Federerovi je 40, obavy sílí. Jsi inspirací, sport tě potřebuje, vzkázal mu Djokovič

Aleš Vávra Aleš Vávra
8. 8. 2021 18:16
Roger Federer slaví čtyřicáté narozeniny. Ultimátní ikona světového sportu stojí s největší pravděpodobností na poslední křižovatce své nezapomenutelné kariéry. Svět s obavami hledí na další měsíce a na případnou konkurenceschopnost švýcarského šampiona. Dovolí mu tělo ještě pokračovat na nejvyšší úrovni?
Roger Federer.
Roger Federer. | Foto: Reuters

Gratulace neberou konce. K životnímu jubileu blahopřejí fanoušci, politici, celebrity sportovního i veřejného života, světová média i kolegové a soupeři.

"Neustále nás všechny inspiruješ. Bylo pro mě obrovskou ctí sdílet s tebou posledních patnáct let tenisový kurt. Doufám, že budeš pokračovat. Sport tě potřebuje," s úsměvem vzkázal Federerovi současný tenisový král Novak Djokovič.

"Díky za všechno, co jsi dokázal. Díky za to, jak nám ukazuješ, že i v tomhle věku se dá hrát na velmi vysoké úrovni," dodal. Jednomu ze svých největších rivalů popřál hodně zdraví, lásky a štěstí s bližními.

A poděkoval mu "za všechno".

Srbský velikán, který letos Federera i další hrající ikonu Rafaela Nadala dorovnal na metě dvaceti vítězných grandslamů a v následujících měsících či letech je pravděpodobně překoná, vyjádřil pocity milionů tenisových fanoušků po celé planetě.

Kdo by si nepřál ještě vídat "maestra" z Basileje v úchvatných bitvách na tenisových dvorcích. Čas je ale neúprosný a Federer už letos spíše zápolí sám se sebou a s vlastním tělem. A to způsobem, před kterým už nelze zavírat oči.

Novak Djokovič a další tenisté gratulují Rogeru Federerovi:

Loni odehrál jediný turnaj - lednové Australian Open - hned dvakrát se naproti tomu ocitl na operačním sále.

Jeden zákrok zlobivého kolena Federerovi nestačil, rekonvalescence se navíc protáhla, a tak se švýcarský tenista plnohodnotně nevrátil ani v aktuální sezoně.

"Mám pocit, že jsem ještě neřekl poslední slovo. Užívám si tenis i cestování. Ale vracím se hlavně proto, že chci hrát zase na největších turnajích a některé snad znovu vyhrát," hlásil Federer v březnu. 

Slavný návrat směroval zejména na milovaný Wimbledon. Na něm ale skončil ve čtvrtfinále po kruté porážce od mladého Poláka Huberta Hurkacze. Ve třetím setu dokonce schytal kanára.

"Už jsem cítil, že nemám sílu vrátit se do zápasu. Na takové situace nejsem zvyklý," konstatoval smutně a na otázku, zda šlo o jeho poslední Wimbledon, odpověděl neurčitě: "Nevím, vážně nevím. Samozřejmě bych si tu ještě rád zahrál. Ale v mém věku, člověk nikdy neví."

Jako by se z Federera vypařila výrazná část sebevědomí, tak zásadně potřebného k ještě jednomu útoku na grandslamový titul.

Závan fatální derniéry pocítily i velké osobnosti tenisu, které v komentářích smutně naznačovaly, že se blíží konec. 

"Nebude chtít pokračovat, pokud neucítí, že může vyhrávat," jasně deklaroval John McEnroe. Nejen podle něj nebude Federer tím typem tenisty, který se spokojí s pouhou účastí. 

V Londýně navíc neutrpěla pouze Federerova mentální síla. Na místním na osm milimetrů střiženém pažitu se Švýcarovi navíc znovu ozvalo koleno. Netrvalo dlouho, než oznámil, že musí vynechat olympiádu.

Comeback plánoval po hrách, jenže v uplynulém týdnu přišla zpráva, která do srdcí masy jeho příznivců zabodla další osten obav.

