Po triumfu týden spal, tátovi koupil auto v Tuzexu. Šampion Kodeš a jeho kariéra

Připomeňte si nevšední kariéru šampiona Wimbledonu a dvojnásobného vítěze Roland Garros v unikátní fotogalerii.
"Existují asi dva záběry ze závěru a jak si jdeme podat ruku k síti, ale celý záznam ne. Je mi to líto. Snažil jsem se záznam sehnat asi deset let a nic. Říkají, že to nemají, že se to nedá najít. Je to neuvěřitelný a skoro tomu nevěřím. Já bych si to i koupil," vyprávěl Kodeš loni při výročí 50 let od triumfu.
Navíc tady byl Wimbledon 1973. Na travnatém povrchu, který z mládí vůbec neznal, měl Kodeš dlouho problémy. V tomto ročníku ale přišla velká šance, kvůli neshodám mezi čerstvě vznikou organizací ATP a Mezinárodní federací ITF se z turnaje odhlásilo 81 hráčů včetně favoritů typu Smithe, Newcomba, Asheho nebo Rosewalla. Kodeš se stal nasazenou dvojkou a v Londýně si došel pro tenisovou nesmrtelnost.
Těšit se Jan Kodeš může alespoň z této fotografie. Československý tenista zdvihá trofej pro šampiona Roland Garros. Psal se 6. červen 1970. "Týden jsem pak únavou jenom spal. Dvanáct až patnáct hodin denně. Je to neskutečně těžký turnaj," zavzpomínal Kodeš. Výměny na antuce byly tehdy ještě mnohem brutálnější, dřevěnou raketou nešlo míček tak snadno "zabít".
Semifinále hrálo Československo i v roce 1979, Jana Kodeše už tehdy v týmu doplňoval jeho nástupce na pozici národní jedničky, Ivan Lendl.
Foto: Archiv Jana Kodeše
Navěky zůstane jedním z nejlepších tenistů české, potažmo československé historie. Jan Kodeš oslavil na začátku března kulaté 75. narozeniny, v rozsáhlé fotogalerii si můžete nevšední kariéru šampiona Wimbledonu a dvojnásobného vítěze Roland Garros připomenout.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 u Domašova na Brněnsku je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušený. Kamiony ve směru na Brno stojí od 161. kilometru. Průjezdný není ani směr na Prahu, kde byla po ránu kolona zhruba 12 kilometrů dlouhá. Policisté provoz odklání mezi exity 168 a 178. Na objízdných trasách, které vedou po silnici II/602, se nyní v ranní špičce tvoří kolony a řidiči se musí připravit na zdržení, řekl policejní mluvčí Pavel Šváb. Policie rovněž kolem 8:00 na svém twitteru uvedla, že se uklízí vysypaný náklad a následně bude nutné opravit poničené dopravní značení a betonová dělící svodidla.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie dnes ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy