Po triumfu týden spal, tátovi koupil auto v Tuzexu. Šampion Kodeš a jeho kariéra

Připomeňte si nevšední kariéru šampiona Wimbledonu a dvojnásobného vítěze Roland Garros v unikátní fotogalerii.
"Existují asi dva záběry ze závěru a jak si jdeme podat ruku k síti, ale celý záznam ne. Je mi to líto. Snažil jsem se záznam sehnat asi deset let a nic. Říkají, že to nemají, že se to nedá najít. Je to neuvěřitelný a skoro tomu nevěřím. Já bych si to i koupil," vyprávěl Kodeš loni při výročí 50 let od triumfu.
Navíc tady byl Wimbledon 1973. Na travnatém povrchu, který z mládí vůbec neznal, měl Kodeš dlouho problémy. V tomto ročníku ale přišla velká šance, kvůli neshodám mezi čerstvě vznikou organizací ATP a Mezinárodní federací ITF se z turnaje odhlásilo 81 hráčů včetně favoritů typu Smithe, Newcomba, Asheho nebo Rosewalla. Kodeš se stal nasazenou dvojkou a v Londýně si došel pro tenisovou nesmrtelnost.
Těšit se Jan Kodeš může alespoň z této fotografie. Československý tenista zdvihá trofej pro šampiona Roland Garros. Psal se 6. červen 1970. "Týden jsem pak únavou jenom spal. Dvanáct až patnáct hodin denně. Je to neskutečně těžký turnaj," zavzpomínal Kodeš. Výměny na antuce byly tehdy ještě mnohem brutálnější, dřevěnou raketou nešlo míček tak snadno "zabít".
Semifinále hrálo Československo i v roce 1979, Jana Kodeše už tehdy v týmu doplňoval jeho nástupce na pozici národní jedničky, Ivan Lendl.
Foto: Archiv Jana Kodeše
Dan Poláček Aleš Vávra Dan Poláček, Aleš Vávra
1. 3. 2021 17:15
Navěky zůstane jedním z nejlepších tenistů české, potažmo československé historie. Jan Kodeš oslavil na začátku března kulaté 75. narozeniny, v rozsáhlé fotogalerii si můžete nevšední kariéru šampiona Wimbledonu a dvojnásobného vítěze Roland Garros připomenout.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy