Celý svět závidí Praze. Uchvacující Laver Cup překonal vše, co bylo k vidění. Federer je génius

Aleš Vávra Aleš Vávra
25. 9. 2017 12:02
Do Prahy míří z celého světa nadšené ohlasy na první ročník Laver Cupu. Akce vymyšlená Rogerem Federerem svou kvalitou uhranula tenisové fanoušky.
Nadal gratuluje Federerovi. První ročník Laver Cupu právě skončil.
Nadal gratuluje Federerovi. První ročník Laver Cupu právě skončil. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - "Rogere, ty přece vždycky vyrábíš kouzlo." Věta, která zazněla během víkendu v pražské O2 areně, dostává po povedeném Laver Cupu nový rozměr. Vyřkla ji mexická novinářka, když prosila Rogera Federera, aby zkusil vymyslet charitativní pomoc pro dvěma zemětřeseními vážně postiženou zemi. 

Zkušenost se švýcarským maestrem hovoří jasně. Devatenáctinásobný grandslamový šampion zkrátka produkuje geniální počiny. Na kurtu i mimo něj. A jednou z věcí, kterou zvládl absolutně dokonale a s nebývalou grácií, je zrod Laver Cupu.

Protože to, co se během minulých třech dnů odehrálo v pražské O2 areně, přebilo veškerá očekávání. "Nedokázal jsem si představit, že to bude až takovéhle," hlesl v neděli večer unavený, ale dojatý a přešťastný šampion.

Celý svět tenisu byl v tu chvíli v Praze. Když ne osobně, tak myšlenkami a prostřednictvím přímého přenosu. Právě v české metropoli se odehrálo něco výjimečného. Něco, co skutečně ještě nikdy nebylo k vidění. 

"Závidím Praze! Neskutečné, co se tam právě teď odehrává. Absolutní sportovní extáze," zněl jeden z tisíců ohlasů na Twitteru. Chvála v průběhu víkendu přicházela odevšad.

I ze zemí, které mají tu čest pořádat grandslamové turnaje, tedy ze Spojených států, Austrálie, Francie i Velké Británie. 

"Tohle je lepší než US Open," kroutil po prvním dnu hlavou americký mladík Frances Tiafoe, jedna z hvězd týmu Světa. A to se v pátek diváci teprve rozkoukávali. To, jak je originální formát Laver Cupu vtáhl během soboty a především neděle, nahánělo husí kůži. Každý cítil, že tady se tvoří historie. "Zmeškala jsem Laver Cup kvůli svým narozeninám," plakala na Twitteru holandská fanynka.

Vše bylo samozřejmě především o Federerovi s Nadalem. Jejich první společná čtyřhra nadchla, stejně jako epické nedělní rozuzlení. Chválili se ale i všichni ostatní.

Mladý tým Světa dělal na týmové pohovce velkou show, kterou ale rovněž podpořil skvělými výkony na kurtu. John Isner a Nick Kyrgios předvedli v posledních dvou dvouhrách proti šestnáctinásobnému respektive devatenáctinásobnému grandslamovému vítězi životní výkony. Australan pak skončil v slzách ostře kontrastujících s živelnou euforií vítězných Evropanů.

Praha se tak na tři dny stala epicentrem špičkového světového sportu a zapsala se do srdcí fanoušků. Podívejte se na některé z mnoha reakcí sebraných z Twitteru:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Z kurdské věznice v Sýrii utekli po vzpouře zajatci z řad IS

Ve věznici na severovýchodě Sýrie, kde jsou zadržováni údajní bojovníci teroristické sítě Islámský stát (IS), v neděli vypukla vzpoura a vícero radikálům se podařilo utéct.

Podle světových zpravodajských agentur to uvedl mluvčí arabsko-kurdské koalice SDF, kterou podporuje mezinárodní koalice v čele s USA. Kurdské ozbrojené síly se následně snažily uprchlé vězně opět zajmout a ve věznici obnovit pořádek.

"Nepokoje ve věznicích propukají často. Tentokrát je ale rozsah vzpoury velký," citovala AP mluvčího SDF. "Situace uvnitř věznice je aktuálně napjatá a poslali jsme protiteroristické jednotky a další posily, abychom situaci dostali pod kontrolu," sdělil. 

Podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch má celkem SDF ve vazbě kolem 12 tisíc chlapců a mužů, z toho až čtyři tisíce cizinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy