Berdychův příběh je hlavně o porážkách. Je to smutné a není to fér, tvrdí renomovaný expert

Aleš Vávra Aleš Vávra
2. 8. 2016 8:23
Americký expert Steve Tignor se po turnaji v Torontu zastavil u příběhu české jedničky Tomáše Berdycha. A bez příkras a velmi realisticky popsal jeho tenisový život.
Tomáš Berdych.
Tomáš Berdych. | Foto: Reuters

Toronto - Tomáš Berdych v minulém týdnu zakončil tažení turnajem masters v kanadském Torontu čtvrtfinálovou prohrou se Srbem Novakem Djokovičem. A byla to symbolická událost. Česká jednička v prvním setu neproměnila proti světové jedničce setboly a znovu padla v souboji se špičkovým protivníkem.

Berdych se už pojedenácté za sebou nedostal na turnaji Masters 1000 dál, než mezi osm nejlepších. S fenomenálním Srbem prohrál podvanácté v řadě. A jeho opakovaných nezdarů v bojích s nejlepšími už si všiml také Steve Tignor, renomovaný americký expert publikující převážně na serveru www.tennis.com.

A českému hráči věnoval jeden celý komentář s titulkem "Bird Song". Odborník v něm velmi realisticky a bez příkras shrnul dosavadní Berdychův tenisový příběh ve světle posledního Čechova odehraného utkání.

Berdych dokázal v prvním setu otočit stav prvního setu z 2:5 a v tie-breaku měl tři setboly, když vedl 6:3. "Myslím, že víte, co se stalo potom. Berdych začal dvojchybou. Pak přišel forhend do sítě. A to nejhorší a také nejpředvídatelnější přišlo za stavu 6:5. Djokovič dal slabé druhé podání na střed a Berdych místo toho, aby si ustoupil a zakončil, zamrzl a bekhend zahrál příliš dlouhý," popsal rozhodující momenty zápasu Tignor.

Statistiky vypovídající o celé kariéře

Podle jeho názoru nebylo po třech zahozených setbolech na kurtu co řešit. "Bylo to 6:6 ve zkrácené hře prvního setu, přesto byl v tu chvíli zápas v podstatě hotový," dodal novinář.

Co se týče statistik celého zápasu, byl český tenista v mnoha ohledech lepší. Zahrál devět es, Djokovič jen tři. Trefil třicet vítězných míčů, Srb ani ne polovinu. Měl osm brejkbolů, světová jednička čtyři. Berdych však z osmi šancí proměnil jedinou. A to v zápasech proti nejlepším rozhoduje.

"Tyhle statistiky vyprávějí příběh zápasu a při pohledu do historie také vyprávějí příběh celého Berdychova tenisového života," uvedl Tignor. "A ačkoli je to smutné a není to fér, tenhle příběh je především o porážkách," dodal.

Expert připomněl Berdychovu bilanci 2:25 s Djokovičem a 4:19 s Nadalem. Na začátku letošního roku měl Čech bilanci 47:109 co se týče zápasů s hráči první světové desítky.

Psychický blok proti Djokovičovi

"Je vzácné vidět top hráče pochybovat o sobě při úderu, ale u Berdycha to opět bylo vidět. Při brejkbolu začal pohyb tělem na jednu stranu, ale pak se rozmyslel, šel rukou opačným směrem a zahrál míč do sítě. Myslím, že proti někomu jinému by se mu to nestalo," naznačil Tignor domněnku, že Berdych už má proti Djokovičovi také jistý psychický blok.

Tignor ve svém komentáři neopomněl zdůraznit fakt, který se podle něj příliš často nezmiňuje, a sice že je Berdych neuvěřitelně dobrým tenistou. Poprvé ho prý viděl hrát při jeho grandslamovém debutu na US Open před třinácti lety. Čechovi tehdy bylo pouhých sedmnáct let.

"Nikdy předtím jsem neviděl takhle vysokého hráče, aby hrál tak hladce, konzistentně a s takovou lehkou silou od základní čáry. Byla to technická nádhera. Když potom následující léto na olympiádě v Aténách vyřadil Federera, byl jsem přesvědčen, že se co nevidět stane grandslamovým vítězem," napsal Tignor.

Proč to tak nakonec nedopadlo? Podle experta byla velká čtyřka ve složení Federer, Djokovič, Nadal, Murray přece jen někde jinde. "Ukázalo se, že Berdychova výška je spíše přítěží. Ti nejlepší jsou více flexibilní a nemají tak křehkou mentalitu. A to dělá ty hlavní rozdíly."

Tignor oceňuje impozantní spolehlivost

Berdychova kariéra přesto snese velmi přísná měřítka, podle Tignora je dokonce "senzačním úspěchem". Čech vyhrál dvanáct turnajů, 572 zápasů, dvakrát Davisův pohár a je ve skupině tenistů, kteří dokázali hrát semifinále na všech čtyřech grandslamech.

Tomáš Berdych v semifinále Wimbledonu 2016
Tomáš Berdych v semifinále Wimbledonu 2016 | Foto: Reuters

"Nejvíce impozantní je ale jeho podceňovaná spolehlivost. Tohle bude nejspíš sedmá sezona po sobě, kterou dokončí coby hráč první světové desítky," připomněl americký tenisový odborník.

Stejně ho fascinují také Berdychovy výkyvy. Pokaždé, když si můžeme myslet, že český hráč zahazuje svůj finální úpadek, on se opět zvedne a zůstává tam, kam patří, tedy těsně za ty absolutně nejlepší hráče světa. "Na jaře dostal dva kanáry od Goffina, vyhodil trenéra. A za pár měsíců byl zase v semifinále Wimbledonu," podotkl.

Tignor svůj komentář ukončil konstatováním, že Berdych je velkým hráčem. Smutnou pravdu dle jeho soudu ale je, že byl "jen" velkým. Našlápnuto totiž měl k velkým triumfům, v obrovské konkurenci nejsilnější generace tenisové historie ovšem vytoužený grandslam dobýt nedokázal.

 

Právě se děje

Další zprávy