"Bože, ta to sází." Krutá vendeta za Prahu, Muchová v Miami naděluje debakly

Aleš Vávra Aleš Vávra
23. 3. 2023 6:30
Sotva stihly utichnout chvalozpěvy na Karolínu Muchovou za její premiérové vystoupení v Indian Wells a už se ozývají další z druhého konce Ameriky. Česká tenistka zatím na kurtech v Miami působivě dominuje a potvrzuje vynikající formu, která ji snad už brzy vrátí do elitní světové padesátky.
Karolína Muchová.
Karolína Muchová. | Foto: Reuters

Slavné březnové americké podniky zahrnuté pod jednotící pojem Sunshine Double naplno ukazují, čeho je olomoucká rodačka schopná, když ji netrápí jedno z věčně se vracejících zranění.

V Kalifornii to minulý týden při své první účasti na takzvaném "pátém grandslamu" dotáhla až mezi osm nejlepších.

Porazila mimo jiné dvojnásobnou vítězku turnaje Viktorii Azarenkovou z Běloruska a poprvé v kariéře udolala nebezpečnou krajanku Markétu Vondroušovou.

V boji o semifinále pak potrápila jednu z nejžhavějších hvězd současnosti, Kazašku Jelenu Rybakinovou, která to o pár dní později přes světovou jedničku Igu Šwiatekovou a dvojku Arynu Sabalenkovou dotáhla až k velkému titulu.

Právě Muchová se stala jedinou hráčkou, která v pouštním údolí Coachella úřadující wimbledonské vítězce sebrala set.

Šestadvacetiletá Češka se poté rychle přemístila na Floridu, kde musela po čtyřech letech do kvalifikace. A rozjela další díl své brilantní "slunečné" pouti. Kvalifikačním sítem doslova prolétla.

Britce Heather Watsonové dovolila dvě hry, Slovence Kristíně Kučové pouze čtyři. Naprostý válec následně roztočila i v hlavní soutěži. Žebříčkově lépe postavenou Švýcarku Jil Teichmannovou zničila za 58 minut 6:0, 6:2. Ve třech zápasech v Miami tedy zatím ztratila jen osm gemů.

"Tohle je jasný záblesk toho, jak strašně talentovaná česká hráčka je," zněl komentář ve vysílání organizace WTA. "Bože, ta to sází," rozplýval se na Twitteru známý tenisový novinář José Morgado. 

"Muchová musela do kvalifikace, ale zdá se, že ji to ještě posílilo," napsal účet Tick Tock Tennis s tím, že tentokrát naprosto bezmocná soupeřka Teichmannová není na amerických betonech žádným "nazdárkem".

Vždyť v roce 2021 došla až do finále velkého podniku v Cincinnati a před týdnem v Indian Wells vyřadila světovou devítku Belindu Bencicovou.

Proti Švýcarce se Muchové povedla dokonalá odveta.

Na začátku května 2019 Češka zářila na domácím turnaji Prague Open a ve Stromovce měla na dosah svůj první titul na okruhu WTA. Ve finále ji ale po velkém boji rozesmutnila právě tehdejší kvalifikantka Teichmanová.

Muchová se první - a zatím jediné trofeje - dočkala o pár měsíců později v Soulu.

Někdejší světovou devatenáctku a semifinalistku Australian Open 2021 v posledních sezonách zásadně brzdily zdravotní problémy zejména s břišními svaly. Kvůli nim se propadla až do třetí stovky rankingu.

V loňské sezoně odehrála pouhých 23 zápasů, z toho víc než polovinu prohrála. Letos je zpět v zápřahu, ukazuje sílu a v živém rankingu už postupuje k první padesátce.

V Miami obhajuje 3. kolo, a tak by potřebovala minimálně ještě jednu výhru. Ve druhém kole se na Floridě poprvé v kariéře utká s Číňankou Ču Lin. Ačkoli je v žebříčku o patnáct míst za ní, je podle expertů i bookmakerů jasnou favoritkou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy