Umírá tenis? Češi odmítají revoluční prvky. Je to chaos a dupání po tradicích

Aleš Vávra Aleš Vávra
17. 7. 2020 6:19
Tenhle sport není pro mladý. Úpravou názvu slavného románu Cormaca McCarthyho se dají parafrázovat vážné obavy slavného trenéra Patricka Mouratogloua o budoucnost tenisu. Považuje jej za ohrožený druh sportu, který nejde s dobou a neláká nové nadšence z řad mladších generací.
Francouz Lucas Pouille během Ultimate Tennis Showdown.
Francouz Lucas Pouille během Ultimate Tennis Showdown. | Foto: ČTK

Tenis podle trenéra Sereny Williamsové a majitele úspěšné akademie ve francouzském Nice pomalu, ale jistě umírá.

"Už roky mám obavy o budoucnost tenisu. Průměrný věk tenisového fanouška je 61 let, což je hodně stará fanouškovská základna. Nedaří se ji omladit a to je vzhledem k naší budoucnosti velmi děsivé," naříkal Mouratoglou na začátku června, když představoval svůj revoluční turnaj Ultimate Tennis Showdown.

V něm se hrálo na čtvrtiny, každý set trval deset minut a bodování dávalo prostor k taktizování. Hráči mohli využívat žolíky, kdy za následující výměnu získali tři body místo jednoho. Trenéři mohli nahlas koučovat, netrestaly se žádné projevy emocí, ať už negativních nebo pozitivních.

A mezi sety tenisté nasadili sluchátka s mikrofonem a odpovídali na otázky moderátorů nebo fanoušků.

Pro Mouratogloua nevyhnutelná budoucnost tenisu, který se musí změnit, pokud chce v moderní době přežít. Pro jiné cirkusová show, která dehonestuje tradice.

"Tenis je prostě konzervativní sport, podle mě by si svá specifika měl zachovat. V zásadě můžu říct, že to jako pošlapávání tradice vnímám," řekl deníku Aktuálně.cz bývalý špičkový tenista Jiří Novák.

"Tenis je možná konzervativní sport, ale takový by měl zůstat už pro svou tradici," souhlasí šéftrenér juniorek pražské Sparty Daniel Filjo.

Oba odmítají, že by se tenis nevyvíjel. Zrychluje se hra jako taková, probíhají i drobné úpravy v počítání, zkracují se páté sety na grandslamech. Jde se postupnými, pomalými krůčky.

"Podívejte se na Davisův pohár. Už se hraje jen dva dny, na dva sety. Finále turnajů Masters se také dřív hrála na tři vítězné. Ani s těmito změnami se neztotožňuji. To, co navrhuje Mouratoglou, považuji za absolutní science-fiction," prohlásil Novák.

"Chápu, že se tíhne ke zrychlení, že je problém s časem. Nikdy se neví, jestli zápas bude trvat dvě hodiny nebo pět. Ale tak to bylo vždycky a je to právě to, co mně na tom sportu připadá krásné. To jsou ty galeje, tam vznikají ty příběhy," dodal.

Ani Filjo si nedovede představit, že by nějaké ze zvláštních pravidel Francouzova nového turnaje mohlo prorazit.

"Nápad to není špatný, ale od normálních turnajů bych to oddělil. Spíš mi to připomíná počítačovou hru, cílem je přilákat mladší diváky, ale klasický tenis je o něčem jiném. Asi bych do něj žádné z těch nových pravidel nepoužil. Přišlo mi to chaotické, ztrácel jsem se," uvedl.

Hra na předem určený čas mu přijde nezajímavá, i on dává přednost klasice. "Do posledního míče se dá otočit zápas. Kdo je lépe připraven, ten vyhraje."

Obavy francouzského trenéra o budoucnost tenisu ani jedna z českých tenisových osobností nesdílí. 

"Nemám ten pocit. Tenis je čtvrtý nejpopulárnější sport na světě a ještě tam nějakou dobu zůstane," řekl Filjo. 

Novák připomněl, že grandslamy navštěvuje každý rok víc a víc lidí, budují se stále větší arény. "Se základnou fanoušků podle mě není problém. Naopak tenis teď zažívá, co se týče popularity, nádherné období. Ukáže budoucnost, jestli se pletu, ale nemyslím si, že by tyhle změny zajistily větší sledovanost."

Tenis momentálně táhnou žijící legendy, Roger Federer, Rafael Nadal a Novak Djokovič. To oni z velké části tvoří současný tenis. Co se ale stane, až skončí? Nemůže tenhle zlom způsobit fatální ztrátu prestiže a popularity tenisu?

Ani toho se oslovení experti neobávají. "Předtím byli Sampras, Agassi, Becker, Edberg, ještě předtím McEnroe nebo Connors. Nevidím tam problém, každá doba má své hrdiny. Teď jsme namlsaní touhle trojicí, pak zas budou zářit další," ujistil Novák, někdejší pátý hráč světového žebříčku.

