Čtvrt milionu pro Nadala. Španělskému tenistovi musí bývalá ministryně zaplatit za nařčení z dopingu

Deset tisíc eur, v přepočtu čtvrt milionu korun, musí zaplatit bývalá francouzská ministryně sportu Roselyne Bachelotová španělskému tenistovi Rafaelu Nadalovi za nařčení z dopingu.
Rafael Nadal
Rafael Nadal | Foto: Reuters

Paříž - O odškodném pro Rafaela Nadala rozhodl soud v Paříži, který navíc udělil sedmdesátileté političce Roselyne Bachelotové pokutu 500 eur (téměř 13.000 korun). Španělský tenista požadoval v žalobě pro pomluvu od Bachelotové jako odškodné 100.000 eur s tím, že je věnuje některé charitativní organizaci.

"Jak můžete vidět v médiích, dnešek je šťastným den pro mne, můj tým a mé fanoušky," uvedl šestnáctinásobný grandslamový šampion v oficiálním prohlášení. "Francouzská justice rozhodla případ ve prospěch mé cti a bezúhonnosti jako sportovce. Chtěl bych poděkovat všem, kteří ve mne věřili," dodal.

Bachelotová loni v březnu v televizním rozhovoru během debaty k dopingu ruské tenisové hvězdy Marie Šarapovové obvinila Nadala, že v roce 2012 dlouhou zdravotní pauzou kryl dopingový nález. "Víme, že Nadalovo slavné zranění, které ho vyřadilo na sedm měsíců, bylo způsobeno pozitivním testem," prohlásila ministryně z let 2007 až 2010.

Nadal, jenž kvůli častým zdravotním potížím a silovému tenisu čelil obdobnému obvinění již několikrát, neměl nikdy pozitivní dopingový test. Po prohlášení Bachelotové se za něj postavila řada sportovců i institucí v čele s národním olympijským výborem a španělskou vládou.

před 20 minutami

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.