Šestý triumf za posledních osm let. Tak se stala z Česka fedcupová velmoc

Miroslav Harnoch Jakub Šafránek Jiří Kropáček Miroslav Harnoch, Jakub Šafránek, Jiří Kropáček
Aktualizováno 12. 11. 2018 20:26
Projděte si zajímavosti o velkém finále Fed Cupu mezi tenisovými výběry Česka a USA.

O stříbrnou mísu, nebo jinak také The Rose Bowl, bojují tenistky z celého světa už od roku 1963. První myšlenka na mezinárodní týmovou soutěž žen je ale ještě starší. Napadla totiž americkou tenistku Hazel Hotchkissovou Wightmanovou. V roce 1923 uspořádala Wightman Cup, duel mezi vybranými týmy USA a Velké Británie.

O 40 let později její myšlenku rozvinula jiná tenistka, Australanka Nell Hallová Hopmanová, a vznikla ženská obdoba Davis Cupu, tehdy pod názvem Pohár federace.

Trofej je vlastně takovým památníkem na padesátiletou éru Mezinárodní tenisové federace. Nová týmová soutěž totiž vznikla na oslavu půlstoletí fungování ITF a přesně to je vyryto na její čelní straně. Prstence pod mísou pak lemují země a složení týmů, které Fed Cup, jak se soutěž od roku 1995 zkráceně jmenuje, vyhrály. Nyní o ni bojuje 98 zemí světa.

České úspěchy v historii Fed Cupu

Vizitky hráček

Co řekli o Fed Cupu

Vítězná finále obrazem

37

Američanky drží dosud rekordní sérii 37 vítězství ve Fed Cupu v řadě. Mezi léty 1976 a 1983 je nikdo nedokázal porazit. Povedlo se to až týmu Československa, který pak sám nastartoval šňůru 19 vítězství.

13

Obě reprezentace se potkaly hned třináctkrát. Američanky se radovaly v deseti případech, Češky o víkendu přidaly teprve třetí triumf.

Fotografie: Reuters | ČTK | Shutterstock | Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy