Derby jako hrom. Češi si to o finále Davis Cupu 2020 rozdají se Slovenskem

Sport ČTK Sport, ČTK
24. 11. 2019 12:27
Čeští tenisté se premiérově v Davisově poháru utkají se Slovenskem. Ke kvalifikačnímu utkání o postup na finálový turnaj v Madridu 2020 pojede tým kapitána Jaroslava Navrátila na půdu soupeře. Hrát se bude 6. a 7. března.
Jiří Veselý
Jiří Veselý | Foto: Dalibor Sosna

"Je to los, který brát musíme, ale nehrajeme doma. Bude to první prestižní česko-slovenské derby. Nemusíme cestovat daleko, prostředí v (bratislavském) Národním tenisovém centru známe, takže se na utkání budeme těšit," řekl Navrátil v nahrávce pro média.

Čeští tenisté, trojnásobní vítězové "salátové mísy", loni v kvalifikaci prohráli doma s Nizozemskem a na podzim zvládli baráž v Bosně a Hercegovině. Ve Fed Cupu už došlo na čtyři vzájemné duely a Češky pokaždé uspěly.

Dá se očekávat, že Navrátil bude znovu spoléhat na Jiřího Veselého a mladíky v čele s letošním vítězem juniorky na US Open Jonášem Forejtkem, který v Bosně a Hercegovině rozhodl za nerozhodného stavu o výhře českého týmu.

Slováci si zahráli po rozdělení Československa ve finále Davis Cupu jednou, v roce 2005 nestačili v Bratislavě po boji 2:3 na Chorvatsko. V letošní kvalifikaci Slováci vedli po čtyřhře 2:1 nad Kanadou, ale v závěrečných dvouhrách o postup přišli. A Kanaďané se teď v Madridu dostali překvapivě do finále. V baráži Slováci udolali Švýcary.

Nejvýše postaveným slovenským hráčem je 109. Norbet Gombos, o místo za ním je Andrej Martin. V týmu kapitána Dominika Hrbatého se objevují Martin Kližan, někdejší čtyřiadvacátý hráč světa, Filip Polášek či Filip Horanský.

"Hráče mají vyrovnané, nemají (stejně) jako my hráče ve stovce. Mají i velice kvalitního debla Plášek - Zelenay. Bude záležet na momentální formě. Nejdůležitější bude forma našich hráčů a naladit je, abychom uspěli a postoupili," konstatoval Navrátil.

Z kvalifikace postoupí dvanáct družstev. Jistotu finálového turnaje v příštím roce mají letošní semifinalisté Španělsko, Kanada, Velká Británie a Rusko a na osmnáct týmů je doplní držitelé divokých karet Francouzi a Srbové.

Los kvalifikačního kola Davisova poháru 2020 (6. a 7. března):

Slovensko - ČR, Chorvatsko - Indie/Pákistán, Maďarsko - Belgie, Kolumbie - Argentina, USA - Uzbekistán, Austrálie - Brazílie, Itálie - Korea, Německo - Bělorusko, Kazachstán - Nizozemsko, Rakousko - Uruguay, Japonsko - Ekvádor, Švédsko - Chile.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Americká prokuratura viní zakladatele burzy FTX z uplácení čínských úředníků

Americká prokuratura dnes vznesla nové obvinění vůči zakladateli zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX. Sam Bankman-Fried podle ní uplácením čínských úředníků porušil americký zákon proti korupčním praktikám v zahraničí (FCPA). Informovala o tom agentura Reuters.

Prokurátoři tvrdí, že Bankman-Fried nařídil poskytnutí kryptoměn v hodnotě nejméně 40 milionů dolarů (zhruba 874 milionů Kč) ve prospěch úředníků čínské vlády. Pomocí tohoto úplatku chtěl podle prokurátorů dosáhnout uvolnění účtů patřících jeho investičnímu fondu Alameda Research, které čínské úřady zmrazily. Na těchto účtech byly kryptoměny v hodnotě přes miliardu dolarů.

Převod první části úplatku se podle prokurátorů uskutečnil kolem listopadu 2021 z hlavního obchodního účtu fondu Alameda do soukromé kryptoměnové peněženky a zmrazené účty byly následně uvolněny. Poté podle prokuratury Bankman-Fried schválil převod zbývající části úplatku v hodnotě desítek milionů dolarů.

Jedenatřicetiletý Bankman-Fried již čelí řadě obvinění v souvislosti s kolapsem kryptoměnové burzy FTX. Podle prokurátorů ukradl miliardy dolarů z účtů klientů FTX, aby jimi pokryl ztráty fondu Alameda. Prokurátoři rovněž tvrdí, že Bankman-Fried organizoval poskytování nezákonných politických darů, aby si zajistil vliv ve Washingtonu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 50 minutami

Žalobce zastavil trestní stíhání, kvůli kterému odešel šéf Vojenské policie

Státní zástupce zrušil trestní stíhání bývalého šéfa inspekce Vojenské policie Tomáše Voráče, kterého Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila z nelegálního nákupu přístroje proti odposlechům. Uvedla to v úterý Česká televize. Kvůli případu skončil ve funkci Voráčův tehdejší nadřízený, náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn. Podle ministerstva obrany Vrchní státní zastupitelství kauzu vrátilo k novému rozhodnutí.

Úterním rozhodnutím Vrchního státního zastupitelství se podle mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánkové v kauze Voráče nic zásadního nezměnilo. Foltýn podle ní loni v prosinci ponechal Voráče v pozici šéfa inspekce Vojenské policie, přestože věděl, že je Voráč obviněn. Poznamenala, že měl nejpozději do osmi pracovních dnů učinit příslušné kroky. "To je v zásadním rozporu s povinnostmi náčelníka Vojenské policie, přičemž plukovník Foltýn o obvinění podplukovníka Voráče neinformoval ani ministryni obrany," uvedla.

Foltýn v únoru požádal o uvolnění poté, co mu ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vytkla, že ji o obvinění neinformoval a záležitost se dozvěděla z médií. Navíc podle ní Fotýn měl Voráče na základě dřívějšího rozkazu ministra obrany postavit mimo službu. Foltýn řekl, že podle jeho právního názoru bylo "50 na 50", zda Voráče služby zprostit. Podotkl, že ve chvíli, kdy se jeho nadřízený domnívá, že nesplnil rozkaz, nezbývá mu nic jiného než rezignovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy