reklama
 
 

Cítila jsem, že umírám, řekla Vondroušová. Nekonvenční hra mladé Češky nadchla svět

13. 3. 2019 11:00
Podívejte se na sestřih zápasu mezi Vondroušovou a Halepovou. | Video: Asociated Press |  01:03
Nádherný zápas se sladkou tečkou. Markéta Vondroušová v Indian Wells podala životní výkon a vyřadila světovou dvojku Simonu Halepovou. Dlouhé úžasné výměny zvedaly diváky ze sedadel.

Devatenáctiletá Češka dobývá Kalifornii. Na pátém grandslamu v mohavské poušti už je mezi osmi nejlepšími. Po cenných skalpech loňské finalistky Rusky Kasatkinové a grandslamové šampionky Lotyšky Ostapenkové přidala ten zatím v kariéře nejcennější.

Halepovou hra levoruké Markéty Vondroušové při prvním vzájemném duelu evidentně překvapila, i tak ale musela česká tenistka předvést světový tenis, aby nakonec na vysněný postup do čtvrtfinále dosáhla.

Rumunka se totiž od druhého setu zvedla a začala hrát svou typickou hru, těžko překonatelnou hru. Kouč Jan Hernych sám při poradě na kurtu uznal, že je Halepová jako stroj.

Jenže odvážná Vondroušová tuhle mašinu dokázala působivým způsobem stopnout ve chvíli, kdy už se pomalu jevila jako nezastavitelná.

Zápas se lámal na začátku rozhodujícího třetího setu. Rozjetá rumunská zeď v tu chvíli vypadala plná energie, naopak Vondroušová tahala nohy a stále častěji chybovala. Živé sázkové kurzy na výhru Halepové se v tu chvíli dostávaly logicky na minimum.

Češka však veškeré prognózy setřásla a vytáhla úplně nový level. Brzký brejk si díky bezbřehé bojovnosti vzala rychle zpět a bleskově převzala rozhodující iniciativu.

Halepová propadala zoufalství, v jednu chvíli praštila raketou do kurtu, v další se mlátila rukou do stehna. A čím dál častěji kroutila hlavou nebo zvedala prosebné oči k nebi.

Ve třetí hře byla k vidění třeba tato brilantní výměna:

Klíčový třetí gem Češka urvala a v tu chvíli oficiální twitterový účet WTA sdílel tuto větu: "Markéta Vondroušová vypadá, jako by běhala na výpary, přesto má Halepová potíže dostat míček přes ni. Odvážná hra od mladé Češky."

O takových výparech by si mohl leckdo nechat zdát. Pravdou ale je, že Vondroušovou nečekaný obrat na začátku třetího dějství očividně nakopl a dostal z nejhoršího. Tenistka ze Sokolova získala další tři hry a nasadila k trháku na 5:1.

V ošidném závěru jí pak pomohla soupeřka. Nejprve Halepová prolomila servis sokyně a probudila obavy z velkého obratu, pak ale neustála hru na vlastním servisu a čtyřmi nevynucenými chybami zápas ukončila ve prospěch 61. hráčky světového žebříčku.

Ta se při rozhovoru na kurtu tvářila opravdu šťastně. Po vyčerpání jako by nebylo ani památky, což ale Vondroušová rychle vyvrátila.

"V jednu chvíli jsem cítila, že snad umírám," smála se. "Byl to šíleně těžký zápas, strašně moc jsem se naběhala," vyprávěla poté, co poprvé v kariéře porazila hráčku elitní desítky. Na svém výkonu si proto cenila nejvíce vlastní bojovnosti.

Češka v Indian Wells zjišťuje, že je schopná překročit své domnělé dosavadní limity, což může být v její cestě vzhůru klíčový prvek. "Má hru na to, aby byla v první desítce," prohlásil na stanici Tennis Channel expert Leif Shiras.

"Vondroušová má hodně dovedností, na kurtu je nekonvenční a tím, že je levačka, také dost nepředvídatelná. Určitě je to hráčka, na kterou bychom se měli zaměřit," dodal a přispěchal s předpovědí o tom, jak bude česká teenagerka v následujících měsících následovat vzestup hráček, které v Indian Wells vyřadila, tedy Kasatkinové a Ostapenkové.

"Je čas pro celou řadu mladých tenistek, které teď půjdou do špičky. Vondroušová bude podle mě jednou z nich," uzavřel Shiras.

Českou naději teď čeká čtvrtfinále proti další obrovské favoritce, Ukrajince Elině Svitolinové. Se současnou světovou šestkou se Vondroušová utkala dvakrát v loňském roce. V Dauhá jasně prohrála, na antuce ve Stuttgartu ale slavné soupeřce sebrala set. Zápas v Indian Wells je na programu zhruba ve dvě hodiny ráno středoevropského času.

autor: Aleš Vávra | 13. 3. 2019 11:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama