turnajů série Futures, v Davis Cupu má sympatickou bilanci 41 vítězství a 21 porážek.