Tah s Rosolem nevyšel, Češi prohráli daviscupovou čtyřhru

Aktualizováno 16. 7. 2016 19:23
Lukáš Rosol a Radek Štěpánek nevybojovali ve čtvrtfinále Davis Cupu proti celku Francie ve čtyřhře důležitý druhý bod a do zítřejších dvouher tak půjde jde český tým za nepříznivého stavu 1:2.
Lukáš Rosol a Radek Štěpánek.
Lukáš Rosol a Radek Štěpánek. | Foto: Dalibor Sosna

Třinec - Čeští tenisté prohrávají ve čtvrtfinále Davisova poháru s týmem Francie po dnešní čtyřhře 1:2. Domácí pár Lukáš Rosol a Radek Štěpánek nestačil na dvojici Pierre-Hugues Herbert a Nicolas Mahut a dvojici nejlépe postavených hráčů žebříčku double ATP podlehli v pětisetové bitvě 1:6, 6:3, 3:6, 6:4, 4:6.

Rosola nasadil kapitán Jaroslav Navrátil až dnes dopoledne místo původně nahlášeného Adama Pavláska.

V první nedělní dvouhře by měly od 13:00 nastoupit jedničky týmů Jiří Veselý a Jo-Wilfried Tsonga a za případného nerozhodného stavu Rosol a Lucas Pouille.

Obrat se povedl naposledy před 19 lety

Po ztracené čtyřhře a nepříznivém stavu 1:2 čeští tenisté naposledy zvítězili v daviscupovém utkání v roce 1997 doma proti Indii. Pokud se jim nepodaří zápas otočit, prohrají s Francií na domácí půdě poprvé po devadesáti letech.

"Sehráli jsme fantastické utkání proti nejlepšímu páru světa. Tohle asi nikdo nečekal, nechali jsem na kurtu všechno, ale bohužel jsme byli v elektrizující skvělé atmosféře o game kratší," řekl Štěpánek v rozhovoru na kurtu České televizi. Francouzi získali všech šest brejků při podání Rosola. "Bohužel mi servis tolik neletěl. Rytmus jsem našel až v koncovce pátého setu. Škoda, že nám to nevyšlo," litoval Rosol.

"Viděli jsme fantastický debl, klobouk dolů před klukama, protože hráli s nejlepším párem světa, ale prohráváme jedna dva," konstatoval kapitán  Navrátil.

Rosolovi nesedla servis

Na Rosolovi, jenž hrál místo Pavláska laborujícího se zády, se zřejmě projevila únava z páteční pětisetové výhry nad Tsongou. Jeho servis nebyl tak řízný a Francouzi mu ho v první sadě dvakrát prorazili. Štěpánek zase pokazil pár volejů i jednu smeč a první set Češi rychle ztratili.

Český pár se v úvodu na dvorci často hledal, zatímco vítězové Wimbledonu Herbert s Mahutem, kteří letos prohráli jen třikrát z 32 zápasů, působili jistě. Opírali se o přesný servis a z returnu dostávali domácí dvojici pod tlak a nutili je chybovat.

Druhý set ale začali Češi lépe a po vítězném returnu Štěpánka měli brejkbol. Ten na 2:0 proměnili a český veterán tanečkem rozbouřil halu. Rosol se ale dál trápil na servisu a o podání přišel na 4:3. S "pomocí" přispěchal Herbert, který udělal dvě dvojchyby po sobě, zkazil smeč a po brejku set doservíroval Štěpánek.

Po srovnání Francouzi vždy kontrovali

Vzedmutí z druhého setu se ve třetím rozplynulo po další ztrátě servisu Rosola. A když si tentýž hráč neudržel podání ani na začátku čtvrté sady, nevypadalo to ani trochu dobře. V koncovce ale znovu nezvládl situaci daviscupový premiant Herbert a po jeho dvou dvojchybách bylo srovnáno na 4:4. Pak odvrátil Štěpánek tři brejkboly a po zisku Mahutova servisu bylo srovnáno na 2:2 na sety.

Kapitán Navrátil vyskočil z lavičky a povzbuzoval opět ne úplně plné ochozy k hlasitější podpoře. Euforie z vynucené rozhodující sady ale zvadla hned v první hře, jelikož Rosol čistou hrou přišel už pošesté v zápase o podání. Tentokrát už byli soupeři při svém servisu neomylní a Herbert zápas ukončil čistou hrou.

Paes vyhrál už 42. daviscupovou čtyřhru

Dlouholetý Štěpánkův partner v dublu Leander Paes vyhrál svoji 42. daviscupovou čtyřhru v kariéře a vyrovnal rekord Itala Nicoly Pietrangeliho. Třiačtyřicetiletý Paes pomohl Indii k výhře v Asijsko-oceánské zóně nad Korejci 3:0 na zápasy.

"I po šestadvaceti letech v Davisově poháru hoří moje srdce ještě větší touhou rvát se o body za Indii," napsal bývalý první deblista světa na sociálních sítích.

Premiéru v soutěži o salátovou mísu měl osminásobný grandslamový vítěz ve čtyřhře již v roce 1990 jako sedmnáctiletý v Čandígarhu. A na stejném místě teď uspěl s Rohanem Bopannou, s kterým bude hrát také na olympiádě v Riu.

Argentina a Británie mají blíž k semifinále

Hráči Argentiny a Velké Británie se po čtyřhře ujali ve čtvrtfinále Davisova poháru vedení 2:1 na zápasy. Britská dvojice Dominic Inglot, Jamie Murray si v Bělehradu poradila ve čtyřech setech s párem Filip Krajinovič, Nenad Zimonjič. Domácí neuspěli ani v Pesaru, kde Fabio Fognini s Paolem Lorenzim podlehli v pěti setech Argentincům Juanu Martínu Del Potrovi s Guidem Pellou.

Jediné vítězství od postupu do semifinále dělí i tenisty Spojených států, kteří po úvodních dvouhrách vedou v Portlandu nad Chorvatskem 2:0. Rozhodující třetí bod mohou přidat bratři Bob a Mike Bryanovi.

Američané v Davisově poháru tohoto protivníka ještě neporazili, vzájemná bilance v týmové soutěži hovoří 3:0 ve prospěch Chorvatů. Vítězové jejich duelu se v semifinále utkají s lepším ze souboje českých a francouzských tenistů.

Čtvrtfinále tenisového Davisova poháru:

Třinec Česko - Francie 1:2

Rosol, Štěpánek - Herbert, Mahut 1:6, 6:3, 3:6, 6:4, 4:6

Portland: USA - Chorvatsko 2:1

Sock - Čilič 4:6, 3:6, 6:3, 6:4, 6:4, Isner - Čorič 6:4, 6:4, 6:3, Bob Bryan, Mike Bryan - Dodig, Čilič 2:6, 6:2, 2:6, 4:6.

Pesaro: Itálie - Argentina 1:2

Fognini - Mónaco 6:1, 6:1, 7:5, Cecchinato, Lorenzi - Del Potro, Pella 1:6, 6:7 (4:7), 6:3, 6:3, 4:6.

Bělehrad: Srbsko - Velká Británie 1:2

Krajinovič, Zimonjič - Inglot, J. Murray 1:6, 7:6 (7:2), 3:6, 4:6.