Český protest proti budoucnosti Fed Cupu. Kaderka opustil rozhodující komisi

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
11. 4. 2019 20:22
Final Four na neutrální půdě, větší počet účastníků, boj o titul uprostřed sezony. Fed Cup čekají od příští sezony zřejmě změny a šéf českého tenisu Ivo Kaderka u toho jako funkcionář nechce být.
Jaký bude osud Fed Cupu, pro Česko v posledních letech tolik úspěšné soutěže?
Jaký bude osud Fed Cupu, pro Česko v posledních letech tolik úspěšné soutěže? | Foto: Milan Kammermayer

Předseda Českého tenisového svazu se rozhodl vystoupit z Fed Cup Committee, tedy z orgánu, který o osudu soutěže obvykle rozhodoval.

"Teď už si vedení ITF může schválit, co chce, i bez Fed Cup Committee. Nevím, co by se muselo stát, aby se změny ve Fed Cupu nestaly. Právě proto odcházím, nechci u toho být," prohlásil Kaderka.

Ten byl velkým odpůrcem změn, které už potkaly Davis Cup. Zdá se, že Fed Cup čeká od příští sezony něco podobného. Rozšíření Světové skupiny minimálně na 16 týmů a vyvrcholení formátem finálového turnaja čtyř nebo i osmi týmů na neutrální týmů zřejmě už v polovině dubna. 

"Už to není o tom, že se to jen proslýchá, je to daná věc. To, co se stalo s Davis Cupem, považuju za tragédii, a teď se to stane i ve Fed Cupu. Pro mě je to nejdůležitější soutěž pro reprezentaci země a řítí se do maléru," vysvětlil Kaderka.

Protože je přesvědčený, že na situaci už nemůže ze své pozice nic změnit, poslal minulý týden svou rezignaci předsedkyni Fed Cup Committee Katrině Adamsové. 

"Pro všechny ostatní členy to byl šok, ale musejí to respektovat. Členem komise jsem byl čtyři roky a nikdy jsme nedovolili odhlasovat žádnou blbost.  Vždycky jsme hlasovali alespoň čtyři ku třem proti návrhům, které mohly dovést Fed Cup na pokraj průšvihu, který ho teď čeká," myslí si šéf českého tenisu.

Nové schéma Fed Cupu pro rok 2020 by měla ITF prezentovat na přelomu května a červa během Roland Garros v Paříži.

"Jestli si někdo myslí, že to prospěje tenisu, tak já myslím, že ne. Budou se hledat místa, kde by se mohlo Final Four hrát, a diskriminuje to některé země včetně nás, protože nemáme prostor, kde by se mohl takový formát uskutečnit," dodal Kaderka.

Češky tak budou o víkendu 20. a 21. dubna hrát baráž, jejíž výsledek může být vlastně zbytečný, protože nikdo ze Světové skupiny nesestoupí. "Jsme tam od toho, abychom vyhráli každé utkání a reprezentovali důstojně a co nejlépe můžeme," slíbil kapitán Petr Pála, že jeho výběr duel s Kanadou v Prostějově rozhodně nevypustí.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Policie v Hongkongu znovu nasadila slzný plyn, ale demonstrace slábnou

Policie v Hongkongu dnes zasáhla slzným plynem a vodními děly proti další vlně demonstrací prodemokratického hnutí. Původně pokojný povolený protest na předměstí Tuen Mun se proměnil v potyčky s policií poté, co někteří demonstranti začali házet na policisty kamení a zápalné lahve.

Nepokoje tam během odpoledne utichly a několik stovek lidí se přesunulo ke stanici Yuen Long, kde se pokojná demonstrace opět zvrhla ve střety s policií. Protestů se podle policie zúčastnilo kolem 4300 lidí, tedy několikanásobně méně, než v minulých týdnech.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko podepíše smlouvu na nákup dvanácti amerických vrtulníků ještě letos. Vyjdou na 14,5 miliardy korun

Stvrzení kontraktu do konce roku přislíbil ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). "Jsme ve fázi finalizace dohody. Pevně věřím, že do konce roku uzavřeme smlouvu se Spojenými státy na nákup vrtulníků. Já se budu velmi těšit na dobu, až ty vrtulníky budou mít označení a znaky Armády České republiky," řekl Metnar.

O nákupu systému H1, který tvoří osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper, ministerstvo obrany rozhodlo v srpnu. V české armádě nahradí bitevní vrtulník Mi-24/35. Metnar řekl, že ho zaujala kompatibilita obou typů helikoptér, které mají 85 procent náhradních dílů společných, a také zbraňové vybavení a univerzálnost systémů.

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata dodal, že dosavadní vrtulník Mi-24/35 významně zaostává v oblasti zbraňového vybavení, zbraňových systémů i systému vlastní ochrany. "Je to prostě jiná generace vrtulníků, je to zastaralé, je to něco jako Škoda 120 v porovnání s oktávkou," řekl Opata.

Vrtulníky Bell jsou podle něj velice pohyblivé s velmi významným výkonem motoru. "A hlavně mají to, co nás zajímá - komplexní zbraňový systém pro podporu pozemních sil. Na dnešním bojišti se prostě bez bojových vrtulníků nebo univerzálních neobejdete," řekl Opata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy