Stres, traumata, výměny podprsenek. Bílý Wimbledon čelí revolučním tlakům

Aleš Vávra Aleš Vávra
10. 11. 2022 6:50
Tradičně přísný dress code tenisového Wimbledonu se zřejmě bude během příštích let měnit. Uvolnění povinnosti nosit striktně bílé oblečení by se mělo týkat zejména tenistek a jejich spodního prádla. Tlaky na revoluci sílí, hlavním motivem je ochrana hráček před nepříjemnostmi v době menstruace.
Serena Williamsová ve finále Wimbledonu 2012, na kterém nastupovala s barevným spodním prádlem.
Serena Williamsová ve finále Wimbledonu 2012, na kterém nastupovala s barevným spodním prádlem. | Foto: Reuters

"Když máte na sobě vše bílé a náhodou vám při hře něco unikne, nedokážu si představit více traumatizující zážitek, než je tento," prohlásila nedávno Judy Murrayová, respektovaná trenérka a matka trojnásobného grandslamového vítěze Andyho Murrayho.

Debata o uvažované změně znovu zesílila.

"Dnes jsou všechny zápasy v televizi a na streamech. Je důležité, že máme v rozhodovací komisi mnoho žen. Ví, jaké to je potýkat se s cyklem, a chápou strach z toho, že se to stane během zápasu," uvedla Murrayová pro Daily Mail.

"Myslím si, že doba pokročila. Skoro všechny sporty postupně přešly k barevnému oblečení," dodala.

V poslední době se téma řeší i v britském ženském fotbale, na konci října oznámil konec bílých trenýrek Manchester City, předtím podobný krok učinily i další kluby, Stoke City a West Bromwich Albion.

V rozhovoru pro CNN se k Murrayové přidala legendární tenisová "revolucionářka" Billie Jean Kingová. A nabídla vlastní zkušenosti.

"Naše generace musela hrát pouze v bílé. Často nám to činilo starosti. Během periody je důležité, co máte na sobě. Často jsme se musely během zápasů kontrolovat," řekla otevřeně. Pokud mají podle ní tenistky bavit diváky hrou, musí se u toho především cítit dobře. 

"Měly by mít možnost v klidu dýchat a nemuset se během každé přestávky kontrolovat. Je dobře, že se téma dostalo do popředí, je důležité o něm diskutovat," uvedla bojovnice za rovnost pohlaví a proti sexismu, která se v 60. a 70. letech proslavila nejen tenisem, ale i silným aktivismem, který pomohl ke vzniku Ženské tenisové asociace WTA.

Pochopitelně se ozývají i současné hráčky. "Je to stres a toho máme i tak dost. Já jsem jednou v Londýně raději vynechala menstruaci, nechtěla jsem neustále řešit, jestli zrovna nekrvácím," prozradila Australanka Daria Savilleová.

Hlasy prominentních osobností navazují na kampaň Address The Dress Code, jejíž protagonistky protestovaly například v létě v All England Clubu před finálovým zápasem žen.

"Můžete dodržovat tradici a stále jít s dobou. Nemá smysl udržovat tradici jen kvůli tradici. Nechceme drastické změny oblékání, jen úpravu vedoucí k větší praktičnosti a menšímu stresu hráček," řekla tehdy jedna z nich Gabriella Holmesová.

Wimbledonský kodex nařizuje všem hráčům i hráčkám nosit na tréninky i zápasy výhradně bílé oblečení, včetně viditelného spodního prádla i veškerých doplňků. Bílá přitom nezahrnuje "skoro bílou, smetanovou či krémovou barvu". Barevné mohou být jen lemy široké do jednoho centimetru.

Zhruba od roku 2010 začaly některé hráčky pravidlo spodního prádla porušovat, například i Serena Williamsová, která si na tomto ročníku Wimbledonu oblékla pod bílou sukni červené kraťasy, v roce 2012 zase fialové. Na základě vícero podobných "výstřelků" se dress code od roku 2014 zpřísnil.

V roce 2013 porušil pravidla Roger Federer, jeho boty měly oranžovou podrážku. O čtyři roky později si musela Venus Williamsová v průběhu utkání vyměnit svou růžovou podprsenku.

Letos v Londýně i přes opakované pokuty oblékal na rozhovory na kurtu svou jasně červenou čepici australský finalista Nick Kyrgios. Mimo to se těsně před svým zápasem musela převlékat Rumunka Mihaela Buzarnescuová. Důvod? Její podprsenka byla "příliš černá". 

Nyní je revoluce blízko, vyjádření organizátorů londýnského grandslamu působí otevřeně k možným rychlým změnám.

"Upřednostňování zdraví žen a podpora hráček na základě jejich individuálních potřeb je pro nás velmi důležitá," nechali se slyšet po letošním ročníku s tím, že už jednají o řešení s WTA, s výrobci oblečení a lékařskými týmy.

Podle posledních náznaků má Wimbledon zájem změnu uskutečnit už před následujícím ročníkem. 

 

Právě se děje

Další zprávy