Divocí Francouzi rozplakali šampionku. Netleskejte mi, gestikulovala Muguruzaová v Paříži

Aleš Vávra Aleš Vávra
5. 6. 2017 7:35
Loňská vítězka Roland Garros nebude na letošní pařížský grandslam vzpomínat v dobrém. Garbině Muguruzaová opustila tiskovou konferenci v slzách.
Podívejte se na emotivní tiskovou konferenci s Garbině Muguruzaovou. | Video: www.youtube.com

Praha/Paříž - Ta atmosféra byla nezapomenutelná, elektrizující. A divoká. Fanoušci na pařížském dvorci Suzanne Lenglenové dávali jako obvykle najevo nekompromisní podporu domácí hrdince.

Kristina Mladenovicová se tak před rozbouřeným davem cítila jako politá živou vodou. Její soupeřka, obhájkyně loňského titulu na Roland Garros, se ale naopak musela vyrovnávat s peklem.

Garbině Muguruzaová osmifinálový duel ztratila ve třech setech a při odchodu z kurtu dala jasně najevo, co si o fanoušcích myslí. Když moderátor vyzval publikum, aby Španělku vyprovodilo potleskem, diváci to udělali. Muguruzaová ovšem o takovou poctu nestála a gestem to tribunám důrazně připomněla.

Fanoušci během zápasu na španělskou hráčku často bučeli, Mladenovicová zase hlasitými výkřiky oslavovala její chyby. Po utkání tak poražená tenistka vypadala hodně nešťastně. A tisková konference proběhla zkrápěna slzami zklamané rodačky z venezuelského Caracasu.

"Očividně na mě dneska byli diváci abnormálně tvrdí," hlesla Muguruzaová. "O. K., chápu to. Ale občas by mohli mít více respektu, nejen pro nás, ale i pro hru samotnou. Protože když tak vyvádějí, musíme počkat, zastavit se, ztrácí se tempo," vysvětlila Španělka.

Jedním dechem ale dodala, že hrát v Paříži miluje. "Nechci si tady dělat nepřátele, protože tady opravdu hraju velmi ráda. Ale z tohohle prostě nemám dobrý pocit," dodala.

Jeden z dalších dotazů přítomných novinářů pak směřoval na chování Mladenovicové. Francouzka totiž často chyby své soupeřky oslavovala hlasitými výkřiky. Například italské oslavné slovíčko "forza" z jejích úst létalo poměrně často.

Muguruzaová ovšem po dotazu sklopila oči a najednou nebyla schopná odpovědi. Šampionka se rozplakala a pořadatelé ji museli odvést do zákulisí. Přestávka na tiskové konferenci trvala dlouhé minuty, třiadvacetiletá hráčka se ale nakonec vrátila.

"Jsme tu spolu v dobrém i ve zlém, tak pokračujte," řekla, když žurnalista nejprve váhal se zopakováním otázky, jež vyvolala tolik negativních emocí.

Dotaz nakonec zazněl znovu a Muguruzaová odpověděla s ironií. "Ne, nepřišlo mi to nějak otravné. Ano, zaznamenala jsem, že Kristina mluví asi pětadvaceti jazyky," krčila rameny poražená osmifinalistka. 

Španělka poté uvedla, že už se těší, až dotazy na téma letošního French Open ustanou, a ona se bude moci soustředit na novou práci. Bylo nasnadě, že chce na nepovedený zápas brzy zapomenout. "Cítím vztek a jsem i zklamaná. Byl to prostě těžký zápas, nevyvíjelo se to pro mě dobře. A upřímně, nebylo dnes pro mě příjemné být na kurtu," uzavřela světová pětka.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy