Byl to jeden z mých životních zápasů, liboval si Djokovič po triumfu nad Nadalem

ČTK ČTK
12. 6. 2021 9:44
Srbský tenista Novak Djokovič označil páteční vítězné semifinále Roland Garros s třináctinásobným šampionem Rafaelem Nadalem za jeden ze tří nejlepších zápasů své kariéry.
Novak Djokovič slaví triumf nad Rafaelem Nadalem v semifinále French Open.
Novak Djokovič slaví triumf nad Rafaelem Nadalem v semifinále French Open. | Foto: Reuters

Duel s množstvím úchvatných výměn a úderů od obou hráčů si bude pamatovat navždy, řekla aktuální světová jednička po výhře 3:6, 6:3, 7:6, 6:2.

"Rozhodně to byl můj nejlepší zápas na Roland Garros a jeden ze tří nejlepších v celé kariéře," řekl Djokovič poté, co Nadalovi uštědřil teprve třetí porážku na pařížském grandslamu. O dvě se postaral právě on, jako první španělského antukáře porazil Švéd Robin Söderling v roce 2009.

"Když uvážíte kvalitu tenisu, fakt, že jsem hrál se svým největším rivalem na místě, kde zažil tolik úspěchů a byl v posledních patnácti letech dominantní silou, pak připočtete tu elektrizující atmosféru… Rozhodně to byl jeden z těch zápasů a večerů, které si budu pamatovat navždy," uvedl čtyřiatřicetiletý Srb.

Bouřlivé prostředí připomínající Davis Cup či fotbalové zápasy pomohlo vytvořit 5000 diváků na centrálním kurtu Philippea Chatriera, kteří dostali výjimku ze zákazu vycházení po 23:00 a mohli zůstat v hledišti až do konce.

Viděli tak skvělou reprízu loňského finále, která se přitom pro pozdějšího vítěze nevyvíjela příliš nadějně. Nadal totiž vyhrál prvních pět gamů a vypadalo to, že stejně jako minulý rok nadělí Djokovičovi v prvním setu "kanára". Ale Srb věřil své hře, a i když už úvodní sadu nezachránil, nenechal se její ztrátou pro další průběh duelu rozhodit.

"Začátek byl trochu podobný loňskému finále. Ale i když jsem prohrával 0:5, nebyl jsem ani moc nervózní, protože pocit byl tentokrát jiný. Trefoval jsem míče lépe a cítil jsem se prostě lépe celkově. Nemělo cenu se ohlížet. I když jsem prohrál set, našel jsem svou hru, a začalo se to pro mě vyvíjet opravdu dobře," pochvaloval si Djokovič.

Klíčem k zápasu byl půldruhahodinový třetí set, v němž oba soupeři předváděli vrcholný antukový tenis. Za stavu 5:6 Djokovič odvrátil setbol a následně uspěl v tie-breaku, ve čtvrté sadě pak vyhrál závěrečných šest gamů a upravil svou dlouholetou bilanci s Nadalem na 30:28.

"Pokaždé, když jste proti němu na kurtu, víte, že musíte vystoupat na Mount Everest, abyste ho porazili," ocenil poraženého soupeře Djokovič, jehož v neděli čeká finálový debutant Stefanos Tsitsipas z Řecka.

Pětatřicetiletý Nadal poprvé v kariéře nepostoupil na Roland Garros do finále poté, co přešel čtvrtfinále. "Někdy vyhrajete, někdy prohrajete. Dal jsem do toho maximum, ale asi to nebyl můj nejlepší den. I když jsem bojoval a snažil se, moje údery tentokrát nebyly tak efektivní," řekl Nadal a ocenil soupeře. "Dobrá práce od něj. Byla to dobrá bitva," dodal poražený šampion.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Thermal dostane kvůli pandemii dalších 300 milionů korun, schválila vláda

Základní kapitál karlovarského hotelu Thermal stoupne o 300 milionů korun na 1,1 miliardy korun. Návrh ministerstva financí (MF) v pondělí schválila vláda, uvedla na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Důvodem navýšení je podle dřívějšího vyjádření MF propad tržeb kvůli pandemii, růst cen stavebních prací a neočekávané náklady spojené s modernizací hotelu - jako například potřeba likvidace nebezpečných látek či nutnost sanace havarijních kovových konstrukcí. Zvýšení základního kapitálu se uskuteční upsáním nových akcií. Akcionářská práva státu v hotelu vykonává MF.

"Cílem navrhovaného kapitálového posílení Thermal je primárně zajistit, aby společnost mohla realizovat zamýšlené investice a aby zabránila riziku vrácení poskytnutých investičních prostředků (dotace a úvěr od SFŽP), neboť již v polovině roku 2021 dochází k plnému dočerpání prostředků pocházejících ze zatím posledního vkladu do základního kapitálu společnosti," uvádí materiál.

Schillerová již dříve upozornila, že jen za poslední tři roky vyskočily ceny stavebních prací téměř o třetinu a areál, který je kulturním, kongresovým a lázeňským centrem Karlovarska, proměnila pandemie v dům duchů. "Také faktický stav konstrukcí odhalila modernizace v daleko horším stavu, než se počítalo při posledním navýšení základního kapitálu v roce 2016," uvedla. Podle ní je vzhledem k investičnímu plánu do roku 2025 a s přihlédnutím k riziku krácení dotace na snížení energetické náročnosti budovy zvýšení základního kapitálu jediný možný krok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy