reklama
 
 

Berdychův úpadek bude pokračovat, tvrdí americký expert. Mladé pušky ho prý semelou

11. 1. 2017
Tomáš Berdych loni zaznamenal po dlouhé době propad v žebříčku. Jak se mu bude dařit letos, pod vedením nového superkouče Gorana Ivaniševiče?

Praha – V loňské sezoně Tomáš Berdych poprvé po dlouhých šesti letech opustil elitní desítku světového žebříčku. V závěru roku se na její chvost ještě dokázal vrátit, podle experta Stevea Tignora už ovšem započal jeho úpadek, který bude v roce 2017 pokračovat.

Americký tenisový odborník to uvedl ve své předpovědi věnované přímo dlouholeté české jedničce. Momentálně desátý hráč světa bude na konci této sezony podle jeho názoru figurovat na třinácté příčce.

Tignor se také vyjádřil ve smyslu, že Berdych nikdy nedosáhne na svůj největší cíl, tedy zisk grandslamového titulu.

"Berdych je současný držitel nejvíce dvojsmyslné tenisové pocty. Nejlepší hráč, který nikdy nevyhrál grandslam. A dny, kdy byl na turnajích velké čtyřky hrozbou, zdá se, pomíjejí," napsal Tignor na webu Tennis.com. A samozřejmě zmiňuje dlouhodobou hluboce negativní bilanci Čecha proti top hráčům světa.

Říjnová série marnosti

Tignor poukazuje na to, že loňská sezona v podání Berdycha přinesla očividnou změnu k horšímu. Zatímco v předchozích úspěšných letech byl spolehlivý a dokázal podávat konzistentní výkony, tentokrát se nevyhnul hned několika pozoruhodným ústřelům.

"V říjnu Berdych prohrál první kola s 36. hráčem světa Müllerem, 43. tenistou žebříčku Granollersem a 107. mužem rankingu Basilašvilim. Tahle série marnosti rychle vystřelila jednatřicetiletého Čecha ven z desítky – poprvé od roku 2010," zmínil tenisový žurnalista.

"Zatímco většina hráčů momentálně vzdoruje svému věku, je tu stále hrstka těch, kteří mu podléhají. Na konci minulé sezony Berdych vypadá, že patří do té druhé skupiny," doplnil Tignor bez skrupulí.

Trapná porážka s Goffinem

Podle jeho názoru ale přišel znak Berdychova poklesu už o pět měsíců dříve. V Římě, kde Berdych schytal potupnou porážku 0:6, 0:6 od Belgičana Davida Goffina. "Ta porážka byla tak ztrapňující, že Berdych ihned vyhodil svého trenéra Daniho Vallverdua," napsal expert.

Tignor si před novou sezonou pokládá otázku, zda něco s českým tenistou zmůže jeho nový superkouč Goran Ivaniševič.

"Goran v minulosti hodně pomohl Čiličovi, ale od té práce se teď musí odstřihnout. Berdychova rychlost a hbitost nikdy nepatřily mezi jeho silné stránky a z jednoho kroku, který Čechovi chybí, můžou být už brzy dva. A na téhle úrovni by nebylo překvapení, kdyby přicházela i mentální únava," vyjádřil své obavy.

Kyrgios a Zverev už ví, jak na něj

Jak nasvědčuje Berdychova dlouhodobá příslušnost ke špičce, byl podle Tignora po dlouhou dobu konzistentně excelentním hráčem. "To je fakt, na který nesmíme zapomenout, když budeme sledovat, jak Berdych promrhává proti Djokovičovi nebo Murraymu další vedení, které zdánlivě ani ztratit nejde," narazil Tignor třeba na loňský Turnaj mistrů, na němž vedl Berdych nad Murrayem v tie-breaku už 6:1, aby poté doslova zkolaboval a sadu i celý zápas ztratil.

Americký odborník ještě zmiňuje jeden zajímavý fakt. Po dlouhé roky totiž Berdych odolával tlaku mladých hráčů, nových hvězd, které se chtěly prodrat přes něj do absolutní světové špičky.

Prakticky nikomu se ale během šesti let takový průlom nepodařil. Nicméně to se teď podle Tignora pomalu mění. Někteří mladí hráči prý vypadají velmi silně a Berdycha dříve či později v žebříčku nechají za sebou. "Už v roce 2016 dvě mladé pušky, Nick Kyrgios a Alexander Zverev, našly způsob, jak ho překonat," poznamenal na závěr. 

autor: Aleš Vávra | 11. 1. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama