Gauffová je všude, v patnácti vydělala milion dolarů. Varováním je osud Capriatiové

Aleš Vávra Aleš Vávra
27. 8. 2019 14:32
Bylo to očekávané a logické. Šílenství, které způsobila Cori Gauffová v Londýně během Wimbledonu, se v New Yorku ještě znásobilo. Tenisoví fanoušci napjatě vyhlížejí úterní vstup patnáctileté senzace do grandslamového US Open.
Patnáctiletá americká tenistka Cori "Coco" Gauffová.
Patnáctiletá americká tenistka Cori "Coco" Gauffová. | Foto: ČTK

Na pozadí nevšedního příběhu ale zaznívají varovné hlasy. Legendární Chris Evertová dokonce překvapila prohlášením, že by bylo lepší, kdyby Gauffová na závěrečném grandslamu sezony nedošla až příliš daleko.

"Nemyslím si, že by pro ni bylo nejlepší vyhrát US Open. Naopak se bojím, aby z toho pak nebyl problém. Měla by vyhrát pár zápasů, dál hrát svou hru, ale hlavně zůstat normální patnáctiletou holkou, která má trochu soukromí," vypověděla držitelka osmnácti grandslamových trofejí pro New York Post. 

Otázkou je, zda stejně není příliš pozdě. Z Gauffové je co se týče zájmu médií a reklamních aktivit prvotřídní hvězda, v Americe už se kolem ní tvoří slušný kult osobnosti.

Tamní tenisoví fanoušci předpokládající brzký konec kariéry sedmatřicetileté Sereny Williamsové podvědomě hledají náhradu. Bleskový vzestup sympatické, skromné a spontánní dívenky přišel v dokonalém načasování.

Sponzoři se kolem "Coco" slétají jako vosy kolem bonbónu a časopis Forbes hovoří o šokujících číslech. Gauffová si v pouhých patnácti letech vydělala svůj první milion dolarů. 

Evertová cítí, jak se kolem dětské hvězdy tvoří v jistém smyslu obludná klec, ze které bude prakticky nemožné vylézt. Rizika se nabalují na sebe.

"Nepochybuji o tom, že je v ní grandslamový potenciál. Ale je tak mladá. Mezi patnácti a dvaceti lety se toho může tolik stát. Přijdou mentální, fyzické i emocionální výkyvy," prohlásila.

Ona i další osobnosti světového tenisu se obávají, aby Gauffovou nepotkal osud krajanky Jennifer Capriatiové.

Ta oslnila svět v roce 1990, při své premiéře na Roland Garros došla v pouhých čtrnácti letech až do semifinále, v říjnu téhož roku se pak stala nejmladší členkou první světové desítky v historii. O rok později hrála semifinále i na Wimbledonu a US Open, v roce 1992 získala singlové zlato na olympijských hrách v Barceloně.

Sláva, peníze a ztráta soukromí ji ale rychle semlely. V sedmnácti byla obviněna z krádeže v obchodě, v osmnácti zatčena za držení marihuany. Musela na odvykačku a tenisovou kariéru na dlouhé roky přerušila.

Její návrat na vrchol proběhl až když jí bylo pětadvacet. Vyhrála tři grandslamy a stala se světovou jedničkou. V roce 1995 se ale kvůli ní zavedlo pravidlo omezující počet zápasů neplnoletých hráček. A platí dodnes. Gauffovou tedy zbrzdí, po US Open až do poloviny března bude moci odehrát jen tři turnaje.

Manažer Gauffové Tony Godsick z agentury Team8 patřící Rogeru Federerovi kvůli ní tlačí na WTA, stejně jako rodiče mladé tenistky. Pravidlo je podle nich diskriminující.

I sám švýcarský šampion nepřímo vzkázal ženské tenisové asociaci, zda by omezení nemohla zmírnit. "Těch turnajů by mohlo být víc. Chápu, proč to pravidlo existuje, ale nejsem si jistý, zda není kontraproduktivní," řekl Federer.

Tři povolené divoké karty už jí pro letošek uděleny byly, na US Open dostala čtvrtou, americký grandslam se totiž rozhodl neřídit se pravidly WTA a uplatnit vlastní zájmy. Lidem z americké USTA bylo po Wimbledonu jasné, že Gauffová v prvním kole bude pořádné terno. A měli pochopitelně pravdu.

Co se kolem Gauffové bude odehrávat v New Yorku už ostatně naznačila exhibice ve Winston-Salemu. Tamní malá akce byla po oznámení účasti mladé superhvězdy během krátké doby vyprodaná, poprvé za dlouhé roky.

"Byl jsem překvapen, jak rychle byly vstupenky pryč. Ten zájem byl extrémní. Coco je extrémně populární, vyspělá a charismatická mladá žena," mnul si ruce turnajový ředitel Bill Oakes.

Gauffová si navíc na exhibičním klání poradila s aktuální světovou dvojkou Ashleigh Bartyovou po setech 6:4, 2:6 a 10:8. Hype kolem její účasti na US Open se tak ještě zvýraznil.

Její očekávaná premiéra na domácím grandslamu proběhne v úterý večer středoevropského času. Američanka nastoupí na druhý největší kurt Louise Armstronga, její soupeřkou bude osmnáctiletá Ruska Anastasia Potapovová.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 41 minutami

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Likvidaci provedou hasiči podle pokynů veterinářů. Podle Tomana by byli povolání vojáci jen v případě, pokud by to bylo nutné. Hmotnost drůbeže veterináři odhadují na 400 tun.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství. Veterináři odvezli vzorky z tohoto chov k vyšetření, na výsledky se zatím čeká. Vzorkovat se budou také drobné chovy. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy