Český zázrak už drtí i dospělé. Fruhvirtová bere tituly a letí vzhůru žebříčkem

av av
16. 2. 2021 15:55
Zdá se, že ji nic nezastaví. Obávaný přechod mezi dospělé zvládá patnáctiletá tenistka Linda Fruhvirtová stejně hladce a dominantně jako celou dosavadní kariéru. Pověst nového tenisového zázraku se šíří světem, mladičká Češka bez milosti drtí mnohem zkušenější soupeřky.
Linda Fruhvirtová na lednovém turnaji v Hamburku.
Linda Fruhvirtová na lednovém turnaji v Hamburku. | Foto: ČTK

Na stránkách tenisové federace ITF v profilu Lindy Fruhvirtové svítí letošní impozantní zápasová statistika.

Patnáct zápasů, z toho čtrnáct vítězných. Lednové finále v Hamburku česká tenistka ještě prohrála, v únoru v tuniském Monastiru už ale naplno rozpoutala svou již pověstnou tenisovou bouři.

Dva pohádkové týdny uzavřela tuto neděli s neuvěřitelnou bilancí čtyř získaných titulů.

Dvouhru i čtyřhru ovládla na obou po sobě jdoucích podnicích. V singlu přitom neztratila ani jediný set, vyhrála jich už osmnáct v řadě a na druhém z turnajů přišla během pěti zápasů jen o třiadvacet her. 

Titulky na specializovaných tenisových portálech nešetří nadšením: diamant z Prahy, zázračné dítě, prvotřídní hvězda budoucnosti.

K prvnímu titulu Fruhvirtové před týdnem veřejně gratulovala i slavná akademie trenéra Sereny Williamsové Patricka Mouratogloua, která Lindě i její neméně talentované mladší sestře Brendě poskytuje tréninkové podmínky ve francouzském Nice.

"První z mnoha profesionálních titulů. Gratulujeme Lindě Fruhvirtové k dosažení obrovského milníku," zaznělo na sítích. O milníku, který z ní sejme určitý tlak a ještě zvýší už tak obrovské sebevědomí, mluvila i sama patnáctiletá hráčka. 

Ta v lednu po porážce ve finále v Hamburku nepochybovala o tom, že si první titul připíše velmi brzy. 

"Prohrála jsem ve finále, ale je to dobrá zkušenost. Věřím si na to, že můžu vyhrávat ženské turnaje a porážet dobré hráčky. Vyhraju některý z následujících turnajů," prohlásila pro oficiální stránky ITF.

Zároveň upřímně nastínila vysoké cíle do celé sezony.

"Tenhle rok chci v ženském žebříčku vystoupat co nejvýš to půjde, vyhrát juniorský grandslam, nějaké tituly mezi dospělými a prostě se dál zlepšovat," vyjmenovala.

O konkrétním posunu ve světovém pořadí do konce roku 2021 nejprve mluvit nechtěla, nakonec ale přece jen vyřkla číslo.

"Chci si užívat každý okamžik na kurtu, jít od zápasu k zápasu, nehodlám počítat každé místo na žebříčku. Ale možná někde kolem dvoustého místa by to bylo pěkné," prohlásila.

Nejde přitom o žádný naivní a příliš smělý sen. Skoky Fruhvirtové směrem nahoru jsou zatím skutečně bleskové. V prvním lednovém vydání rankingu WTA figurovala na 749. pozici. O necelý měsíc a půl později už je v živém pořadí těsně za elitní pětistovkou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy