Šestý triumf za posledních osm let. Tak se stala z Česka fedcupová velmoc

Miroslav Harnoch Jakub Šafránek Jiří Kropáček Miroslav Harnoch, Jakub Šafránek, Jiří Kropáček
Aktualizováno 12. 11. 2018 20:26
Projděte si zajímavosti o velkém finále Fed Cupu mezi tenisovými výběry Česka a USA.

O stříbrnou mísu, nebo jinak také The Rose Bowl, bojují tenistky z celého světa už od roku 1963. První myšlenka na mezinárodní týmovou soutěž žen je ale ještě starší. Napadla totiž americkou tenistku Hazel Hotchkissovou Wightmanovou. V roce 1923 uspořádala Wightman Cup, duel mezi vybranými týmy USA a Velké Británie.

O 40 let později její myšlenku rozvinula jiná tenistka, Australanka Nell Hallová Hopmanová, a vznikla ženská obdoba Davis Cupu, tehdy pod názvem Pohár federace.

Trofej je vlastně takovým památníkem na padesátiletou éru Mezinárodní tenisové federace. Nová týmová soutěž totiž vznikla na oslavu půlstoletí fungování ITF a přesně to je vyryto na její čelní straně. Prstence pod mísou pak lemují země a složení týmů, které Fed Cup, jak se soutěž od roku 1995 zkráceně jmenuje, vyhrály. Nyní o ni bojuje 98 zemí světa.

České úspěchy v historii Fed Cupu

Vizitky hráček

Co řekli o Fed Cupu

Vítězná finále obrazem

37

Američanky drží dosud rekordní sérii 37 vítězství ve Fed Cupu v řadě. Mezi léty 1976 a 1983 je nikdo nedokázal porazit. Povedlo se to až týmu Československa, který pak sám nastartoval šňůru 19 vítězství.

13

Obě reprezentace se potkaly hned třináctkrát. Američanky se radovaly v deseti případech, Češky o víkendu přidaly teprve třetí triumf.

Fotografie: Reuters | ČTK | Shutterstock | Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 1 hodinou

U Tábora objevili veterináři ohnisko ptačí chřipky v malochovu drůbeže

Na Táborsku se potvrdilo první ohnisko ptačí chřipky v malochovu drůbeže. V chovu v obci Dlouhá Lhota bylo asi 30 ptáků, polovina během dvou dnů uhynula. Nákazu do chovu nejspíš zavlekly divoké kachny z blízkého rybníka, řekl v pátek mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Veterináři u uhynulé drůbeže potvrdili subtyp choroby H5N8, stejně jako u čtvrtečního případu uhynulých divokých labutí na Písecku.

Zbytek drůbeže v chovu bude utracen, veterináři vytyčí kolem chovu tříkilometrové a desetikilometrové pásmo, kde zavedou mimořádná opatření, například ohledně přepravy drůbeže. Viry ptačí chřipky jsou běžné u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem, který kontaminuje vodu nebo krmivo chovaných ptáků. Subtyp H5N8 je nebezpečný pro ptáky, lidem neublíží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy