Češky na antuce pod tlakem. Plíšková obhajuje, Kvitová potřebuje nahnat body

Aleš Vávra Aleš Vávra
24. 4. 2019 6:28
Karolína Plíšková začíná antukovou část sezony obhajobou titulu v německém Stuttgartu. Petra Kvitová zase na témže místě může zaútočit na post světové jedničky.
Zbrusu nové Porsche a vítězný trofej. To byl loňský Stuttgart pro Karolínu Plíškovou.
Zbrusu nové Porsche a vítězný trofej. To byl loňský Stuttgart pro Karolínu Plíškovou. | Foto: Reuters

Dvě elitní české tenistky se objeví na kurtech poprvé od konce března, kdy je na tvrdém povrchu v americkém Miami postupně vyřadila Australanka Ash Bartyová. Pro obě hráčky půjde o vstup do další velmi důležité části sezony. Na antuce v minulé sezoně zářily, a tak obhajují velkou porci bodů.

Plíšková loni Stuttgart ovládla, Kvitová pak slavila dva tituly na následujících turnajích, v Praze a v Madridu.

Obě se tak ocitají pod tlakem. Plíšková může na německé štaci přijít o velkou porci bodů, Kvitová je naopak potřebuje nahnat právě tady, loni se totiž s Porsche arénou loučila už po prvním kole, po jasné porážce s domácí hvězdou Angelique Kerberovou.

V Praze světová trojka příští týden startovat nebude a přijde tak o body za loňský titul. Ve Stuttgartu proto nutně potřebuje uhrát minimálně pár kol a získat tak bodový polštář.

Do karet Kvitové hraje fakt, že je jednou ze čtyř nejvýše nasazených tenistek, majících volný vstup do druhého kola. Tuhle výhodu má ostatně také Plíšková společně s Kerberovou a světovou jedničkou Naomi Ósakaovou.

Japonka bude znovu hájit trůn před svými pronásledovatelkami. Jejich smečka ale před Stuttgartem výrazně prořídla. Po odstoupení zraněné Rumunky Simony Halepové drží naději na post světové jedničky pouze Kvitová.

Posun na první místo se ale vznáší ve značně teoretické rovině. Ósakaová by musela prohrát svůj úvodní duel a Češka zase celý turnaj vyhrát. 

Půjde o další kapitolu nepředvídatelného příběhu letošní sezony, v níž měl každý z dosavadních osmnácti turnajů jinou vítězku, což je situace, kterou historie tenisu nepamatuje. 

V horní polovině pavouka by se do semifinále dle nasazení měly probojovat Ósakaová a Plíšková, v té dolní Kvitová a Kerberová. Všechny se ale budou muset nejprve prokousat přes celou řadu těžkých protivnic i přes svou vlastní výkonnostní nevyrovnanost.

Jednadvacetiletá japonská královna sice zuby nehty drží první příčku rankingu, její hra ale po rozchodu s koučem Saschou Bajinem zaznamenala znatelný pád do propasti. Po vítězném Australian Open Ósakaová vyhrála jen tři zápasy ze šesti.

Navíc los ve Stuttgartu jí příliš nepřál. V prvním zápase totiž bude čelit lepší z duelu mezi Číňankou Wangovou a Tchajwankou Su-wej. Obě asijské hráčky se obzvláště na antuce jeví jako výrazný problém. Další brzké vyřazení vítězky dvou posledních grandslamů by tak nebylo ničím příliš šokujícím.

Kerberové, jejíž největším letošním úspěchem je prohrané finále v Indian Wells, se zase rýsuje těžká sokyně pro případné čtvrtfinále. Dle papírových předpokladů by jí měla být Nizozemka Kiki Bertensová, přemožitelka německé tenistky z loňského Turnaje mistryň. 

Hned na úvod čeká věhlasná soupeřka Karolínu Plíškovou. Nikoli však nepřekonatelná. Vzejde totiž z duelu mezi bývalou světovou jedničkou Viktorií Azarenkovou a někdejší dvojkou žebříčku Verou Zvonarevovou. Momentálně jsou však obě tenistky na 61. respektive 84. místě.

Zdaleka nejsnadnější rozjezd ale bude mít Petra Kvitová. Držitelka divoké karty Slovenka Dominika Cibulková totiž v úterý převapivě padla s kvalifikantkou a až 192. tenistkou světa, jednadvacetiletou Belgičankou Greetje Minnenovou. Právě ta tedy ve středu večer vyzve dvojnásobnou wimbledonskou šampionku.

Co se týče vyrovnanosti výkonů a momentální formy, jsou na tom Kvitová s Plíškovou v kontextu letošní sezony přece jen o něco lépe, než největší soupeřky na stuttgartském podniku. 

Ačkoli ani jedna z českých hvězd zatím nezlomila letošní globální prokletí dvou vyhraných turnajů, v pořadí sezony jim patří první a třetí místo a v jejich výkonnosti přece jen nejsou tak výrazné výkyvy.

A loňské výkony vysokých Češek na nejpomalejším povrchu mohou být příslibem velkých věcí.

 

Právě se děje

Další zprávy