Djokovič se brání Federerově kritice: Po výbuchu cítím, že jsem zradil sám sebe

Aleš Vávra Aleš Vávra
4. 4. 2019 14:02
Ačkoli se léta oddával několikahodinovým meditačním seancím a v menší míře se zklidňování rozjitřené mysli věnuje i dnes, mívá srbský tenista Novak Djokovič na dvorci stále problémy se sebekontrolou.
Novak Djokovič.
Novak Djokovič. | Foto: Reuters

Zatímco fanoušci momentální světové jedničky považují impulzivní charakter své modly za přednost a nedílnou součást osobnosti, Djokovičovy časté výlevy vzteku mají ve světě tenisu celou řadu odpůrců.

Jak se nedávno ukázalo, ke druhé skupině patří i zbylí členové tenisové "velké trojky", Roger Federer a Rafael Nadal.

V hojně citovaném rozhovoru pro švýcarský Blick to prozradil tamní tenisový odborník Claudio Mezzadri, který Federera dobře zná.

V souvislosti se sporem, který mezi Djokovičem a Federerem vznikl ohledně konce britského funkcionáře Chrise Kermodeho v čele ATP, odhalil, že antipatie švýcarské legendy vůči srbskému tenistovi mají hlubší charakter.

"Roger má rád empatické lidi, kteří si cení jeden druhého. A v tom má trochu problém s Djokovičem. Byly situace, kdy Rogera jeho chování zaráželo. Když diváci podporují jeho soupeře, Djokovič odpovídá otrávenými gesty. Ačkoli hledá lásku fanoušků, vždycky takhle vypění. Pro Rogera jsou tyhle uražené reakce temnou stránkou Srbovy povahy," povyprávěl Mezzadri.

O pár týdnů později rodák z Bělehradu o své temné stránce sám promluvil. V rozhovoru s moderátorem Jayem Shettym přiznal, že ho jeho vlastní chování mrzí, ale ve vypjatých chvílích není schopen udržet emoce na uzdě.

"Pořád mám ty výbuchy. Rozbiju třeba raketu a vteřinu po tom, co se to stane, toho hned lituju a říkám si: Proč? Co jsem to udělal?" popsal své stavy patnáctinásobný grandslamový šampion.

Jednatřicetiletý tenista a dvojnásobný otec po podobných fatálních ztrátách vnitřního klidu často myslí na děti.

"Kvůli nim je mi to líto nejvíc. Víte, pořád myslím na to, že mě sleduje mnoho dětí, že jsem pro ně vzor, že mě napodobují a sledují každý můj pohyb. Takže si opakuju: Zkus se chovat co nejlépe, stylově, důstojně. Ten vnitřní hlas, že mě sledují tisíce dětí po celém světě, ke mně neustále promlouvá," svěřil se tenista.

"Přesto ty výbuchy pořád přicházejí a já jsem z toho hodně zklamaný a smutný," připustil hráč, který se na nedávných amerických turnajích v Indian Wells a Miami nedostal přes osmifinále, přesto s obrovským náskokem vévodí světovému žebříčku. "Cítím se, jako bych tím zrazoval sám sebe," dodal Djokovič.

Na druhou stranou jeho fanoušci správně upozorňují na zajímavou věc. Ve chvíli, kdy srbský fenomén výrazně ovlivněný duchovní cestou svého někdejšího guru Španěla Pepeho Imaze znatelně zkrotl, jeho výkony na kurtu šly rapidně dolů. Přišel o zabijácký instinkt.

Když v polovině minulé sezony Djokovič požádal o obnovení spolupráce Mariána Vajdu, byla jediná podmínka slovenského trenéra jasná. Rozloučit se s Imazem, s nímž tenista vyznával filozofii míru a lásky.

"Nepřál jsem si, aby Novaka ovlivňovali lidé, kteří možná vědí, co je tenis, ale nechápou psychiku vrcholového sportovce. Tenis se nedá zakládat na filozofii, je to sport muže proti muži," vysvětloval tehdy Vajda.

"Když chce být tenisový šampion, tak cesta vede jen přes tréninkovou rutinu, zápasy a silnou psychiku. Když vidíte soupeře na druhé straně, musíte se soustředit na to, jak mu ublížit, jak ho dostat z výhodné pozice a nepřemýšlet o Buddhovi a míru," tvrdil.

A tak se vrátil starý Djokovič. Plný emocí, nezkrotný, agresivní a toužící po tenisových triumfech. Výsledek byl bleskový a ohromující. Srb ovládl Wimbledon, US Open i letošní první grandslam v Austrálii a vrátil se na post tenisového krále.

 

Právě se děje

před 10 minutami

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

Další zprávy