Lidé by se měli probrat. Beckerovi se nelíbí wimbledonské bučení na Djokoviče

av av
18. 7. 2019 7:14
Novak Djokovič si podle svého bývalého trenéra Borise Beckera zaslouží větší respekt. Srbský tenista během finále Wimbledonu proti Rogeru Federerovi čelil výrazné nepřízni publika na centrálním kurtu a v jednu chvíli byl dokonce vybučen.
Novak Djokovič.
Novak Djokovič. | Foto: Reuters

Příznivci švýcarského velikána těžce nesli, že Djokovič v jednom ze zásadních momentů pátého setu vypjatého finále u umpirového rozhodčího Damiena Steinera reklamoval Federerem pozdně zahlášenou kontrolu jestřábího oka.

Miláček londýnského publika byl ale v tu chvíli v právu. Jeho vítězný míč se zdál být dobrý a bezprostředně po něm propukl dav v hysterický jásot. Federer tak vůbec nezaznamenal, že čárový rozhodčí hlásil aut. Ihned, jak to zjistil, přihlásil se o challenge, která navíc byla úspěšná.

Míč se dotkl lajny, Djokovič přesto situaci rozporoval, čímž na sebe poštval chvilkovou nenávist obecenstva.

Drtivá většina z patnácti tisíců přihlížejících přála Federerovi. Mohutně oslavovali úspěchy švýcarského hráče, i nevynucené chyby Djokoviče. Ten bojoval proti obrovské přesile, nicméně celou situaci nakonec mentálně ustál a téměř pětihodinové finále obdivuhodně zlomil ve svůj prospěch.

"Ten moment Novaka ještě víc aktivoval k boji o pátý set," prohlásil Becker pro BBC.

"Byl trochu podrážděný a věnoval publiku pár dlouhých pohledů, ale to je způsob, jakým on pracuje," řekl Němec, který Srba coby "superkouč" vedl mezi lety 2013 a 2016. "Byla tam chvílemi frustrace, ale Novak se s tím psychicky skvěle vyrovnal," dodal Becker.

Dvaatřicetiletý, nyní již šestnáctinásobný grandslamový šampion se podle něj měl ve finále těšit mnohem většímu respektu. 

"Federer je nejlepší hráč všech dob a na tu obrovskou lásku má právo, ale na druhou stranu je třeba o něco víc respektovat někoho, kdo Wimbledon už čtyřikrát vyhrál," zastal se Becker Djokoviče, který v neděli přidal svůj pátý wimbledonský triumf.

"Snad to bude příští rok ze strany fanoušků o něco lepší," dodal.

Becker celou situaci ve světovém tenise popsal nestandardně. Djokoviče označil jako někoho, kdo nepozván pokazil Federerův a Nadalův večírek a proto se netěší takové oblibě.

"Jenže teď, po šestnácti vyhraných grandslamech, by se lidé měli probrat a docenit velikost Novaka Djokoviče," zdůraznil.

Dostihy o pozici nejlepšího tenisty historie se po nejdelším wimbledonském finále historie znovu o něco vyrovnaly. Federer má 20 grandslamových titulů, Nadal 18 a Djokovič 16. 

Becker věří, že současná světová jednička může v následujících letech oba největší rivaly předhonit.

"Myslím, že pořád není uspokojený. Je jedním z největších, ale chce být tím úplně největším."

Djokovič je téměř o šest let mladší než Federer a pyšní se fantastickou fyzickou kondicí. Podle odborníků může hrát na nejvyšší úrovni stejně dlouho, ne-li ještě déle, než švýcarský šampion.

"Upřímně si myslím, že může překonat oba dva. Ale jistý si být nemůžu. Grandslamy mohou pořád získávat všichni tři. U žádného z nich nevidím, že by se už mohl blížit konec," uzavřela německá legenda.

Jednapadesátiletý Becker vyhrál Wimbledon třikrát, poprvé v roce 1985 ve svých sedmnácti letech. O rok později pak šokující titul dokázal obhájit, čímž si zajistil tenisovou nesmrtelnost.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Útočník s nožem zavraždil u Paříže policejní úřednici, policie ho zastřelila

Útočník s nožem ve francouzském městě Rambouillet u vchodu na policejní stanici zavraždil policejní úřednici. Policisté ho postřelili, později zemřel. Podle médií byl muž občanem Tuniska.

Aktualizováno před 37 minutami

Koalice Spolu navrhuje, aby šéf BIS Koudelka dostal státní vyznamenání

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) navrhuje, aby ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka obdržel státní vyznamenání. Chce tím ocenit práci kontrarozvědky pro českou bezpečnost, informovalo uskupení v tiskové zprávě. Medaile Za zásluhy by byla podle nich adekvátním oceněním i za zvládnutí situace v posledních dnech, kdy vyšly najevo informace o zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

Koudelka podle koalice Spolu nynější situaci, která vyústila v diplomatickou krizi mezi ČR a Ruskem, zvládl bravurně, i když byl vystaven "různým tlakům a zájmům ze strany zahraničních i domácích spolupracovníků cizích mocností". "Ředitel BIS Koudelka je člověk, který slouží občanům této země s plným nasazením. Dělá práci, o které se většinou vůbec nedozvíme, ale přesto je pro naši bezpečnost naprosto zásadní," uvedl v tiskové zprávě předseda lidovců Marian Jurečka.

Zeman činnost BIS a Koudelky dlouhodobě kritizuje, šéfa kontrarozvědky pětkrát odmítl jmenovat generálem. Premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden uvedl, že kabinet opět navrhne Koudelkovo povýšení do hodnosti generála. Vláda o tom bude rozhodovat v pondělí. Rovněž udělování státních vyznamenání patří mezi pravomoci prezidenta.

Další zprávy