Giganty ohrožuje další ruská mašina. Výjimečnost Rubljova poznal i ohromený Federer

Aleš Vávra Aleš Vávra
4. 11. 2020 13:42
Cincinnati, srpen 2019. Roger Federer schytává nejrychlejší porážku za posledních šestnáct let. Na kurtu tráví jen 62 minut, pak uchvácen podává ruku svému o šestnáct let mladšímu soupeři. Je jím kvalifikant Andrej Rubljov.
Andrej Rubljov
Andrej Rubljov | Foto: Reuters

"Hrál dokonale, bezchybně, čistě. Skvělý výkon. Obrana, útok, vynikající servis. Nedal mi nic zadarmo, byl všude. Byl jsem ohromený. Abych s ním udržel krok, musel bych hrát mnohem lépe," přiznává dvacetinásobný grandslamový vítěz.

O několik měsíců později je Federer tázán, který ze soupeřů podle něj zazáří v roce 2020. Ani na vteřinu neváhá.

"Andrej Rubljov," zní jeho odpověď. "Má v sobě něco speciálního a jsem si jistý, že nám to naplno předvede."

Švýcarská ikona prokazuje dobré oko, samotná sezona mu prakticky okamžitě dává za pravdu. Až to vypadá, že má Federer doma v Bottmingenu křišťálovou kouli.

Během prvních dvou lednových týdnů Rubljov zdvihá nad hlavu vítězné trofeje v katarském Dauhá i v australském Adelaide. Na Australian Open končí v osmifinále a pak přichází dlouhá koronavirová pauza. I po ní ale moskevský rodák ukazuje světu, co je zač.

Na US Open prohrává ve čtvrtfinále s Daniilem Medveděvem. V dalších týdnech ale dává jednoznačně na srozuměnou, že bude stejně jako jeho krajan jedním z nejvážnějších vyzývatelů velké trojky v následujících měsících a letech.

V Hamburku získává třetí titul v sezoně, na French Open dosahuje na čtvrtfinále a po něm kupí další a další výhry. Od 13. října do 1. listopadu vyhrává deset duelů v řadě, slaví v Petrohradu a ve Vídni a oficiálně se stává nejúspěšnějším tenistou roku.

V kapse má pět titulů, 39 vyhraných zápasů stejně jako Novak Djokovič a také premiérovou vstupenku mezi smetánku na londýnský Turnaj mistrů. Nově je třiadvacetiletý Rubljov osmým hráčem žebříčku.

Jeho cíle jsou ale mnohem výš.

"Být světovou jedničkou a vyhrávat grandslamy. To snad chceme všichni, ne?" usmívá se šibalsky muž, který byl pro Rusy dlouhou dobu velkým sportovním talentem, ale také terčem žertů kvůli shodě jmen.

Andrej Rubljov byl nejvýznamnějším malířem pravoslavných ikon ruského středověku a kultovní sovětský režisér Andrej Tarkovskij o něm v roce 1966 natočil klasický tříhodinový filmový opus, jeden ze základních kamenů světové kinematografie.

Malířův následovník stejného jména mezitím získává pověst umělce s raketou v ruce.

Pět titulů za sezonu získal ruský hráč naposledy v roce 2009, byl to někdejší třetí hráč světa Nikolaj Davyděnko, během ročníku měl k dispozici 23 turnajů. Rubljov totéž zvládl ve dvanácti startech. Loni ve skvělém laufu hrající Medveděv zvedal trofej "pouze" čtyřikrát.

I v kontextu těchto srovnání bere Rubljovova bilance dech.

"Samozřejmě, že jsem něco takového před sezonou nečekal," říká ruský tenista. Měl potíže se sebedůvěrou a ani hřejivá slova Federerova, jeho velkého vzoru, jej zprvu nenastartovala.

"Je neuvěřitelné milé, když vám vysekne kompliment tak velký hráč. Ale já na tom tehdy nebyl dobře," přiznává Rubljov.

"Proti nejlepším mi to nešlo, někteří vrstevníci byli najednou lepší než já, třeba Stefanos Tsitsipas. Hladce jsem prohrával i proti mladším, Alex de Minaur nebo Felix Auger-Aliassime byli lepší. Musel jsem pochopit jejich úroveň a nabrat sebevědomí. Teď už ho mám," potvrzuje výraznou mentální injekci, která je v extrémně vyrovnané tenisové špičce rozdílovým artiklem.

Velkých vítězství dosáhl i přes bolest v srdci. Před měsícem mu zemřela milovaná babička.

"Byla jednou z nejdůležitějších osob v mém životě. Prakticky mě vychovávala. Děda mě vozil na tréninky, babička mezitím doma připravovala jídlo, dělala se mnou úkoly," smutní Rubljov.

Její památku uctil stylově. Triumfem ve Vídni, kde jeho babička v minulosti žila.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku dnes pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička.

Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku. Papežský legát je jmenovaný přímo papežem při mimořádných příležitostech. Schönborn také v Tetíně vyřídil osobní pozdravy od papeže Františka. V úvodní části mše se s věřícími pomodlil česky, i když nejprve zmínil, že přes své předsevzetí se česky nenaučil.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu poničil rozsáhlý požár. Nyní tak může začít vlastní obnova chrámu, oznámily v sobotu francouzské úřady. Katedrála patřila k nejnavštěvovanějším památkám v Evropě vůbec, její zničení tak vyvolalo ohlasy po celém světě.

"Práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, které začaly 16. dubna 2019 (den po požáru), byly úspěšně završeny v souladu se stanoveným harmonogramem," citovala agentura AFP z úředního komuniké. Katedrála je nyní zcela zabezpečená. Předchozí fáze zahrnovala odstranění lešení, které bylo na místě v době požáru, odmontování a odvoz velkých varhan, zkoušky čištění ve dvou kaplích, instalaci opěr pod oblouky, zajištění místa, kde trojlodím katedrály prochází příčná loď, a roztřídění a odklizení ruin.

Souběžně s tím se připravovala fáze obnovy, uvádí komuniké. První restaurační práce by měly začít nadcházející zimu. Prezident Emmanuel Macron uvedl, že rekonstrukce katedrály by měla být hotova do pěti let. Podle AFP už je ale jasné, že se stavební práce nepodaří ve stanovené lhůtě dokončit.

V hlavní lodi katedrály se má 16. dubna 2024 znovu sloužit mše, jak loni v prosinci oznámil generál Jean-Louis Georgelin. Tohoto bývalého náčelníka generálního štábu Macron před časem pověřil dohledem nad rekonstrukcí chrámu. Nyní se připravuje vypsat řízení na výběr podniků, které se budou na obnově chrámu podílet. Na začátku září také podle komuniké začalo hloubkové čištění interiérových stěn a podlah.

Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části této středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci nebo nedopalek cigarety. Památku chráněnou organizací UNESCO před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.

Při požáru se uvolnilo několik desítek tun olova z konstrukce gotické budovy, které i v podobě toxického olověného prachu zamořilo okolí. Prostranství u katedrály proto muselo projít hloubkovým čištěním.

Zdroj: ČTK
Další zprávy