Po triumfu týden spal, tátovi koupil auto v Tuzexu. Šampion Kodeš a jeho kariéra

Připomeňte si nevšední kariéru šampiona Wimbledonu a dvojnásobného vítěze Roland Garros v unikátní fotogalerii.
"Existují asi dva záběry ze závěru a jak si jdeme podat ruku k síti, ale celý záznam ne. Je mi to líto. Snažil jsem se záznam sehnat asi deset let a nic. Říkají, že to nemají, že se to nedá najít. Je to neuvěřitelný a skoro tomu nevěřím. Já bych si to i koupil," vyprávěl Kodeš loni při výročí 50 let od triumfu.
Navíc tady byl Wimbledon 1973. Na travnatém povrchu, který z mládí vůbec neznal, měl Kodeš dlouho problémy. V tomto ročníku ale přišla velká šance, kvůli neshodám mezi čerstvě vznikou organizací ATP a Mezinárodní federací ITF se z turnaje odhlásilo 81 hráčů včetně favoritů typu Smithe, Newcomba, Asheho nebo Rosewalla. Kodeš se stal nasazenou dvojkou a v Londýně si došel pro tenisovou nesmrtelnost.
Těšit se Jan Kodeš může alespoň z této fotografie. Československý tenista zdvihá trofej pro šampiona Roland Garros. Psal se 6. červen 1970. "Týden jsem pak únavou jenom spal. Dvanáct až patnáct hodin denně. Je to neskutečně těžký turnaj," zavzpomínal Kodeš. Výměny na antuce byly tehdy ještě mnohem brutálnější, dřevěnou raketou nešlo míček tak snadno "zabít".
Semifinále hrálo Československo i v roce 1979, Jana Kodeše už tehdy v týmu doplňoval jeho nástupce na pozici národní jedničky, Ivan Lendl.
Foto: Archiv Jana Kodeše
Dan Poláček Aleš Vávra Dan Poláček, Aleš Vávra
1. 3. 2021 17:15
Navěky zůstane jedním z nejlepších tenistů české, potažmo československé historie. Jan Kodeš oslavil na začátku března kulaté 75. narozeniny, v rozsáhlé fotogalerii si můžete nevšední kariéru šampiona Wimbledonu a dvojnásobného vítěze Roland Garros připomenout.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Unijní lídři budou na summitu v Praze jednat o ochraně plynovodů a kritické infrastruktuře

O ochraně plynovodů a kritické infrastruktury budou na neformálním summitu, který se uskuteční příští týden v Praze, jednat lídři Evropské unii. V sobotu to uvedl předseda Evropské rady Charles Michel, který hovořil s dánskou premiérkou Mette Frederiksonovou o poškození plynovodu Nord Stream. Michel označil poničení plynovodu za hrozbu pro Evropskou unii a sabotáž, uvedla agentura Reuters. Dánské úřady ohlásily, že z potrubí Nord Stream 2 již zřejmě plyn neuniká.

"Jsme odhodlaní zabezpečit naši kritickou infrastrukturu. Lídři budou o tom jednat na nadcházejícím summitu v Praze," prohlásil Michel. Summit se uskuteční v české metropoli ve čtvrtek a v pátek.

Dánská premiérka Frederiksonová v sobotu jednala o poškození plynovodu Nord Stream také s premiérkou Liz Trussovou. "Shodli se, že incident byl jasným aktem sabotáže," uvedl úřad britské premiérky. Podle prohlášení Trussová nabídla pomoc Británie ve vyšetřování poškození plynovodu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy