Nemáš právo mě kritizovat. Další sudí se snažil umravnit Kyrgiose, ale narazil

av av
9. 10. 2018 16:04
Nová kapitola specifického vztahu mezi tenisovou hvězdou Nickem Kyrgiosem a rozhodčími vznikla v čínské Šanghaji.
Nick Kyrgios.
Nick Kyrgios. | Foto: Reuters

Praha/Šanghaj - Zdá se, že tenisoví rozhodčí začínají brát na svá bedra zodpovědnost za výchovu zlobivého dítěte světového tenisu, Australana Nicka Kyrgiose.

Není to tak dávno, co byl renomovaný švédský sudí Mohamed Lahyani na dva týdny suspendován za to, že na grandslamovém US Open slezl z umpiru a přesvědčoval kontroverzního Australana, aby zlepšil svůj přístup k utkání.

Kyrgios tehdy nečekanou motivaci bezezbytku využil, když náhle nastartoval své motory do nejvyšších obrátek a nepříznivý stav 4:6, 0:3 v utkání s Francouzem Pierrem-Huguesem Herbertem proměnil na konečné vítězství 4:6, 7:6, 6:3 a 6:0.

Lahyani třiadvacetiletého Australana zhruba minutu přesvědčoval o tom, ať hraje naplno. Mimo jiné prohlásil, že "ho má rád a že se mu snaží pomoci". Herbert tehdy na kontroverzní okamžik reagoval velmi nesouhlasně a tenisový svět měl o čem mluvit.

Andy Murray například na Instagramu pod Kyrgiosovu fotografii z turnaje umístil komentář, v němž se vtipně tázal kolegy "kdy představí Lahyaniho jako svého nového kouče".

Není ale motivace, jako motivace. K dříve netradiční osobní promluvě sáhl v pondělním utkání prvního kola na Masters v Šanghaji také francouzský sudí Damien Dumusois. Světová osmatřicítka sehrála nevydařený duel s Američanem Bradleym Klahnem, až 104. tenistou světového žebříčku.

V průběhu druhého setu došlo k situaci, kdy rozhodčí označil jeden míček z rakety Kyrgiose za "pochybný". Zjevně chtěl naznačit, že Australan nedává do svého výkonu maximum. Na Kyrgiose ale tentokrát kritika z úst sudího nezapůsobila ani trochu pozitivně. Tenista ihned reagoval podrážděně.

"Je mi to jedno," vyštěkl talentovaný hráč. "Nemáš žádné právo říkat mi, že je to špatně," dodal. Později, když trefil eso, sarkasticky prohlásil: "Tohle bylo taky pochybné?"

Kyrgios pak ztratil od stavu 4:4 ve druhé sadě ztratil pět gemů v řadě a s Klahnem překvapivě vypadl. Jeho šanghajská porážka měla už třetí rok po sobě zvláštní kontroverzní příchuť.

Loni ve frustraci odpaloval míčky v utkání prvního kola s Američanem Stevem Johnsonem, za své chování pak obdržel pokutu 10 tisíc dolarů.

Před dvěma lety uhrál jen čtyři hry proti Němci Mischovi Zverevovi, ve druhém setu odcházel z kurtu na lavičku ještě než soupeřův servis dopadl do dvorce. A zaplatil 16 a půl tisíce dolarů.

Po letošním šanghajském kolapsu se svého krajana zastal legendární Todd Woodbridge. Podle něj je férové zmínit, že rozhodčí i tenisová veřejnost Kyrgiose už tradičně posuzují přísněji, než jiné tenisty. Uvedl také, že tenista vypadá velmi unaveně a měl by rozumněji nakládat se svým programem.