Švýcar kvůli problémům s kolenem odvolal i starty na velkých betonových turnajích v kanadském Torontu a americkém Cincinnati. Příprava na poslední grandslam sezony, newyorské US Open, se mu tedy smrskne na naprosté minimum.

Ne a ne se dostat do potřebného tempa. Vždyť za poslední dvě sezony odehrál Federer v součtu pouhých čtrnáct ostrých zápasů. 

"Pořád jsi můj idol, vždycky jsem k tobě vzhlížel. Doufám, že si ještě pár zápasů zahrajeme, doufám, že ještě vyhraješ nějaký grandslam," vzkázal Federerovi Japonec Kei Nišikori v další dojemné zdravici.

Bulhar Grigor Dimitrov zase emotivně žádal o jeden jediný společný zápas ve čtyřhře, ještě předtím, než jeho švýcarský kamarád skutečně odejde do sportovního důchodu.

40 úžasných momentů Rogera Federera:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Americká prokuratura viní zakladatele burzy FTX z uplácení čínských úředníků

Americká prokuratura dnes vznesla nové obvinění vůči zakladateli zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX. Sam Bankman-Fried podle ní uplácením čínských úředníků porušil americký zákon proti korupčním praktikám v zahraničí (FCPA). Informovala o tom agentura Reuters.

Prokurátoři tvrdí, že Bankman-Fried nařídil poskytnutí kryptoměn v hodnotě nejméně 40 milionů dolarů (zhruba 874 milionů Kč) ve prospěch úředníků čínské vlády. Pomocí tohoto úplatku chtěl podle prokurátorů dosáhnout uvolnění účtů patřících jeho investičnímu fondu Alameda Research, které čínské úřady zmrazily. Na těchto účtech byly kryptoměny v hodnotě přes miliardu dolarů.

Převod první části úplatku se podle prokurátorů uskutečnil kolem listopadu 2021 z hlavního obchodního účtu fondu Alameda do soukromé kryptoměnové peněženky a zmrazené účty byly následně uvolněny. Poté podle prokuratury Bankman-Fried schválil převod zbývající části úplatku v hodnotě desítek milionů dolarů.

Jedenatřicetiletý Bankman-Fried již čelí řadě obvinění v souvislosti s kolapsem kryptoměnové burzy FTX. Podle prokurátorů ukradl miliardy dolarů z účtů klientů FTX, aby jimi pokryl ztráty fondu Alameda. Prokurátoři rovněž tvrdí, že Bankman-Fried organizoval poskytování nezákonných politických darů, aby si zajistil vliv ve Washingtonu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 15 minutami

Žalobce zastavil trestní stíhání, kvůli kterému odešel šéf Vojenské policie

Státní zástupce zrušil trestní stíhání bývalého šéfa inspekce Vojenské policie Tomáše Voráče, kterého Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila z nelegálního nákupu přístroje proti odposlechům. Uvedla to v úterý Česká televize. Kvůli případu skončil ve funkci Voráčův tehdejší nadřízený, náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn. Podle ministerstva obrany Vrchní státní zastupitelství kauzu vrátilo k novému rozhodnutí.

Úterním rozhodnutím Vrchního státního zastupitelství se podle mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánkové v kauze Voráče nic zásadního nezměnilo. Foltýn podle ní loni v prosinci ponechal Voráče v pozici šéfa inspekce Vojenské policie, přestože věděl, že je Voráč obviněn. Poznamenala, že měl nejpozději do osmi pracovních dnů učinit příslušné kroky. "To je v zásadním rozporu s povinnostmi náčelníka Vojenské policie, přičemž plukovník Foltýn o obvinění podplukovníka Voráče neinformoval ani ministryni obrany," uvedla.

Foltýn v únoru požádal o uvolnění poté, co mu ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vytkla, že ji o obvinění neinformoval a záležitost se dozvěděla z médií. Navíc podle ní Fotýn měl Voráče na základě dřívějšího rozkazu ministra obrany postavit mimo službu. Foltýn řekl, že podle jeho právního názoru bylo "50 na 50", zda Voráče služby zprostit. Podotkl, že ve chvíli, kdy se jeho nadřízený domnívá, že nesplnil rozkaz, nezbývá mu nic jiného než rezignovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy