Rok bez tenisu jej nezastavil. Federer se vrátil na kurty a vybojoval výhru v Dauhá

ČTK ČTK
10. 3. 2021 19:16
Bývalý první tenista světa Roger Federer se po třináctiměsíční pauze zaviněné dvěma operacemi kolena vrátil na kurty vítězstvím.
Roger Federer, Australian Open 2020, 3. kolo
Roger Federer, Australian Open 2020, 3. kolo | Foto: Reuters

Ve druhém kole turnaje v Dauhá si devětatřicetiletý Švýcar poradil 7:6, 3:6 a 7:5 s Danielem Evansem z Velké Británie.

"Je super být zpátky. Mám radost, že jsem tady a je jedno, jestli jsem prohrál, nebo vyhrál. Ale samozřejmě po vítězství je to příjemnější pocit," řekl Federer na webu ATP. "Byla to dlouhá cesta a obrovská výzva. Vrátit se v mém věku není úplně snadné. Ale měl jsem kolem sebe dobré lidi a to všechno usnadnilo," dodal.

Federer v předchozích třech vzájemných zápasech s Evansem neztratil ani set, dnes se však dvacetinásobný grandslamový vítěz na postup nadřel. První set pro sebe získal až v tie-breaku, ve kterém nabídl soupeři setbol. Druhá sada patřila třicetiletému Britovi a rozhodnout musel třetí set.

V něm Federer za stavu 3:3 odvrátil dva brejkboly a chvíli poté za stavu 5:4 mohl při Evansově podání rozhodnout, první mečbol ale osmadvacátý hráč světa odvrátil. Při druhém už trojnásobný vítěz turnaje v Dauhá nezaváhal. Ve čtvrtfinále Federera čeká Gruzínec Nikoloz Basilašvili.

"Ve třetím setu jsem si řekl: Jestli mám vypadnout, tak ať je na co koukat. Dan měl víc sil, ale dobře jsem podával a myslím, že jsem odehrál velmi dobrý zápas. Mám z výkonu opravdu velkou radost a potěšilo mě, že jsem zápas ukončil bekhendem po lajně," uvedl Federer, který se na návrat připravoval právě s Evansem.

"Dneska odehrál dobrý zápas a byl i skvělým tréninkovým parťákem. Za poslední dva týdny jsme spolu odehráli asi dvacet setů a dneska to pokračovalo," uvedl Federer. "V posledních třech, čtyřech gamech šel jeho výkon nahoru. Za stavu 3:3 se dostal z problémů a od chvíle, kdy jsem prohrával 4:5, po mně tvrdě šel," prohlásil Evans.

 

Právě se děje

před 47 minutami

V Praze bude sídlit středoevropský projekt na výzkum dezinformací

V Praze bude sídlit středoevropský projekt, který se zaměřuje na výzkum dezinformací. Vybrala ho Evropská komise a bude jedním z osmi stejně orientovaných středisek v Evropské unii, sdělila mluvčí Českého vysokého učení technického (ČVUT) Andrea Vondráková. Odborníci z ČVUT a Univerzity Karlovy podle ní program povedou.

Středisko bude součástí evropského projektu, který bojuje s dezinformacemi. Regionální centra mají hledat způsoby odhalování a šíření dezinformací, jejich vliv na populaci a vytvářet metodiku i pro veřejné instituce. Chtějí k tomu spojit společensko-vědní a technický výzkum. Cílem je například zjišťování zkreslených informací pomocí umělé inteligence či posilování digitální a mediální gramotnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy