Nemůžu uvěřit, že končíš. Rozlučka Šafářové dojala i Serenu, Federer Češku chválil

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
30. 5. 2019 18:35
Paříž (od našeho zvláštního zpravodaje) - Ještě jednou se postavila na místo, kde slavila největší úspěch kariéry a promluvila k fanouškům. Lucie Šafářová se na pařížském centrálním kurtu Phillipa Chatriera rozloučila s kariérou a od pořadatelů turnaje dostala zasklený vzorek antuky, na které došla do finále French Open.

Bylo to symbolické. Poslední krok po pařížské antuce udělala dvaatřicetiletá česká tenistka poté, co svůj zápas druhého kola vyhrála Serena Williamsová. Její sokyně ve finále French Open 2015.

Američanka porazila Japonku Kurumi Naraovou hladce ve dvou setech, pak si vzala mikrofon od bývalé wimbledonské vítězky Marion Bartoliové a zavzpomínala na boje se Šafářovou.

"Byla to vždycky úžasná bojovnice, odehrály jsme spoustu vyrovnaných zápasů. Jsem ráda, že jsem tady s ní mohla hrát finále Roland Garros, byl to nezapomenutelný zápas. Wow, nemůžu uvěřit, že končíš," nechala se slyšel Williamsová.

Poté už na dvorec vyšla hlavní aktérka rozlučky, tentokrát ne v tenisovém úboru, ale v dlouhých černých šatech. Prezident Francouzské tenisové federace Bernard Giudicelli a ředitel pařížského grandslamu Guy Forget předali brněnské rodačce symbolicky skleněnou plaketu se vzorkem antuky.

Na velkoplošné obrazovce se promítal sestřih nejslavnějších okamžiků české tenistky, která tu kromě finále vyhrála i dva deblové tituly.

"Tohle je můj nejoblíbenější kurt na světě, mám odsud spoustu výjimečných vzpomínek. Jsem ráda, že můj poslední zápas mohl být právě na Roland Garros, protože je to pro mě výjimečný turnaj," řekla v proslovu fanouškům, při kterém se opět dojala.

Poté děkovala i organizátorům turnaje a zástupcům WTA, se kterými se poznala během 15 let její vrcholové kariéry a stali se podle ní její rodinou.

"Tady bylo vždycky skvělé publikum a ráda jsem se sem vracela. Děkuji, Paříži, miluji tě," uvedla na závěr.

Konec Šafářové zaujal i hrající švýcarskou legendu Rogera Federera, který ji nezapomněl pochválit při středeční pozápasové tiskové konferenci.

"Gratulace k její skvělé kariéře. Jsem za ni šťastný, mohla si ten konec udělat po svém. Musím říct, že jsem si vždycky užíval, jak hraje," prohlásil.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Litevský prezident dal milost dvojici ruských špionů

Litevský prezident Gitanas Nauséda dal milost dvojici ruských občanů, kteří byli v Litvě předloni odsouzeni za špionáž. Podle agentury AFP informoval prezidentský úřad. Nauséda tak otevřel cestu k možné výměně špionů s Moskvou.

Litevská média s odvoláním na nejmenované zdroje informovala, že Rusové Nikolaj Filipčenko a Sergej Mojsejenko by mohli být vyměněni za Aristidise Tamošaitise a Jevgenije Mataitise.

Filipčenko si v litevském vězení odpykává desetiletý trest za pokusy zverbovat pracovníky litevské rozvědky k instalování odposlechu v rezidenci bývalé prezidentky Dalie Grybauskaitéové a Mojsejenko trest v délce deseti a půl roku za to, že dodával Rusku informace o činnosti litevské armády.

před 2 hodinami

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci. Vítr na horní stanici dosahuje 90 kilometrů v hodině, přípustných je přitom 58 km/h, pak už je provoz nebezpečný. Podle prognóz počasí zřejmě nebude možné kvůli větru jezdit po celý den, řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je přes 85 let. V minulosti stávala kvůli větru zhruba dvakrát až třikrát za rok. V posledních letech ale větrných dnů přibývá.

Silný vítr fouká v pátek také v Jizerských horách a Krkonoších, další problémy ale hlášeny nejsou. Meteorologové vydali na dnešek výstrahu, vítr může na horách dosáhnout v nárazech 70 až 90 kilometrů v hodině.

Další zprávy