"Když končil Sampras se čtrnácti grandslamovými tituly, také jsem říkal, že ho už nikdy nikdo nemůže překonat. A podívejte se teď," připomněl zrod nových šampionů, ještě výraznějších, než byly jejich slavní předchůdci.

Jediné, v čem se názory Nováka a Filja rozcházejí, je otázka emocí. Mouratoglou kritizuje tenisové organizace za to, že stále tvrději trestají jakékoli negativní projevy na dvorcích. Podle něj potlačované emoce ubírají zápasům na atraktivitě. Tenis se stává sterilním.

"Zde souhlasím, malinko bych ponechal benevolenci a nechal emocím volnější průběh. Těžko půjde nasadit stejný metr na všechny, přece jenom každý rozhodčí má jiné "oko". Ale víc emocí by pomohlo," podotkl Filjo.

"Já se nějakého velkého uvolnění bojím," oponoval Novák. "Pracuji s mládeží a když pak budou patnáctiletí kluci úplně automaticky mlátit raketami, nadávat, dělat extempore, protože to dělají všichni, může se to zvrhnout. Myslím si, že to k tenisu nepatří. Tenis byl vždycky sport gentlemanů," uzavřel bývalý daviscupový reprezentant.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Seznam zakázaných anabolik se rozroste o 53 nových látek. Počítá s tím návrh, který v pondělí projedná vláda

Nově budou na seznamu například buserelin, deslorelin a gonadorelin, které jsou součástí registrovaných veterinárních léčivých přípravků. Změna reaguje na nové látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, které odhalují policisté a celníci. Jejím cílem je zabránit jak nabídce, tak i zneužívání těchto preparátů. 

Nové látky s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem zneužívají podle předkladatelů návrhu nejen profesionální, ale i amatérští sportovci a další veřejnost. "Výroba těchto látek probíhá nelegálně bez kontroly státních orgánů, čímž je významně zvýšeno riziko ohrožení zdraví jejich uživatelů, a to zejména z dlouhodobého hlediska," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Připomnělo, že dopingové látky mohou mít vedlejší účinky, které se nemusí projevit hned, ale až o několik let později.

Výroba, přechovávání, nabízení, prodej či poskytnutí anabolik obsažených v příslušném nařízení vlády je trestným činem, za který hrozí v základní sazbě až roční vězení. Při spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech nebo při způsobení těžké újmy na zdraví nejméně dvou lidí lze pachateli uložit až 12 let odnětí svobody.

Stávající seznam zakázaných anabolik nabyl stejně jako trestní zákoník účinnosti 1. ledna 2010 a od té doby na něj žádné nové látky nepřibyly. "Naopak na trhu s látkami s hormonálním účinkem dochází k velmi rychlému a neustálému vývoji," upozornilo ministerstvo.

Seznam nových látek ministerstvo konzultovalo s policií, celníky a Antidopingovým výborem ČR. Vychází také ze seznamu, který vede Světová antidopingová agentura (WADA). "Tyto látky nemají využití v chemickém, farmaceutickém či jiném průmyslu. Jejich případné využití pro výzkumné, vědecké či velmi omezené terapeutické účely bude umožněno pouze v konkrétně stanovených případech," uzavřel úřad. 

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly Dny NATO, v okolí se tvoří kolony

Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami v sobotu na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Po oba dny je v osmihodinovém programu připraveno mnoho dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu. Kromě toho mohou lidé vidět na zemi řadu atraktivních strojů, mezi nimi poprvé víceúčelový letoun F-35 Lightning II nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

V okolí letiště se i letos tvoří kolony aut, vzhledem k omezené kapacitě akce ale nejsou tak dlouhé jako v jiných letech. Operátor speciální policejní linky Michal Tichý řekl ČTK, že kolony ze všech stran dosahují maximálně tří kilometrů.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Na akci se představují armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky ze 17 zemí. Speciální partnerskou zemí je letos Švédsko.

Vstup na dvoudenní akci, která se koná nedaleko Ostravy, je zdarma. V minulosti ji navštěvovalo i přes 200 tisíc lidí, mnoho i ze zahraničí, zejména z Polska a Slovenska. Loni musely být Dny NATO kvůli koronavirové pandemii bez diváků v místě akce, lidé mohli program sledovat v televizi a na internetu. Letos je počet diváků omezený maximálně na 40 tisíc každý den.

Kvůli kontrole počtu lidí si letos návštěvníci poprvé museli předem pořídit vstupenky. Jsou sice nadále zdarma, ale lidé zaplatili 15 korun jako servisní poplatek. Musí rovněž mít potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování proti covidu-19, prodělání nemoci nebo negativním testu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy