Český protest proti budoucnosti Fed Cupu. Kaderka opustil rozhodující komisi

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
11. 4. 2019 20:22
Final Four na neutrální půdě, větší počet účastníků, boj o titul uprostřed sezony. Fed Cup čekají od příští sezony zřejmě změny a šéf českého tenisu Ivo Kaderka u toho jako funkcionář nechce být.
Jaký bude osud Fed Cupu, pro Česko v posledních letech tolik úspěšné soutěže?
Jaký bude osud Fed Cupu, pro Česko v posledních letech tolik úspěšné soutěže? | Foto: Milan Kammermayer

Předseda Českého tenisového svazu se rozhodl vystoupit z Fed Cup Committee, tedy z orgánu, který o osudu soutěže obvykle rozhodoval.

"Teď už si vedení ITF může schválit, co chce, i bez Fed Cup Committee. Nevím, co by se muselo stát, aby se změny ve Fed Cupu nestaly. Právě proto odcházím, nechci u toho být," prohlásil Kaderka.

Ten byl velkým odpůrcem změn, které už potkaly Davis Cup. Zdá se, že Fed Cup čeká od příští sezony něco podobného. Rozšíření Světové skupiny minimálně na 16 týmů a vyvrcholení formátem finálového turnaja čtyř nebo i osmi týmů na neutrální týmů zřejmě už v polovině dubna. 

"Už to není o tom, že se to jen proslýchá, je to daná věc. To, co se stalo s Davis Cupem, považuju za tragédii, a teď se to stane i ve Fed Cupu. Pro mě je to nejdůležitější soutěž pro reprezentaci země a řítí se do maléru," vysvětlil Kaderka.

Protože je přesvědčený, že na situaci už nemůže ze své pozice nic změnit, poslal minulý týden svou rezignaci předsedkyni Fed Cup Committee Katrině Adamsové. 

"Pro všechny ostatní členy to byl šok, ale musejí to respektovat. Členem komise jsem byl čtyři roky a nikdy jsme nedovolili odhlasovat žádnou blbost.  Vždycky jsme hlasovali alespoň čtyři ku třem proti návrhům, které mohly dovést Fed Cup na pokraj průšvihu, který ho teď čeká," myslí si šéf českého tenisu.

Nové schéma Fed Cupu pro rok 2020 by měla ITF prezentovat na přelomu května a červa během Roland Garros v Paříži.

"Jestli si někdo myslí, že to prospěje tenisu, tak já myslím, že ne. Budou se hledat místa, kde by se mohlo Final Four hrát, a diskriminuje to některé země včetně nás, protože nemáme prostor, kde by se mohl takový formát uskutečnit," dodal Kaderka.

Češky tak budou o víkendu 20. a 21. dubna hrát baráž, jejíž výsledek může být vlastně zbytečný, protože nikdo ze Světové skupiny nesestoupí. "Jsme tam od toho, abychom vyhráli každé utkání a reprezentovali důstojně a co nejlépe můžeme," slíbil kapitán Petr Pála, že jeho výběr duel s Kanadou v Prostějově rozhodně nevypustí.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 6 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy