Emma v Praze. Senzace v útlumu, sponzoři se hrnou i tak. Na scéně kritici i stalker

Aleš Vávra Aleš Vávra
14. 4. 2022 7:24
Má na svědomí jednu z největších senzací celé tenisové historie. To jí nikdo nikdy neodpáře, i kdyby už na dvorci nevyhrála ani fiftýn. Emma Raducanuová se po loňské fenomenální jízdě z kvalifikace k titulu na US Open potýká s výrazným útlumem, její portfolio sponzorů se ale navzdory porážkám neustále rozrůstá. Co předvede v Praze?

Kritici jí vyčítají, že dává před tréninkem přednost marketingovým a společenským akcím, přičemž podepisuje jednu lukrativní sponzorskou smlouvu za druhou. V tomto týdnu ale devatenáctiletá rodačka z kanadského Toronta tvrdě maká na pražské Štvanici, až se za jejími teniskami práší antuka.

V pátek a v sobotu bude plnit roli britské jedničky v boji o finálový turnaj Poháru Billie Jean Kingové proti domácím českým favoritkám.

Před sedmi měsíci v New Yorku bez přehánění šokovala sportovní svět. Grandslamový titul dobyla jako hráčka druhé světové stovky a jako první kvalifikantka v dějinách. Stala se první tenistkou historie, která na jediném turnaji vyhrála deset zápasů. Navíc bez ztráty setu a bez jediného tie-breaku.

Okamžitě se proměnila ve zlatý důl a nebylo žádným překvapením, že se na dceru rumunského otce a čínské matky sletělo hejno prominentních firem, lačných po spolupráci.

Když nedávno v Miami prohrála hned ve druhém kole s Češkou Kateřinou Siniakovou a v tom samém týdnu oznámila partnerství s automobilkou Porsche, zejména na sociálních sítích to pořádně schytala.

"Možná vidíte ve zprávách nebo na sítích, že jsem podepsala tenhle a tamten kontrakt, což je ale strašně zavádějící, protože trénuju pět šest hodin denně. V klubu trávím každý den dvanáct hodin," hájila se pak Raducanuová v britských médiích.

"Nasdílím jednu fotku z auta, když jedu na trénink, a najednou mi všichni píší, ať se soustředím raději na tenis. Není to fér. Se sponzory trávím jen velmi omezené množství času," pokračovala tvář společností Evian, Dior, Tiffany and Co., Vodafone nebo British Airways.

Raducanuová rychle buduje svou značku a už dnes na poli reklamy vydělává víc než tenisem.

"Jsem vděčná za kontrakty, ale ze všeho nejvíc se soustředím na tenis. To je moje jasná priorita," ujišťovala na konci března.

Zastání se dočkala od ikony světového tenisu Chris Evertové. Ta naopak Raducanuovou ocenila za to, jak zvládá enormní tlak.

"Být v Anglii superhvězdou je pro sportovce tou nejtěžší věcí na světě. Ještě horší než v Americe. Bulvár v Anglii je brutální, neúprosný, musíte mít hroší kůži a Emma to zvládá dobře. Tvrdě pracuje a je těžké odmítat reklamní možnosti, které se před ní otevírají," prohlásila pro Eurosport vítězka osmnácti grandslamových turnajů.

Podle Evertové prožívá Raducanuová zkušenost, jakou prakticky nezažil nikdo jiný před ní.

"Vyhrát grandslam, když ještě nejste ve stovce? Na něco takového je šíleně těžké navazovat. Má ale skvělou hru i skvělý přístup. Nemám o ni strach," dodala tenisová legenda.

Jiná bývalá americká hvězda Pam Shriverová ovšem zapochybovala o tom, že se Raducanuové bude v nejbližší době dařit navazovat na pozoruhodný a bleskurychlý vzestup.

"Jediné, co zůstává stejné, je její jméno a sport, který dělá. Všechno ostatní se pro ni změnilo. A když jste k tomu teenager, změn může být opravdu příliš. Byla bych překvapená, kdyby na konci roku ještě byla v první dvacítce," uvedla.

Ke všemu, co devatenáctiletou dívku za poslední rok potkalo, se přidaly i stinné stránky obří popularity.

Od loňského listopadu novou globální superstar vytrvale pronásledoval pětatřicetiletý ctitel. Týdny ji vyhlížel u domu rodičů v Londýně, nechával jí nevyžádané dárky i milostné vzkazy. Před Vánoci ozdobil strom před jejím domem vánočními světýlky a Raducanuová se po několika nepříjemných setkáních obrátila na soud.

Uvedla, že se cítí oloupena o svou svobodu. Stalker dostal zákaz přiblížení na pět let, veřejně prospěšné práce a na kotník elektronický náramek.

Devatenáctiletá dívka si zvyká na úplně nový život a na kurtech je to znát. Od US Open hrála na osmi turnajích a vyhrát na nich dokázala pouhé čtyři zápasy. Přidaly se i zdravotní potíže, v oblasti zad a levé kyčle.

"Musím zesílit a musím se naučit být trpělivá. Stejně tak je potřeba, aby byli trpěliví i ti, kteří mě sledují," vzkázala fanouškům i kritikům dvanáctá hráčka aktuálního světového žebříčku.

V Praze bude plnit roli týmové jedničky, s antukou, na níž se na pražské Štvanici bude hrát, má ale naprosto minimální zkušenosti. Ve statistikách nemá na oranžové drti odehraný ani jeden oficiální zápas mezi ženami.

"Ale pokud někdo vyhraje grandslam, asi nebezpečný bude," odtušil český kapitán Petr Pála. "Na antuce je to ale samozřejmě jiná hra a je potřeba, abychom se jí dostali do hlavy. Ale ta holka má obrovskou budoucnost," dodal.

Britské tenistky na tréninku na Štvanici:

Kapitánka Britek Anne Keothavongová přiznala, že Raducanuová prochází složitým období.

"Bylo a je kolem ní strašně moc povyku. Učí se s tím pracovat. Musí si zvykat, jaká pozornost a očekávání se pojí s grandslamovou vítězkou. Je to chytrá holka, nemám pochyby, že si s tím poradí," uvedla.

Podobnou zátěž zažila po postupu do finále Roland Garros v roce 2019 tehdy devatenáctiletá jednička českého týmu Markéta Vondroušová. "Ale kolem ní se toho děje ještě asi tisíckrát víc. Docela ji lituju. Je těžké to všechno takhle mladá ustát," potvrdila Vondroušová.

 

Právě se děje

Další zprávy