A teď boj o postup. Češky zvládly ve Fed Cupu drama s Polkami, čekají je USA

Aktualizováno 10. 11. 2022 22:35
České tenistky vstoupily do Poháru Billie Jean Kingové vítězně, v Glasgow porazily Polsko 2:1. Rozhodující bod získaly ve čtyřhře Kateřina Siniaková s Markétou Vondroušovou, které zdolaly pár Magda Linetteová, Katarzyna Kawaová 6:2, 6:3. Tým kapitána Petra Pály se utká v pátek o postup do semifinále v přímém souboji s Američankami.
Markéta Vondroušová a Kateřina Siniaková při vítězné čtyřhře
Markéta Vondroušová a Kateřina Siniaková při vítězné čtyřhře | Foto: Reuters

Duel s Polkami, kterým chyběla omluvená světová jednička Iga Šwiteková, otevřela úspěšně Karolína Muchová, jež vyhrála dvakrát 6:2 nad Magdalenou Frechovou.

Šestadvacetiletá semifinalistka loňského Australian Open Muchová byla od začátku lepší hráčkou. V prvním setu sebrala o dva roky mladší soupeřce dvakrát servis a za 32 minut se ujala vedení.

Frechová, která ve středu prohrála třísetový souboj s Američankou Daniellou Collinsovou, nedokázala Muchové vzdorovat ani ve druhé sadě. Češka neztratila ani jednou v zápase podání a díky dalším dvěma brejkům dotáhla duel za hodinu a patnáct minut k vítězství. V utkání zaznamenala 22 vítězných míčů.

"Do utkání jsem vstoupila dobře a spolehlivě podávala. Dnešní výkon mě potěšil," pochvalovala si Muchová.

"Na začátku jsem byla nervózní, protože už to je nějaký čas, co jsem v národním týmu naposledy hrála. Nastoupila jsem letos ve čtyřhře, ale to je něco jiného. Mám radost, že jsem to ze sebe setřásla a získala první bod pro tým," oddechla si.

V souboji jedniček ale vyrovnala Linetteová, jež porazila Karolínu Plíškovou 6:4, 6:1. Vyrovnaný první set ztratila Češka v koncovce poté, co za stavu 4:5 prohrála servis.

Na začátku druhé sady se třicetileté rodačce z Loun podařilo 49. hráčku světa "brejknout", poté ale prohrála šest her za sebou. Plíškové nepomohlo ani osm es, vedle pěti dvojchyb udělala 33 nevynucených chyb. S Linetteovou prohrála teprve druhý z devíti vzájemných zápasů.

Do rozhodující čtyřhry Češky nahlásily složení Kateřina Siniaková, Markéta Vondroušová. Soupeřky měly nastoupit s dvojicí Katarzyna Kawaová a Alicja Rosolská, ovšem nakonec udělaly změnu a s Kawaovou hrála právě Linetteová. Český pár zvítězil za 61 minut.

Polky bez omluvené světové jedničky Igy Šwiatekové zahájily soutěž známou dříve jako Fed Cup středeční porážkou s USA 1:2. Češky se s Američankami utkají v rozhodující bitvě v pátek. Do semifinále postoupí pouze vítěz skupiny.

Finálový turnaj tenisového Poháru Billie Jean Kingové v Glasgow:

Skupina D:

Česko - Polsko 2:1

Muchová - Frechová 6:2, 6:2, Karolína Plíšková - Linetteová 4:6, 1:6, Vondroušová, Siniaková - Kawaová, Linetteová 6:2, 6:3.

1. Česko 1 1 0 2:1 1
2. USA 1 1 0 2:1 1
3. Polsko 2 0 2 2:4 0

Skupina A:

Kanada - Itálie 3:0

Andreescuová - Cocciarettová 7:6 (7:3), 6:3, Fernandezová - Trevisanová 6:0, 6:0, Dabrowská, Fernandezová - Bronzettiová, Paoliniová 6:1, 6:1.

1. Švýcarsko 1 1 0 3:0 1
2. Kanada 1 1 0 3:0 1
3. Itálie 2 0 2 0:6 0

Skupina B:

Austrálie - Belgie 3:0

Sandersová - Van Uytvancková 6:2, 6:2, Tomljanovicová - Mertensová 4:6, 6:4, 3:0 skreč Mertensové, Sandersová, Stosurová - Bonaventureová, Flipkensová 6:4, 6:3.