Nadal? Proto jsem tady, abych hrál s takovými tenisty, těší se Berdych po postupu

18. 1. 2019 11:39
Český tenista Tomáš Berdych poprvé na letošním Australian Open ztratil set, ale nakonec přes Argentince Diega Schwartzmana postoupil do osmifinále.
Tomáš Berdych pokračuje ve vítězném tažení.
Tomáš Berdych pokračuje ve vítězném tažení. | Foto: Reuters

Osmnáctého nasazeného porazil 5:7, 6:3, 7:5 a 6:4 a jeho dalším soupeřem bude světová dvojka Rafael Nadal ze Španělska, jenž si ve třech setech poradil s domácí vycházející hvězdou Alexem de Minaurem.

Kvůli dešti se hrál Berdychův zápas pod zataženou střechu Melbourne Areny. Halové podmínky v úvodu zápasu více svědčily Schwartzmanovi, který získal úvodní set. Pak se ale začala karta obrace. Berdych s přispěním soupeřových chyb srovnal na 1:1 a zápas pro sebe definitivně rozhodl na přelomu třetího a čtvrtého setu.

Koncovku vyrovnané třetí sady odehrál lépe a získal ji pro sebe 7:5, v úvodu čtvrté sady pak záhy odskočil na 3:1. Následně byl suverénní při svém podání a utkání ukončil po rovných třech hodinách přímým bodem ze servisu. Pojedenácté tak na úvodním grandslamu sezony prošel minimálně mezi posledních šestnáct, loni byl ve čtvrtfinále.

Berdych přiznal, že mu chvíli trvalo, než si zvykl na Schwartzmanův styl. "Byl to další těžký soupeř. Byl velmi odlišný od těch dvou předchozích," připomněl hladké postupy přes Brita Kylea Edmunda a Robina Haaseho z Nizozemska. "Musel jsem si na to zvyknout a bylo to mnohem obtížnější než ty dva zápasy před tím. Vypořádal jsem se s tím dobře a byl to dobrý zápas," řekl třiatřicetiletý český tenista na tiskové konferenci.

Připustil, že v prvním setu byl možná až příliš pasivní, proto ho prohrál. "Nechal jsem mu moc prostoru na kurtu a on mohl škodit mnohem víc, než bych si přál. Byl jsem schopen to od začátku druhého setu změnit, vytvořit si šance a pak to vyhrát ve čtyřech setech," popsal průběh duelu, který mu vynesl postup do osmifinále.

V něm ho čeká světová dvojka Rafael Nadal. "Nejsem dobrý ve statistice, kolikrát jsme spolu v kariéře hráli. Už je to celkem vysoké číslo. Hrát s Rafou nebo s kterýmkoliv z těch velkých hráčů je vždycky výjimečný tenisový den. Proto jsem tady, abych hrál s těmito hráči. Zkušenosti z takových zápasů jsou neocenitelné," řekl.

S Nadalem se Berdych utkal třiadvacetkrát, čtyřikrát ho dokázal porazit. Naposledy před čtyřmi lety právě na Australian Open.

Kvůli dešti se více než tři a půl hodiny hrálo jen na třech největších kurtech. Vedle Berdycha dnes postoupili například ještě obhájce titulu Roger Federer, domácí Ashleigh Bartyová a Řek Stefanos Tsitsipas. Vypadla naopak vítězka turnaje v Šen-čenu Aryna Sabalenková z Běloruska. Jedenáctá nasazená prohrála hladce 3:6 a 2:6 se sedmnáctiletou Američankou Amandou Anisimovovou. S tou se v osmifinále utká Petra Kvitová, jež s přehledem vyřadila Švýcarku Belindu Bencicovou.

Do třetího kola čtyřhry postoupily nasazené jedničky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková. České tenistky porazily dvakrát 6:4 domácí pár Monique Adamczaková, Jessica Mooreová.

Tenisový grandslamový turnaj Australian Open v Melbourne (tvrdý povrch, dotace 60,5 milionů australských dolarů):

Muži:

Dvouhra - 3. kolo:

Berdych (ČR) - Schwartzman (18-Arg.) 5:7, 6:3, 7:5, 6:4, Nadal (2-Šp.) - De Minaur (27-Austr.) 6:1, 6:2, 6:4, Federer (3-Švýc.) - Fritz (USA) 6:2, 7:5, 6:2, Čilič (6-Chorv.) - Verdasco (26-Šp.) 4:6, 3:6, 6:1, 7:6 (10:8), 6:3, Tsitsipas (14-Řec.) - Basilašvili (19-Gruz.) 6:3, 3:6, 7:6 (9:7), 6:4, Dimitrov (20-Bulh.) - Fabbiano (It.) 7:6 (7:5), 6:4, 6:4, Bautista (22-Šp.) - Chačanov (10-Rus.) 6:4, 7:5, 6:4, Tiafoe (USA) - Seppi (It.) 6:7 (3:7), 6:3, 4:6, 6:4, 6:3.

Ženy:

Kvitová (8-ČR) - Bencicová (Švýc.) 6:1, 6:4, Kerberová (2-Něm.) - Birrellová (Austr.) 6:1, 6:0, Šarapovová (30-Rus.) - Wozniacká (3-Dán.) 6:4, 4:6, 6:3, Stephensová (5-USA) - Martičová (31-Chorv.) 7:6 (8:6), 7:6 (7:5), Anisimovová (USA) - Sabalenková (11-Běl.) 6:3, 6:2, Bartyová (15-Austr.) - Sakkariová (Řec.) 7:5, 6:1, Collinsová (USA) - Garciaová (19-Fr.) 6:3, 6:2, Pavljučenkovová (Rus.) - Sasnovičová (Běl.) 6:0, 6:3.

Čtyřhra - 2. kolo:

Krejčíková, Siniaková (1-ČR) - Adamczaková, Mooreová (Austr.) 6:4, 6:4, Peschkeová, Melicharová (4-ČR/USA) - N. Kičenoková, Ja-fan Wang (Ukr./Čína) 6:4, 6:3, Baraová, Niculescuová (Rum.) - Hradecká, Makarovová (6-ČR/Rus.) 6:4, 7:6 (10:8).