Epická bitva pro Nadala. Španělský tenista porazil Djokoviče a je v semifinále

Aktualizováno 1. 6. 2022 6:33
Rafael Nadal porazil ve strhující bitvě ve čtvrtfinále Roland Garros světovou jedničku a úřadujícího šampiona Srba Novaka Djokoviče 6.2, 4:6, 6:2, 7:6. Dál živí šanci na zisk čtrnáctého titulu z pařížského grandslamu, kterým by opět vylepšil svůj rekord. V semifinále pětatřicetiletý hráč vyzve třetího nasazeného Alexandera Zvereva z Německa.
Podívejte se na sestřih utkání mezi Rafaelem Nadalem a Novakem Djokovičem | Video: Associated Press

Nadal proměnil ve vyrovnaném nočním duelu svůj čtvrtý mečbol v 1:15 ráno. Na tiskové konferenci po zápase se s Djokovičem shodli, že nově zavedené Night Sessions začínají v Paříži příliš pozdě (před 21:00). "Bezpochyby je to moc pozdě," prohlásil Španěl, i když sám nyní bude mít do pátku čas na odpočinek. "Ale když má člověk volno jen jeden den nebo to má jako Zverev v Madridu, kde musel hned druhý den hrát finále, pak je to velký problém," řekl Nadal. "Rozhoduje televize. Takový je svět, ve kterém žijeme. Dávají peníze, tak rozhodují," konstatoval Djokovič.

Pátý hráč světa Nadal, který v minulých týdnech laboroval s chronickým zraněním nohy, oplatil svému srbskému rivalovi porážku z loňského semifinále. Celkem si na svém oblíbeném antukovém turnaji připsal 110. vítězství, prohrál zde dosud jen třikrát. S Djokovičem má nyní bilanci 29 výher a 30 porážek.

Vítěz letošního Australian Open může zaútočit na 22. grandslamový triumf, kterým by znovu posunul historické maximum. Dvacet triumfů mají Djokovič a Švýcar Roger Federer.

"Je to pro mě hrozně emotivní. Děkuji moc publiku za podporu. Na tomhle kurtu, který pro mě tolik znamená, jsem zažil další mimořádný zápas," řekl Nadal v rozhovoru na kurtu. "Ale bylo to teprve čtvrtfinále. Mám šanci vrátit se sem za dva dny a zahrát si další semifinále Roland Garros, to pro mě hodně znamená," dodal rodák z Mallorky.

"Novak je jedním z nejlepších hráčů tenisové historie a vždy, když s ním hraju, je to obrovská výzva. Dnes to byla další bitva. Abyste ho porazili, musíte hrát všechny balony na sto procent. Byla to kouzelná noc a jsem rád, jak to dopadlo," doplnil Nadal.

"Dneska jsem prohrál s lepším hráčem," konstatoval Djokovič, jenž před duelem s Nadalem vyhrál 22 setů v řadě. "Dal jsem do toho všechno. Vím, že bych mohl hrát lépe. Ale jsem hrdý, jak jsem bojoval až do posledního míčku. Měl jsem šance. Nevyužil jsem je. To je celé," zhodnotil duel.

Djokovič s Nadalem se utkali na grandslamu poosmnácté, více soubojů žádní jiní soupeři v Open éře nesvedli. Lepší vstup do zápasu měl Španěl, který hned v úvodu prolomil soupeřův servis, stejný počin zopakoval také o pár desítek minut později a první set vyhrál jasně 6:2.

Nadalovi patřil i vstup do druhé sady. Po dvou rychlých brejcích se ujal vedení 3:0. Poté však jeho výborné podání přestalo fungovat a Djokovič ožil. Srb v takřka hodinu a půl dlouhé druhé sadě sebral Španělovi třikrát podání a po triumfu 6:4 se vrátil do hry.

Oboustranně atraktivní přetahovaná dvou gigantů pokračovala. Nadal po dvou brejcích vyhrál třetí sadu 6:2. Djokovič zase i přes frustraci, kdy udeřil zlostně raketou do sítě, utekl v úvodu čtvrtého setu do vedení 3:0.

Dvojnásobný vítěz Roland Garros měl později za stavu 5:3 při svém podání dva setboly, aby si vynutil rozhodující sadu. Ty však nevyužil, utkání dospělo do zkrácené hry a v ní si Nadal vypracoval pět mečbolů. Přestože bojovný Djokovič ještě tři z nich odvrátil, Nadal si už vítězství utéct nenechal a po čtyřech hodinách a 12 minutách duel uzavřel. V semifinále Roland Garros je po patnácté.

"Byl lepší v důležitých momentech," uznal Djokovič. "V důležitých chvílích, zvlášť na začátku všech setů s výjimkou čtvrtého, byl schopný dostat svou hru na úplně jinou úroveň. Já měl šance, jeden dva údery," zalitoval nevyužité možnosti dostat zápas do pátého setu. "Ukázal, proč je tak skvělý šampion. Ustál to psychicky a zakončil zápas tak, jak zakončil. Bezpochyby si to zasloužil," dodal.

