Britové uctívají dalšího wimbledonského hrdinu. Ward si zahraje první kolo jako 869. hráč světa

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
4. 7. 2017 7:00
Britové mají na Wimbledonu podobně jako loni zajímavého koně. Kvalifikací totiž prošel Alexander Ward, až 869. hráč světa, který svým postupem napodobil loňskou jízdu amatéra Marcuse Willise.
Alex Ward na Wimbledonu
Alex Ward na Wimbledonu | Foto: instagram

Londýn - Loni se zdálo, že příběh Marcuse Willise už nemůže na Wimbledonu nikdo napodobit. Cesta tenisového učitele, který chtěl nechat aktivního hraní, ale přítelkyně ho přemluvila a on to pak dotáhl až na centrkurt All England Clubu, uchvátila nejen britské fanoušky. Přesto se letos povedlo něco podobného, hlavní soutěž si totiž zahraje jiný Brit Alexander Ward, aktuálně 869. muž světa.

Willisova story byla umocněna tím, že si nakonec zahrál druhé kolo proti Rogeru Federerovi. Na žebříčku na tom ale byl téměř o sto míst lépe než nyní Ward, který si sice loni díky divoké kartě na Wimbledonu také zahrál a to proti Davidu Goffinovi, ale prohrál a od té doby padal žebříčkem.

Sedmadvacetiletý rodák z Northamptonu si podobně jako jeho loňský předchůdce prošel martyriem zranění. Půl roku ho totiž trápilo poraněné zápěstí.

"A bylo to vážné. Byl jsem za několika odborníky, ale každý mi řekl jiný názor a nikdo vlastně nevěděl, co mi bylo. Nakonec to vyřešily injekce kortizonu a nemusel jsem na operaci," přiznal novinářům po letošní vítězné jízdě kvalifikací.  

Jeho maximem je 242. místo na okruhu, teď se ale zastavil až v deváté stovce a díky úspěšně kvalifikaci je nejníže postaveným tenistou v hlavní soutěži grandslamu od roku 1998.

Přálo mu ovšem štěstí. V kvalifikaci nejslavnějšího turnaje velké čtyřky ani neměl být. "V předkvalifikačním turnaji jsem v posledním kole prohrál v tiebreaku třetího setu. Měl jsem dokonce dva mečboly. Naštěstí pak organizátoři rozdávali další dvě divoké karty do kvalifikace a jednu jsem dostal já," vysvětlil.

Jak postupoval jednotlivými koly kvalifikace, srovnání s loňským hrdinou Willisem se nemohl vyhnout. Slyšel to ze všech stran, navíc jeho krajan s ním občas trénuje a jsou i kamarádi.

"Někteří lidé mi říkají, jestli bych jako Marcus preferoval zápas s Federerem na centrálním kurtu, nebo bych radši měl více vítězných zápasů. Je jasné, že zažít takový příběh jako Willis by bylo fantastické, vzpomněl jsem si na něj, ale já jdu vlastní cestou a jsem šťastný," prohlásil Ward po výhře nad Rusem Gabašvilim, která ho poslala do hlavní fáze.

Ani v úterním prvním kole není bez šancí. Jeho soupeřem totiž bude další Brit Kyle Edmund, 50. tenista žebříčku, který ale letos ještě nevyhrál jediný zápas na trávě. Naposledy slavil v druhém kole French Open.

"Teď si především užívám postup, znamená to pro mě všechno a cítím, že si takový zápas opravdu zasloužím," dodal Ward.

 

Právě se děje

Další zprávy