Umírá tenis? Češi odmítají revoluční prvky. Je to chaos a dupání po tradicích

Aleš Vávra Aleš Vávra
17. 7. 2020 6:19
Tenhle sport není pro mladý. Úpravou názvu slavného románu Cormaca McCarthyho se dají parafrázovat vážné obavy slavného trenéra Patricka Mouratogloua o budoucnost tenisu. Považuje jej za ohrožený druh sportu, který nejde s dobou a neláká nové nadšence z řad mladších generací.
Francouz Lucas Pouille během Ultimate Tennis Showdown.
Francouz Lucas Pouille během Ultimate Tennis Showdown. | Foto: ČTK

Tenis podle trenéra Sereny Williamsové a majitele úspěšné akademie ve francouzském Nice pomalu, ale jistě umírá.

"Už roky mám obavy o budoucnost tenisu. Průměrný věk tenisového fanouška je 61 let, což je hodně stará fanouškovská základna. Nedaří se ji omladit a to je vzhledem k naší budoucnosti velmi děsivé," naříkal Mouratoglou na začátku června, když představoval svůj revoluční turnaj Ultimate Tennis Showdown.

V něm se hrálo na čtvrtiny, každý set trval deset minut a bodování dávalo prostor k taktizování. Hráči mohli využívat žolíky, kdy za následující výměnu získali tři body místo jednoho. Trenéři mohli nahlas koučovat, netrestaly se žádné projevy emocí, ať už negativních nebo pozitivních.

A mezi sety tenisté nasadili sluchátka s mikrofonem a odpovídali na otázky moderátorů nebo fanoušků.

Pro Mouratogloua nevyhnutelná budoucnost tenisu, který se musí změnit, pokud chce v moderní době přežít. Pro jiné cirkusová show, která dehonestuje tradice.

"Tenis je prostě konzervativní sport, podle mě by si svá specifika měl zachovat. V zásadě můžu říct, že to jako pošlapávání tradice vnímám," řekl deníku Aktuálně.cz bývalý špičkový tenista Jiří Novák.

"Tenis je možná konzervativní sport, ale takový by měl zůstat už pro svou tradici," souhlasí šéftrenér juniorek pražské Sparty Daniel Filjo.

Oba odmítají, že by se tenis nevyvíjel. Zrychluje se hra jako taková, probíhají i drobné úpravy v počítání, zkracují se páté sety na grandslamech. Jde se postupnými, pomalými krůčky.

"Podívejte se na Davisův pohár. Už se hraje jen dva dny, na dva sety. Finále turnajů Masters se také dřív hrála na tři vítězné. Ani s těmito změnami se neztotožňuji. To, co navrhuje Mouratoglou, považuji za absolutní science-fiction," prohlásil Novák.

"Chápu, že se tíhne ke zrychlení, že je problém s časem. Nikdy se neví, jestli zápas bude trvat dvě hodiny nebo pět. Ale tak to bylo vždycky a je to právě to, co mně na tom sportu připadá krásné. To jsou ty galeje, tam vznikají ty příběhy," dodal.

Ani Filjo si nedovede představit, že by nějaké ze zvláštních pravidel Francouzova nového turnaje mohlo prorazit.

"Nápad to není špatný, ale od normálních turnajů bych to oddělil. Spíš mi to připomíná počítačovou hru, cílem je přilákat mladší diváky, ale klasický tenis je o něčem jiném. Asi bych do něj žádné z těch nových pravidel nepoužil. Přišlo mi to chaotické, ztrácel jsem se," uvedl.

Hra na předem určený čas mu přijde nezajímavá, i on dává přednost klasice. "Do posledního míče se dá otočit zápas. Kdo je lépe připraven, ten vyhraje."

Obavy francouzského trenéra o budoucnost tenisu ani jedna z českých tenisových osobností nesdílí. 

"Nemám ten pocit. Tenis je čtvrtý nejpopulárnější sport na světě a ještě tam nějakou dobu zůstane," řekl Filjo. 

Novák připomněl, že grandslamy navštěvuje každý rok víc a víc lidí, budují se stále větší arény. "Se základnou fanoušků podle mě není problém. Naopak tenis teď zažívá, co se týče popularity, nádherné období. Ukáže budoucnost, jestli se pletu, ale nemyslím si, že by tyhle změny zajistily větší sledovanost."

Tenis momentálně táhnou žijící legendy, Roger Federer, Rafael Nadal a Novak Djokovič. To oni z velké části tvoří současný tenis. Co se ale stane, až skončí? Nemůže tenhle zlom způsobit fatální ztrátu prestiže a popularity tenisu?

Ani toho se oslovení experti neobávají. "Předtím byli Sampras, Agassi, Becker, Edberg, ještě předtím McEnroe nebo Connors. Nevidím tam problém, každá doba má své hrdiny. Teď jsme namlsaní touhle trojicí, pak zas budou zářit další," ujistil Novák, někdejší pátý hráč světového žebříčku.

"Když končil Sampras se čtrnácti grandslamovými tituly, také jsem říkal, že ho už nikdy nikdo nemůže překonat. A podívejte se teď," připomněl zrod nových šampionů, ještě výraznějších, než byly jejich slavní předchůdci.

Jediné, v čem se názory Nováka a Filja rozcházejí, je otázka emocí. Mouratoglou kritizuje tenisové organizace za to, že stále tvrději trestají jakékoli negativní projevy na dvorcích. Podle něj potlačované emoce ubírají zápasům na atraktivitě. Tenis se stává sterilním.

"Zde souhlasím, malinko bych ponechal benevolenci a nechal emocím volnější průběh. Těžko půjde nasadit stejný metr na všechny, přece jenom každý rozhodčí má jiné "oko". Ale víc emocí by pomohlo," podotkl Filjo.

"Já se nějakého velkého uvolnění bojím," oponoval Novák. "Pracuji s mládeží a když pak budou patnáctiletí kluci úplně automaticky mlátit raketami, nadávat, dělat extempore, protože to dělají všichni, může se to zvrhnout. Myslím si, že to k tenisu nepatří. Tenis byl vždycky sport gentlemanů," uzavřel bývalý daviscupový reprezentant.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Šéf polského agrárního hnutí a novinář prý byli špehováni programem Pegasus

Šéf polského konzervativního agrárního hnutí AgroUnia Michal Kolodziejczak a novinář Tomasz Szwejgiert, který napsal knihu o ministrovi vnitra ve vládě národně-konzervativního Práva a spravedlnosti, jsou dalšími oběťmi špehování za pomoci izraelského počítačového programu Pegasus. Dnes o tom podle agentury AP informovala kanadská analytická skupina Citizen Lab.

Už v uplynulých týdnech vyšlo najevo, že izraelský program Pegasus, který napadá mobilní telefony a je podle svého výrobce primárně určen pro odhalování teroristů a zločinců, byl v Polsku použit proti třem lidem. Jde o právníka, prokurátorku a senátora - všichni jsou kritiky Práva a spravedlnosti. AP uvádí, že šlo o první potvrzené případy, kdy nástroj využívaný represivními režimy byl nasazen v Evropské unii. Zjištění vedlo ke zřízení vyšetřovací komise v polském Senátu ovládaném opozicí; tato komise však nemá žádné pravomoci.

před 4 hodinami

Odvolací soud v New Yorku zamítl odvolání a potvrdil doživotní trest mexickému narkobaronu Joaquínu Guzmánovi, který je známý pod přezdívkou El Chapo

V roce 2019 Guzmán dostal doživotí v jednom z největších procesů s nelegálními obchodníky s drogami v USA za pašování omamných látek a řadu násilných činů. Soud smetl ze stolu všechny argumenty Guzmánovy obhajoby, uvedla agentura AFP.

Další zprávy