Nadal se v semifinále utká s Němcem Alexandrem Zverevem, jenž vyřadil šestého nasazeného Carlose Alcaraze ze Španělska po výhře 6:4, 6:4, 4:6, 7:6.

Pětadvacetiletý Zverev oplatil o šest let mladšímu soupeři květnovou porážku z finále v Madridu a vyhrál třetí ze čtyř vzájemných zápasů. V dramatickém utkání se mohl opřít o výtečný servis. Celkem přišel o své podání dvakrát, poprvé až ve třetím setu. Ve čtvrté sadě využil v tie-brejku za stavu 8:7 druhý mečbol v utkání. Olympijský šampion z Tokia nadále živí naději na první grandslamový titul. Nejlépe byl dosud před dvěma lety ve finále US Open.

"Věděl jsem, že musím předvést od začátku svůj absolutně nejlepší tenis. Jsem rád, že se mi to podařilo. Doufám, že stihnu tenhle turnaj vyhrát dřív, než tu pak začne vítězit on (Alcaraz). Je to neuvěřitelný hráč," řekl v rozhovoru na kurtu Zverev.

Alcaraz, který v tomto roce získal čtyři triumfy na okruhu ATP a patřil k favoritům turnaje, doplatil v utkání také na 56 nevynucených chyb. Na Roland Garros vylepšil své osobní maximum, kterým bylo loňské třetí kolo.

Prvními semifinalistkami ženské dvouhry se staly Martina Trevisanová a Cori Gauffová. Italská tenistka zdolala 6:2, 6:7, 6:3 Leylah Fernandezovou z Kanady, osmnáctiletá Američanka Gauffová porazila krajanku Sloane Stephensovou 7:5, 6:2. Obě vítězky postoupily na grandslamovém turnaji mezi nejlepší čtveřici poprvé v kariéře a utkají se spolu o účast ve finále.

Osmadvacetiletá Trevisanová byla ve čtvrtfinále Roland Garros také před dvěma lety, tehdy nestačila na pozdější vítězku Polku Igu Šwiatekovou. V souboji s o devět let mladší Fernandezovou sice ztratila poprvé v Paříži set, nakonec si však připsala na okruhu WTA desáté vítězství za sebou. Rodačka z Florencie a 59. hráčka světa před French Open vyhrála turnaj v Rabatu. Stala se tak osmou Italkou v historii, která si zahraje semifinále grandslamového turnaje.

Premiérový postup do semifinále grandslamu slaví také Gauffová, která minulý rok vypadla na Roland Garros ve čtvrtfinále. Stephensové oplatila loňské vyřazení v druhém kole US Open a ani v pátém zápase na French Open neztratila set. Stala se pátou tenistkou, která se v tomto století dostala do semifinále Roland Garros před 19. narozeninami.

S Trevisanovou se zatím 23. hráčka světa utkala jen jednou. Před dvěma lety s ní prohrála ve druhém kole Roland Garros ve třech setech.

Tenisový turnaj French Open v Paříži (antuka, dotace 43,6 milionu eur):

Muži:

Dvouhra - čtvrtfinále: Nadal (5-Šp.) - Djokovič (1-Srb.) 6:2, 4:6, 6:2, 7:6 (7:4), A. Zverev (3-Něm.) - Alcaraz (6-Šp.) 6:4, 6:4, 4:6, 7:6 (9:7).

Ženy:

Dvouhra - čtvrtfinále: Gauffová (18-USA) - Stephensová (USA) 7:5, 6:2. Čtyřhra - 3. kolo: Gauffová, Pegulaová (8-USA) - Hradecká, Mirzaová (10-ČR/Ind.) 6:4, 6:3.

Junioři:

Čtyřhra - 1. kolo: Bartoň, Kim (ČR/USA) - Arutjunjan, Ivanovski (Běl./Sev. Mak.) 7:6 (7:5), 7:6 (7:1), Mikrut, Ródenas (Chorv./Šp.) - Nicod, Petr (ČR) 3:6, 7:6 (7:4), 10:5, Menšík, Pieczkowski (5-ČR/Pol.) - Brunold, Gavrielides (Švýc./Něm.) 6:2, 6:2. 2. kolo: Bejlek, Havlíčková (1-ČR) - Kupresová, Stoiberová (Kan./Brit.) 2:6, 6:4, 10:8.

Juniorky:

Dvouhra - 2. kolo: Havlíčková (9-ČR) - L. Udvardyová (Maď.) 5:7, 6:2, 7:5. Čtyřhra - 1. kolo: Klimovičová, Šálková (ČR) - Peyreová, Slamaová (Arg./USA) 6:2, 6:3, Seidelová, Steurová (Něm.) - Štruplová, Pedoneová (ČR/It.) 6:4, 6:2, Marčinková, Svendsenová (6-Chorv./Dán.) - Tomajková, Kuhlová (ČR/Něm.) 6:3, 3:6, 10:6.