Berdychova krize se prohlubuje. Ve Vídni prohrál s kvalifikantem a může vypadnout z desítky

24. 10. 2016 21:53
Český tenista Tomáš Berdych je na podzim v hluboké krizi. V pondělí prohrál duel prvního kola ve Vídni s kvalifikantem Nikoložem Basilašvilim po setech 4:6, 7:6 a 5:7. Český tenista si tím nejen zkomplikoval boj o účast na Turnaji mistrů,ale příští týden může vypadnout po šesti letech z první desítky žebříčku.
Tomáš Berdych
Tomáš Berdych | Foto: Reuters

Vídeň - Tomáš Berdych prohrál na třetím tenisovém turnaji za sebou hned svůj první zápas. Ve Vídni dnes v prvním kole nestačil na 107. hráče světového žebříčku Nikoloze Basilašviliho z Gruzie, kterému podlehl 4:6, 7:6, 5:7. Berdych, jenž plnil v rakouské metropoli roli nasazené dvojky, může po dalším nezdaru po více než šesti letech opustit první desítku pořadí ATP.

Bez jediného vyhraného zápasu opouštěl nejlepší český tenista i předchozí turnaje v Tokiu a Šanghaji, na které zamířil po triumfu v Šen-čenu. S Gillesem Müllerem z Lucemburska a Marcelem Granollersem pak ale neuhrál ani set.

Špatně začal i ve Vídni, když s Basilašvilim ztratil první sadu, kterou rozhodl jediný brejk. Ve druhém setu si oba soupeři servis udrželi a v tie-breaku zvítězil Berdych 7:5. Ve třetí sadě si český tenista prohrál třikrát podání, včetně rozhodujícího dvanáctého gamu, v němž gruzínský kvalifikant proměnil první mečbol a připsal si první vítězství nad hráčem z Top Ten.

Berdych se dopustil 50 nevynucených chyb a zápas s Basilašvilim ztratil po dvou hodinách a 35 minutách. V pořadí sezony ho můžou na posledním postupovém místě pro Turnaj mistrů vystřídat Belgičan David Goffin i Chorvat Marin Čilič, pokud se jim bude dařit na turnaji v Basileji.

"Byl to fyzicky strašně náročný zápas. Ale hrál jsem moc dobře a tahle výhra mi dodá hrozně moc sebevědomí," radoval se čtyřiadvacetiletý outsider z Tbilisi.

Tenisový turnaj mužů ve Vídni (tvrdý povrch, dotace 2,467.310 eur):

Dvouhra - 1. kolo:

Basilašvili (Gruz.) - Berdych (2-ČR) 6:4, 6:7 (5:7), 7:5, Karlovič (8-Chorv.) - Johnson (USA) 7:6 (7:5), 6:3, Chačanov (Rus.) - Seppi (It.) 6:4, 6:4, Isner (USA) - Struff (Něm.) 6:7 (1:7), 6:3, 6:4, Džumhur (Bosna) - Almagro (Šp.) 6:3, 5:7, 6:0.