České “embéčko” akceleruje. Bouzková nekleje ani v duchu, rituály jsou na psychiatra

Aleš Vávra Aleš Vávra
3. 7. 2022 7:07
Marie Bouzková v aktuální sezoně sbírá výhru za výhrou a i na Wimbledonu ukazuje, že s ní světová špička musí počítat. Česká tenistka si v neděli v Londýně zahraje své premiérové grandslamové osmifinále, soupeřkou jí bude zkušená Francouzka Caroline Garciaová.
Šťastná Marie Bouzková po postupu do osmifinále Wimbledonu.
Šťastná Marie Bouzková po postupu do osmifinále Wimbledonu. | Foto: ČTK

Londýn (od našeho zpravodaje) - Na herních úborech hrdě nosí své inicály MB, tradičně s sebou tahá obří lahev s pitím, kterou musí při občerstvování pevně držet oběma rukama.

Marie Bouzková ale dodržuje spoustu dalších zvyků a rituálů. Pokud se jich musí kvůli okolnostem vzdát, je z toho nesvá.

"Je jich opravdu hodně. Je to trochu na psychiatra. Hlavně musím všechno dodržovat," usmívá se třiadvacetiletá tenistka a vyjmenovává nejnutnější jednotlivosti. Všechno začíná už den před zápasem.

"To vždycky hrajeme s taťkou hru Sequence. Vždycky si k ní dávám čaj, který stojí nalevo, ovoce si dávám napravo," říká.

Pečlivě a s detailním plánem, který nepřipouští kompromisy, probíhá i balení tenisové tašky. 

"Na stejné místo si dávám čelenky, gely. Vždycky si vezmu dva banány. Srovnám si raketu, udělám si grip. Pustím si tu samou písničku. Mám jich víc, ale jedna z posledních bývá Here I Go Again od Whitesnake," nechává Bouzková nahlédnout do svého světa rituálů.

Před utkáním jí pokaždé stejné jídlo. Kuře s rýží. A sprcha? "Vždycky stejná, vždycky první vlevo," směje se.

Pokud jí někdo zavedené pořádky nabourá, nervozita vzroste. "Zrovna před pár dny mě na Wimbledonu znervózněla paní u vjezdu do klubu. Otevřeme okýnko, ona vždycky stojí vpravo a skenuje nám akreditaci. Jenže ve čtvrtek přišla zleva. Utěšovala jsem se, že hraju jen debla a ne singla. A druhý den už byla kontrola zase napravo," vypráví 66. hráčka světa.

Bouzková kromě pověrčivosti vyniká i mírnou povahou. Na dvorci se nikdy nechová nepřístojně, vždy se drží zásad slušnosti. Nadávky od ní neuslyšíte. Dokonce si jimi neulevuje ani sama pro sebe, v duchu.

"To opravdu ne, vůbec. Maximálně si řeknu: Už bys se sebou mohla něco dělat," odhaluje Bouzková strop verbálního vyjádření vlastní zloby. 

Chováním soupeřkám strach nenahání. Ublížit jim ale umí, čistě tenisovým způsobem. V sezoně už zaznamenala pětadvaceti vítězství, prohrála pouze devětkrát.

Na Wimbledonu zlomila své grandslamové nezdary a poprvé v kariéře přešla přes druhé kolo na turnajích velké čtyřky, pak své maximum ještě o další kolo vylepšila. Z kola ven poslala tři Američanky. 

V neděli v pravé poledne středoevropského času se coby poslední česká zástupkyně pokusí o postup mezi osmičku vyvolených.

Soupeřkou Bouzkové bude Francouzka Caroline Garciaová, bývalá světová čtyřka, kterou v žebříčku aktuálně najdeme až na 55. místě. Jediný vzájemný duel obou tenistek se odehrál před rokem, shodou okolností právě na trávě v Birminghamu.

Češka zkušenější, ale tehdy povážlivě stagnující protivnici rozstřílela 6:3, 6:0.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Baldwin musel stisknout spoušť zbraně, která zabila kameramanku, dokládá zpráva FBI

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) dospěl k závěru, že herec Alec Baldwin musel stisknout spoušť zbraně, která loni při natáčení filmu Rust zabila kameramanku Halynu Hutchinsovou, informuje web ABC News.

Baldwin Hutchsinovou zastřelil omylem při natáčení westernu v Novém Mexiku v říjnu loňského roku. V prosincovém rozhovoru s televizí ABC ovšem trval na tom, že spoušť nezmáčkl. "Spoušť nebyla stisknuta," uvedl. "Já jsem spoušť nestiskl," dodal. Herec předpokládal, že ve zbrani není ostrý náboj. Při neštěstí byl zraněn i režisér Joel Souza.

Testy náhodného výstřelu podle zprávy FBI prokázaly, že střelná zbraň použitá při výstřelu - revolver Colt ráže .45 Long Colt - "nemohla vystřelit bez stisknutí spouště".

Zdroj: ČTK
Další zprávy