Rozhodne Moskva, nebo lékař Halepové? Boj o Turnaj mistryň jde do finále

Aleš Vávra Aleš Vávra
16. 10. 2018 14:35
Zatímco Karolína Plíšková kvůli kvalifikaci na Turnaj mistryň napjala svůj program k prasknutí, Ukrajinku Elinu Svitolinovou může naordinované volno přijít draho. Na dvě zbývající volná místa na prestižním tenisovém dostaveníčku zůstávají tři adeptky.
Karolína Plíšková.
Karolína Plíšková. | Foto: Facebook Karolíny Plíškové

Praha - Do startu tenisového svátku jménem Turnaj mistryň zbývá pouhých pět dní. Přesto jsou stále jisté jen tři čtvrtiny účastnic. Šest jmen a dva otazníky. Tři kandidátky se nepřímo rvou o dvě zbývající letenky do Singapuru. Jedna z hvězdných hráček prožije v následujících dnech obrovské zklamání. Ale která to bude?

Nebývalé drama v boji o Turnaj mistryň se patrně rozhodne na právě probíhajícím turnaji v Moskvě. Ale dost možná bude mít velké slovo i lékař Simony Halepové, aktuální světové jedničky. Znovu totiž vyvstala otázka, zdali kvůli zdravotním trablům na Turnaj mistryň vůbec odcestuje.

Přijde Svitlinovou volno draho?

Karolína Plíšková a Kiki Bertensová už jsou v ruské metropoli a připravují se na poslední díl letošního extrémně zajímavého příběhu, v prvním kole totiž mají volný los.

Češka s Nizozemkou už se o místo mezi absolutní elitou přetahují několik týdnů. Neponechávají nic náhodě, hlásí se na jeden turnaj za druhým a udržují se ve vysokém tempu.

Svými bodovými zisky se navíc rychle dotahují na Elinu Svitolinovou, Ukrajinku, která - vědoma si svého náskoku - se na turnaj v Moskvě nepřihlásila. Nepožádala ani o divokou kartu na poslední chvíli a dala přednost přípravě na Singapur. Propočty ale hovoří jasně.

Svitolinová po nevýrazných výkonech z poslední doby může o postupové místo, které drží od samého počátku sezony, přijít jen pár dní před začátkem očekávaného podniku pořádaného bohatým městským státem naposledy před stěhováním do Číny.

Ukrajinku čekají prazvláštní dny naplněné úzkostným sledováním výsledkových tabulí. A také zdravotního stavu současné světové jedničky, který ještě může všechno zvrátit.

Bertensová ztrácí 130 bodů

Co se týče výsledků, je to jednoduché. Pokud Plíšková s Bertensovou vyhrají v Moskvě po dvou zápasech, tedy projdou do semifinále, černý scénář Svitolinové se naplní.

V současném pořadí Race to Singapore je ukrajinská tenistka sedmá jen o deset bodů před Češkou. Devátá Bertensová ztrácí na Plíškovou 130 bodů. Pokud Nizozemka vypadne v Moskvě dřív než česká hráčka, je samozřejmě rozhodnuto.

Ani tak ale není současná česká jednička v žádné komfortní situaci. Jakékoli zaváhání může mít fatální následky. Podívejme se, jestli přál moskevský los více jí nebo Bertensové.

Nizozemka - nasazená jako číslo čtyři - figuruje ve druhé čtvrtině turnajového pavouka. Její soupeřkou v osmifinále bude Běloruska Aljaksandra Sasnovičová, 31. hráčka světa, která Bertensovou dokázala loni ve Fed Cupu porazit, aby proti ní na letošním French Open uhrála jen šest her.

Ve čtvrtfinále bude soupeřkou nizozemské hráčky Britka Johanna Kontaová, nebo Australanka Darja Gavrilovová.

Plíšková čeká strašák

Druhá nasazená Plíšková by ve svém prvním utkání neměla mít problém. Čeká ji souboj s kvalifikantkou Verou Zvonarevovou, někdejší světovou dvojkou, které ale nyní patří až 161. příčka v žebříčku.

Ve čtvrtfinále čeká na Češku strašák v podobě turnajové pětky Anastasie Sevastovové. Lotyška má za sebou skvělé úspěchy, semifinále US Open a poté finále v Pekingu. V rankingu se její vzestup momentálně zastavil těsně za top 10.

Včera v Moskvě zvládla Sevastovová náročnou bitvu se Slovenkou Rybárikovou a v cestě mezi osm nejlepších hráček jí stojí Kazaška Julia Putincevová. Kdyby skutečně došlo na extrémně důležitý boj o semifinále mezi Lotyškou a Karolínou Plíškovou, jednalo by se o jejich pátý vzájemný duel.

Ten úplně první se odehrál právě v Moskvě před třemi lety. Lotyšská tenistka vyhrála v osmifinále ve dvou setech. O rok později na trávě v Nottinghamu se radovala Plíšková, když působivě otočila duel prvního kola - 6:7, 6:0, 6:2. Dvakrát se obě hráčky potkaly v minulé sezoně. Nejprve na antuce v Madridu Sevastovová povolila soupeřce jen šest gemů, na konci roku v rámci extraligy pak Plíšková po vítězství 7:5, 7:5 srovnala na 2:2 na zápasy. 

Češka sice v minulém týdnu došla v čínském Tchien-ťinu až do finále, žádné uklidnění napjaté situace jí to nepřineslo. Plíšková je nadále v těžké situaci a tlak se samozřejmě zvyšuje.

Rozštípne drama lékař Halepové?

Nečekanou záchranu by ale mohla všem třem adeptkám na Turnaj mistryň přinést světová jednička Simona Halepová. Ta se v úterý z kvůli vyhřezlé plotýnce odhlásila z turnaje v Moskvě a není vůbec jisté, jestli příští týden bude moci hrát.

"Naneštěstí mě pořád hodně bolí záda a já nechci zbytečně riskovat. Odstoupení je velké zklamání, ale vím, že musím dbát především o své zdraví," uvedla šampionka letošního French Open na Twitteru.

Pokud by skutečně musel singapurská klání oželet, kvalifikovaly by se bez ohledu na výsledky z tohoto týdne jak Plíšková, tak Bertensová a Svitolinová.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
Další zprávy